Ασπρόχωμα - Σπαντιδέας 0-3!

Έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Παναγιώτη Σπαντιδέα, ο οποίος σημείωσε «χατ-τρικ», ο Ηρακλής Καλαμάτας είχε άνετο πέρασμα από την έδρα του ΑΟ Ασπροχώματος με 3-0, παραμένοντας «ζωντανός» στο κυνήγι της παραμονής και φόρτωσε με... άγχος Απόλλωνα Πεταλιδίου και ΑΟ Μεθώνης που την Κυριακή (6/3) «κονταροχτυπιούνται» μεταξύ τους, αλλά και Νέο Άρι!

Στο 17' από διώξιμο των αμυντικών η μπάλα έφτασε στον Γυφτέα, εκείνος θέλησε με ψηλοκρεμαστό σουτ να σκοράρει, όμως η μπάλα δεν του έκανε το... χατίρι, σταματώντας στο οριζόντιο δοκάρι του Κουκούτση.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Φλέσσας έπιασε ένα διαγώνιο-φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή και ο Κουκούτσης που αρχικά έδειξε να αιφνιδιάζεται, έδιωξε στην αριστερή του πλευρά.

Στο 26' καλοχτυπημένο φάουλ του Καραγιάννη από τα αριστερά, ο Καντερές με τα ακροδάχτυλα απομάκρυνε.

Δύο λεπτά αργότερα ο Β. Πανταζής με φοβερή κούρσα πίσω από το κέντρο έσπρωξε τον Ηρακλή στην αντεπίθεση, άνοιξε το παιχνίδι στα αριστερά στον Καραγιάννη που μπήκε μέσα στην περιοχή και έκανε την παράλληλη σέντρα, ο Τ. Παπαδέας επιχείρησε το πλασέ στην κίνηση και ο Σπαντιδέας έβαλε το πόδι όσο χρειαζόταν να αλλάξει την πορεία της μπάλας και ταυτόχρονα να μπερδέψει τον Καντερέ για το 0-1.

Μάλιστα, οι παίκτες του ΑΟ Ασπροχώματος πριν προλάβουν να συνέλθουν από το τέρμα που δέχτηκαν, είδαν τον Καραγιάννη να τροφοδοτεί με ωραία κάθετη τον Β. Πανταζή και αυτόν σε ένδειξη αλτρουισμού να δίνει... έτοιμο γκολ στον Σπαντιδέα, που από κοντά δεν είχε πρόβλημα να «γράψει» το 0-2.

Στο 40' κόρνερ του Β. Πανταζή από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε από όλους, έφτασε στον Κωνσταντινίδη, ο οποίος με σουτ «σημάδεψε» αριστερό κάθετο δοκάρι.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό νέο δοκάρι για τον Ηρακλή. Ο Καραγιάννης εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Κωνσταντινίδης έπιασε την πρώτη κεφαλιά, δεύτερη από τον Γ. Παπαδέα, η μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Καντερέ και έξω.

Στο 53' ωραία προσπάθεια του Καραγιάννη από τα αριστερά, την κατάλληλη στιγμή «έστρωσε» στον επερχόμενο Β. Πανταζή, που έκανε με τη μία το σουτ, με την μπάλα να μην βρίσκει στόχο.

Στο 64' διαγώνια μπαλιά-διαβήτη Β. Πανταζή στην πλάτη του Αναστασόπουλου για τον Καραγιάννη, εκείνος έκανε το παράλληλο γύρισμα από τα αριστερά και ο Σπαντιδέας μέσα από την μικρή περιοχή δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Στο 71' ο Θεοδωρόπουλος άφησε στον Φλέσσα που δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή, ο Κουκούτσης  μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.

Τρία λεπτά αργότερα ο Φίλιος με πλάτη στο τέρμα, γύρισε και σούταρε, με τον Κουκούτση να πετά την μπάλα σε κόρνερ με το ένα χέρι.

Στο 81' ο Γιαννουκάκης με ωραία μπαλιά βρήκε τον Σπαντιδέα μέσα στην περιοχή, εκείνος... άδειασε τον Λέκκα και με το αριστερό νίκησε για τρίτη φορά στο παιχνίδι τον Καντερά, σημειώνοντας παράλληλα «χατ-τρικ».

ΑΟ Ασπροχώματος (Βαγγέλης Σκουρλέτης): Καντερές, Μουράτι, Ζαφειρόπουλος (52' λ. τρ. Κουραμπάς), Πετσόπουλος, Φίλιος, Ηλιόπουλος (65' Θεοδωρόπουλος), Βεργόπουλος, Φλέσσας, Αναστασόπουλος, Λέκκας, Γυφτέας (76' Παχτίτης).

Ηρακλής Καλαμάτας (Βασίλης Μπλέτσας): Κουκούτσης, Πλαγιανός (55' Γιαννουκάκης), Π. Πανταζής, Γ. Παπαδέας, Γεωργακόπουλος, Κωνσταντόπουλος, Καραγιάννης, Γ. Παπαδέας, Σπαντιδέας, Πανταζής (85' Μπρακούλιας), Κωνσταντινίδης (85' Κομινάκης).

Διαιτησία: Ν. Γκούμας, Μ. Ζέρβα, Δ. Σταύρου