Προβάδισμα... ανόδου με Λαμπρόπουλο! (pics)

Ο Στέλιος Λαμπρόπουλος αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή για τον ΑΟ Βέργας, καθώς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε το νικητήριο τέρμα της ομάδας του Παναγιώτη Σακελλαρόπουλου απέναντι στον ΑΣ Δαναό (2-1), που πήρε έτσι προβάδισμα... ανόδου στη Β' ΕΠΣΜ.

Το ματς είχε γρήγορο ρυθμό με αρκετές ευκαιρίες εκατέρωθεν, αποζημιώνοντας πλήρως τους 200 περίπου θεατές που βρέθηκαν στις κερκίδες του «Γεώργιος Λουκαρέας».

Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού οι τυπικά γηπεδούχοι σπατάλησαν μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν κεφάλι στο σκορ, με τον Μουσελίνο να λέει «όχι» στον Κολοκάθη από το σημείο του πέναλτι.

Ότι όμως δεν κατάφερε ο Κολοκάθης, το κατάφερε ο Αδαμόπουλος στο 65ο λεπτό, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να φτάνουν στην ισοφάριση στο 87' με τον Κουτσουρόπουλο που είχε περάσει ως αλλαγή.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο αγώνας άρχισε με καθυστέρηση 15 λεπτών, καθώς νωρίτερα για την 4η αγωνιστική του προπαιδικού πρωταθλήματος ο Θησέας Καλαμάτας κατέθεσε ένσταση σε βάρος του Νέου Άρι για αντικανονική συμμετοχή ποδοσφαιριστή.

Μελανό σημείο πριν την έναρξη του ματς η ρίψη καπνογόνου από έναν «ανεγκέφαλο» εντός αγωνιστικού χώρου, που προκάλεσε ζημιά στον συνθετικό χλοοτάπητα!

Στο τέλος και οι δύο ομάδες χειροκρότησαν η μία την άλλη για την προσπάθεια που κατέβαλαν.

Φάσεις - Γκολ

Μόλις στο 5' ο Γεωργιόπουλος από πάσα του Αρβανίτη βρέθηκε μόνος απέναντι στον Μπεσσή, με το πλασέ που επιχείρησε να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Δεδούσης άνοιξε το παιχνίδι στα αριστερά για τον Σπάλα που μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή και πλάσαρε, όμως η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο 27' ο Κονταργύρης με ωραία κάθετη πάσα έβγαλε... μάτι τον Πανταζή με τον Μουσελίνο, όμως το πλασέ του δεν ήταν το ιδανικό και η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 29' ο Δεδούσης πάσαρε στα αριστερά στον Κλάδη, εκείνος με την σειρά του έκανε την παράλληλη πάσα με στόχο τον Σπάλα, ο οποίος δεν μπόρεσε από κοντά να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο αμέσως επόμενο ο ΑΟ Βέργας κέρδισε πέναλτι, όταν ο Αδαμόπουλος επιχείρησε την κάθετη πάσα, η μπάλα κόντραρε στα σώματα και ο Κονταργύρης που επωφελήθηκε ανατράπηκε στην έξοδο από τον Μουσελίνο, με τον κ. Καστανά να υποδεικνύει αμέσως την άσπρη βούλα.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κολοκάθης, ο οποίος όμως νικήθηκε από τον Μουσαελίνο που έπεσε στην δεξιά του γωνία και απομάκρυνε σωτήρια.

Στο 36' ο Φιλίππου πάσαρε στον Γεωργιόπουλο, εκείνος βρέθηκε... φάτσα με το 0-1, όμως ο Μπεσσής βγήκε έγκαιρα και απομάκρυνε με τα πόδια.

Στο 47' ο Δέδες με μακρινή διαγώνια μπαλιά τροφοδότησε τον Κλάδη στα δεξιά που έβγαλε την σέντρα, με τον Γεωργιόπουλο να πιάνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.

Στο 55' ο Κώστας άφησε στον Δεδούση που θέλησε με δεξί βολέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής να νικήσει τον Μπεσσή, ο οποίος έπεσε στην αριστερή του γωνία και απομάκρυνε με υπερένταση.

Στο 63' ο Κλάδης με ωραία ατομική προσπάθεια βρέθηκε απέναντι στον Μπεσσή, με το πλασέ του ωστόσο να μην βρίσκει στόχο.

Δύο λεπτά αργότερα ο Αδαμόπουλος είδε εκτός θέσης τον Μουσελίνο και με φοβερό σουτ από τα 30 μέτρα και αριστερά να δίνει προβάδισμα στον ΑΟ Βέργας.

Η απάντηση από πλευράς ΑΣ Δαναού ήρθε στο 87', ο Δέδες με έξοχη κάθετη πάσα τροφοδότησε τον Δεδούση και εκείνος σε ένδειξη αλτρουισμού έδωσε... έτοιμο γκολ στον Κουτσουρόπουλο, ο οποίος αυτή τη φορά προ κενής εστίας «σημάδεψε» σωστά για το 1-1.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μπούνας με κάθετη πάσα βρήκε τον Αρβανίτη που έσπασε το τεχνητό οφσάιντ, όμως το γύρισμα που επιχείρησε με στόχο τον Κουτσουρόπουλο ήταν πιο δυνατό από όσο θα έπρεπε και η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο προωθημένος σε αυτή τη φάση Κολοκάθης έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Φιλίππου δεν απομάκρυνε σωστά και ο Λαμπρόπουλος που καραδοκούσε με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής άφησε... άγαλμα τον Μουσελίνο, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών.

ΑΟ Βέργας (Παναγιώτης Σακελλαρόπουλος): Μπεσσής, Γκούζος (83' Παυλέας), Γιαννακόπουλος, Κολοκάθης, Κουλουμπός, Ζαφείρης, Ριζάς (28' Καλογερόπουλος), Ζαχαριάς, Κονταργύρης, Αδαμόπουλος (72' Λαμπρόπουλος), Πανταζής.

ΑΣ Δαναός (Αλέκος Δέδες): Μουσελίνος, Κώστας, Τσιλιγωνέας (63' Κουτσουρόπουλος), Ψυχογιάννης, Δέδες, Δεδούσης, Σπάλας (72' Μπαρδόσι), Αρβανίτης, Γεωργιόπουλος, Φιλίππου, Κλάδης (80' Μπούνας).

Διαιτησία: Χ. Καστανάς, Δ. Ταβουλαρέας, Ε. Παναγιωτόπουλος