Τον «καταδίκασε» και συνεχίζει να ελπίζει

Στο ματς που έριξε την «αυλαία» της 21ης αγωνιστικής της Α1 ΕΠΣΜ, ο Ηρακλής πήρε σημαντική νίκη που τον κρατάει «ζωντανό» στην μάχη της παραμονής.

Οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν ως τυπικά φιλοξενούμενοι του Κεραυνού με 4-0 και ουσιαστικά τον... καταδίκασαν σε υποβιβασμό.

Με το τρίποντο αυτό η ομάδα του Βασίλη Μπλέτσα μείωσε στους 4 βαθμούς την διαφορά από την 12η θέση που οδηγεί σε σωτηρία, θέση όπου αυτή τη στιγμή βρίσκεται ο Απόλλωνας Πεταλιδίου.

Ονειρεμένο ντεμπούτο για τους Βασίλη Πανταζή (2 γκολ), Παναγιώτη Καραγιάννη (1 γκολ) που ανέβασαν εμφανώς επίπεδο τον Ηρακλή και σε συνδυασμό με τον Παναγιώτη Σπαντιδέα τον οδήγησαν στην επιβλητική νίκη.

Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδικεί... δάφνες ποιότητας, καθώς ελάχιστες ήταν οι καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, όμως στο δεύτερο μέρος το σκηνικό άλλαξε άρδην!

Φάσεις - Γκολ

Στο 33' ο Καραγιάννης με απευθείας εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, ανάγκασε τον Κάρλος να πέσει στην αριστερή του γωνία και να απομακρύνει δύσκολα σε κόρνερ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Πεΐδης σέντραρε παράλληλα από τα αριστερά, ο Κουκούτσης βγήκε και έδιωξε με τις γροθιές, η μπάλα έφτασε στον Κότση έξω από την περιοχή που δοκίμασε το πόδι του, χωρίς όμως να βρίσκει στόχο.

Στο 50' ο Πανταζής αξιοποίησε ωραία κάθετη πάσα του Γιαννουκάκη και με σουτ μέσα από την περιοχή «έγραψε» το 0-1.

Το γκολ αυτό φάνηκε να δίνει... φτερά στους παίκτες του Βασίλη Μπλέτσα και έξι λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Καραγιάννη από το σημείο του πέναλτι.

Πιο συγκεκριμένα, ο Γ. Παπαδέας με εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Σπαντιδέα μέσα στην περιοχή, ο οποίος κινήθηκε στην πλάτη του Γεωργακόπουλου, με τον αμυντικό του Κεραυνού να αναγκάζεται να τον ανατρέψει πριν σουτάρει και μοιραία να αντικρίζει την κίτρινη κάρτα που ήταν η δεύτερη και να αποβάλλεται.

Στο 67' ο Κεραυνός λίγο έλειψε να μπει ξανά στο ματς, όταν ο Πεΐδης έκανε την κούρσα από τα αριστερά, έβγαλε σέντρα - σουτ, όμως η μπάλα χτύπησε στο πάνω μέρος του οριζόντιο δοκαριού και πέρασε άουτ.

Το τρίτο γκολ των τυπικά φιλοξενούμενων ήρθε στο 67', με τον Πλαγιανό να δίνει έξοχη κάθετη πάσα στον Σπαντιδέα που πέρασε και τον Κάρλος και πλάσαρε εύστοχα από πλάγια θέση δεξιά.

Στο 84' Γιαννουκάκης και Πανταζής κυριολεκτικά... έκρυψαν την μπάλα, με τον τελευταίο να βρίσκεται μόνος απέναντι στον Κάρλος και δεν είχε κανένα πρόβλημα να τελειώσει υποδειγματικά την φάση.

Κεραυνός Καλαμάτας (Νίκος Μουλατσιώτης): Κάρλος, Τσορώνης, Γεωργακόπουλος, Καναλουπίτης, Σωτηράκος, Μπεσής, Κολυβάρης (85' Γιαμαρέλος), Κότσης, Πείδης, Σταθόπουλος (70' Παπαγεωργίου) Νιάρχος.

Ηρακλής Καλαμάτας (Βασίλης Μπλέτσας): Κουκούτσης, Πλαγιανός, Π. Πανατζής, Τ. Παπαδέας, Γεωργακόπουλος, Κωνσταντόπουλος, Καραγιάννης (82' Μάρης), Γ. Παπαδέας, Σπαντιδέας, Β. Πανταζής (87' Μπρακούλιας), Κωνσταντινίδης (46' Γιαννουκάκης).

Διαιτησία: Δ. Πλακογιάννης, Ν. Τσίρμπας, Κ. Βοσνάκης