«Ματωμένο»... τρίποντο! (pics)

Στον δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε η ΑΕ Αβίας που επιβλήθηκε με 2-1 του Αίαντα Καλαμάτας, ο οποίος δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα για δεύτερο σερί ματς.

«Χρυσός» σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Δ. Πολυμενέας μετά από φάση διαρκείας στο 89’. Οι νικητές είχαν πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Ν. Γεωργίκο στο 19’ και οι φιλοξενούμενοι είχαν φέρει το ματς στα ίσα με τον Ξενιό στο 32’.

Μελανό σημείο του αγώνα ήταν οι τραυματισμοί των Ερτουγκέλ Φετάχου και Δημήτρη Πολυμενέα σε ζυγωματικό και κεφάλι, αντίστοιχα.

Το φιλμ του αγώνα

19’ ΓΚΟΛ 1-0: Σέντρα Βαβαρούτσου από δεξιά ο Ν. Γεωργίκος ήρθε σαν… τρέιλερ από πίσω και με ξερό βολέ στην κίνησε εκτέλεσε τον Τσιγάρο για να κάνει το 1-0.

32’ ΓΚΟΛ 1-1: Ο Αντωνόπουλος έβγαλε διαγώνια πάσα με το εξωτερικό προς τον Ξενιό, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον Κολοκούβαρο και ισοφάρισε σε 1-1.

41’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕ Αβίας όταν μετά από απομάκρυνση των αμυντικών του Αίαντα, η μπάλα έφτασε στον Γ. Βαβαρούτσο, ο οποίος έκανε με μια το σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στην συμβολή των δοκών.

43’ Παράλληλη σέντρα του Ν. Γεωργίκου από αριστερά, ο Α. Βαβαρούτσος τσίμπησε την μπάλα από τον Παλιατσέα και βρέθηκε στο έδαφος με τους παίκτες της ΑΕ Αβίας να ζητούν πέναλτι. Στην εξέλιξη ο Η. Γεωργίκος σούταρε και ο Τσιγάρος με τα ακροδάχτυλα απομάκρυνε σε κόρνερ.

45’ Κούρσα από δεξιά του Φετάχου, ο οποίος την κατάλληλη στιγμή έκανε το γύρισμα και ο Η. Γεωργίκος απέτυχε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

58’ Φάουλ του Η. Γεωργίκου από αριστερά, ο Τσιγάρος απομάκρυνε και στην εξέλιξη της φάσης ο Α. Βαβαρούτσος σούταρε στα σώματα.

65’ Ο Φετάχου με τον Παλιατσέα διεκδίκησαν την μπάλα με τον παίκτη της ΑΕ Αβίας να τραυματίζεται στο ζυγωματικό και μεταφέρθηκε στο Γενικό Νοσοκομείο Καλαμάτας, όπου του τοποθετήθηκαν τρία ράμματα.

79’ Φάουλ του Μανιατέα από το ημικύκλιο του κέντρου πήγε να αιφνιδιάσει τον Τσιγάρο, ο οποίος έκανε δυο βήματα πίσω και τελευταία στιγμή έδιωξε σε κόρνερ. Στην προσπάθειά του μάλιστα χτύπησε στο δοκάρι χωρίς όμως να διαπιστωθεί κάτι το σοβαρό

82’ Αντεπίθεση του Αίαντα με τον Πανταζή να δίνει στον Ξενιό και αυτός στον Αντωνόπουλο που σούταρε η μπάλα κάπου κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ

89’ ΓΚΟΛ 2-1: Φάση διαρκείας στα καρέ του Τσιγάρου. Κόρνερ από αριστερά του Μανιατέα κεφαλιά - πάσα στο 2ο δοκάρι του Δ. Πολυμενέα για τον Γιαννέα που έκανε thn προβολή, αλλά ο Χρυσοβέργης έδιωξε πάνω στην γραμμή σωτήρια. Στην εξέλιξη νέα σέντρα του Μανιατέα, ο Φουρναράκος νίκησε Τσιγάρο στον αέρα που έκανε έξοδο και ο Δ. Πολυμενέας με νέα κεφαλιά από κοντά σκόραρε σε κενή εστία. Στην προσπάθειά του ο σκόρερ τραυματίστηκε στο κεφάλι και του τοποθετήθηκε επίδεσμος.

ΑΕ Αβίας (Διονύσης Πουλής): Κολοκούβαρος, Γ. Βαβαρούτσος, Γκλίκα, Η. Γεωργίκος (69’ Λυκουρέζος), Τζανετέας, Φουρναράκος, Α. Βαβαρούτσος (83’ Γιαννέας), Μανιατέας, Φετάχου (66’ λ. τρ. Αποστολίδης), Δ. Πολυμενέας, Ν. Γεωργίκος.

Αίαντας Καλαμάτας (Γιάννης Σακελλαρόπουλος): Τσιγάρος, Αλεξανδρόπουλος, Τριάντος (32’ Στραβάκος, 89’ Παπαθεοδωρίδης ), Ζαγαρέλος, Χρυσοβέργης, Παλιατσέας, Αντεμάι, Παπαβασιλόπουλος, Ξενιός, Βασιλόπουλος, Αντωνόπουλος.

Διαιτησία: Η. Νικολόπουλος, Δ. Σταυρόπουλος, Δ. Γιαννακλής