Με... έξυπνη τακτική και Μανιατέα η ΑΕ Αβίας!

Με πολύ έξυπνη τακτική και στήσιμο η ομάδα του Διονύση Πουλή κατάφερε να επικρατήσει 1-0 της Αναγέννησης Παραλίας που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλο το παιχνίδι και δύο δοκάρια στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Πέτρο Μανιατέα να πετυχαίνει ένα απίστευτο γκολ με απευθείας φάουλ από τα 45 μέτρα!

Οι «κιτρινόμαυροι» έπιασαν έτσι στην 2η θέση τον Ακρίτα Κορώνης που... συνετρίβη στα Φιλιατρά από ωτην Εράνη με 4-0 και αναπτέρωσαν σημαντικά τις ελπίδες τους για την κατάληψη της μιας εκ των τριών προνομιούχων θέσεων. Αντίθετα, η «Μπάρτσα» γνώρισε την δεύτερη φετινή της ήττα και υποχώρησε πλέον στην 4η θέση.

Φάσεις - Γκολ

Στο 15' ο Βέλλης έκλεψε την μπάλα από Δ. Πολυμενέα στον χώρο του κέντρου, άνοιξε το παιχνίδι στα αριστερά στον Κάνιστρα, ο οποίος ελίχθηκε ωραία έξω από την περιοχή και σούταρε, όμως ο Κολοκούβαρος ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε σταθερά.

Δύο λεπτά αργότερα οι τυπικά γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι, όταν ο Πανταζής πάσαρε στον Βέλλη που κινήθηκε στην πλάτη του Γκλίκα, ο παίκτης της Αναγέννησης μπήκε στην περιοχή και βρέθηκε στο έδαφος από την μονομαχία με τον Λυκουρέζο, με τον κ. Αλεξέα να δείχνει παίζεται.

Στο 20' ο Τριανταφυλλάκης μπήκε από τα αριστερά μέσα στην μεγάλη περιοχή και σούταρε δυνατά, με τον Κολοκούβαρο να πέφτει την δεξιά του γωνία και να απομακρύνει με υπερένταση.

Νέα απειλή για την εστία των τυπικά φιλοξενούμενων στο 24', από κόρνερ του Δασκλάκη από τα αριστερά, ο Βεργόπουλος πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας, ο Κολοκούβαρος αρχικά έδιωξε σωτήρια με το ένα χέρι και στην συνέχεια οι αμυντικοί απομάκρυναν τον κίνδυνο.

Κόντρα στην ροή του αγώνα η ΑΕ Αβίας ευτύχησε να ανοίξει το σκορ. Ήταν το 43ο λεπτό, όταν ο Μανιατέας ανέλαβε να εκτελέσει ένα φάουλ από τα 45 μέτρα περίπου και από πολύ πλάγια αριστερά, ο Λίβας δεν έκανε σωστό υπολογισμό, με αποτέλεσμα η μπάλα να τον... κρεμάσει και να καταλήξει έτσι στα δίχτυα.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Δασκαλάκης απείλησε εκ νέου την εστία του Κολοκούβαρου, με την μπάλα να περνά εκατοστά από το δεξί «Γ» στο σουτ που επιχείρησε από πλάγια θέση αριστερά.

Στο 67' ο Φετάχου έφυγε ταχύτητα στην αντεπίθεση από τον χώρο του κέντρου, μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή και βρέθηκε στο έδαφος από την παρέμβαση του Λίβα, όμως ο κ. Αλεξέας σωστά άφησε το ματς να εξελιχθεί.

Έξι λεπτά αργότερα ο Κάνιστρας με ένα ξερό σουτ έξω από την περιοχή αρχικά «σημάδεψε» την ρίζα του αριστερού κάθετου δοκαριού, η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία και στην εξέλιξη της φάσης ο Δασκαλάκης επιχείρησε να σκοράρει σε κενή εστία, όμως σωτήρια ο Γκλίκα έβαλε την τελευταία στιγμή την κόντρα και η μπάλα έφυγε κόρνερ.

Στο 87' νέο δοκάρι για την Αναγέννηση, ο Πανταζής έκανε το βαθύ γέμισμα, ο προωθημένος Βεργόπουλος έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω, ο Κολοκούβαρος βρήκε την μπάλα με τα ακροδάχτυλα όσο χρειαζόταν για να καταλήξει στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια ο Πααγεωργίου σκόραρε με το κεφάλι, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ από την β' βοηθό κα. Τσαούση.

Αναγέννηση Παραλίας (Γιώργος Μηλίτσης): Λίβας, Πανταζής, Παπαγεωργίου, Βεργόπουλος, Δουρούμης, Κάνιστρας, Τριανταφυλλάκης, Βέλλης, Δασκαλάκης, Χάντζος (58' Ταμπάκης), Αντωναίος (74' Πραστέλλας).

ΑΕ Αβίας (Διονύσης Πουλής): Κολοκούβαρος, Γ. Βαβαρούτσος, Γκλίκα, Λυκουρέζος, Τζανετέας, Φουρναράκος, Α. Βαβαρούτσος (74' Γιαννέας), Μανιατέας, Φετάχου (80' Αποστολίδης), Δ. Πολυμενέας, Ν. Γεωργίκος (46' Η. Γεωργίκος).

Διαιτησία: Η. Αλεξέας, Φ. Κασκάνης, Σ. Τσαούση