Νίκη ...με ένα καλό ημίχρονο το Ασπρόχωμα!

Πολύ δύσκολη εντός έδρας νίκη σημείωσε σήμερα ο Α.Ο. Ασπροχώματος με 3-2 έναντι του μαχητικού Χανδριναϊκού.
Οι δυο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν και να προηγούνται στο πρώτο ημίχρονο με 2-0, ωστόσο στην επανάληψη η ομάδα του Χανδρινού ισορρόπησε και έφτασε πολύ κοντά στο να φέρει το ματς στα ίσια.
Το Ασπρόχωμα προηγήθηκε στο 6ο λεπτό με αυτογκόλ του Κοκάι, έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ του Π. Νικητόπουλου και σουτ του Αγγλούπα, ενώ στο 9΄ ο Καραμπάτσος βγήκε τετ α τετ με τον Μαντζάκο όμως ο Βεργόπουλος έβαλε την προβολή και αποσόβησε σχεδόν σίγουρο γκολ.
Στο 23ο λεπτό ο Λυμπιώτης με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Χριστόπουλου από δεξιά και 1 λεπτό αργότερα ο Ντάσης με πλασέ στην κίνηση στο 1ο δοκάρι, έπειτα από σέντρα του Ζαφειρόπουλου από αριστερά σημάδεψε δεξί κάθετο δοκάρι των φιλοξενούμενων.
Στο 40΄ ο Δ. Γυφτέας εκτέλεσε μακρινό φάουλ, στην άμυνα του Χανδριναϊκού έγινε αναμπουμπούλα και ο Π. Χαρίτος με δυο απανωτά σουτ έστειλε τη μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και έπειτα πάνω σε αμυντικό των φιλοξενούμενων.
Στην επανάληψη, ο Χανδριναϊκός πήρε μπρος και μείωσε σε 1-2, όταν ο Κοντός κέρδισε πέναλτι από τον Χριστόπουλο σε ατομική προσπάθεια που έκανε από αριστερά, φάση στην οποία οι γηπεδούχοι θεώρησαν ότι η παράβαση έγινε εκτός περιοχής.
Ο ίδιος ποδοσφαιριστής ανέλαβε την εκτέλεση και μείωσε προσωρινά.
Στο 77΄ ο Α. Ηλιόπουλος, 10 λεπτά μετά την είσοδό του στον αγώνα έκανε το 3-1, μετά από ωραία προσπάθεια και ασσίστ του Φίλιου, όμως ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες καθώς ο Ματζάκος έπιασε την μπάλα εκτός περιοχής με τα χέρια, μετά από πλασέ του Γιάνναρη και αποβλήθηκε σωστά από τον ρέφερι Σερεμέτη.
Εν συνεχεία, ο Χανδριναϊκός είχε δοκάρι στο 83ο λεπτό με πλασέ του Κοντού από αριστερά, έπειτα από φάουλ του Κατσίγιαννη.
Η κυριαρχία του Χανδριναϊκού απέδωσε καρπούς με ένα 2ο τέρμα στο 89΄, όταν από κόρνερ του Καραμπάτσου και αδύναμο διώξιμο από τον Καντερέ, ο Γιάνναρης με γυριστό σουτ στο 2ο δοκάρι μείωσε σε 2-3 για τον Χανδριναϊκό, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.
● Κάρτες: 19΄ Φωτόπουλος, 32΄ Κοντός, 38΄ Κατσίγιανννης, 41΄ Στ. Χαρίτος, 69΄ Φίλιος, 73΄ Καρακατάκης, 78΄ Ματζάκος (απευθείας κόκκινη), 88΄ Α. Ηλιόπουλος, 90΄ Ζωγόπουλος,
● Διαιτησία: Π. Σερεμέτης, Δ. Ταβουλαρέας, Δ. Σταυρόπουλος
ΑΣΠΡΟΧΩΜΑ (Τάκης Βούτσας): Μαντζάκος, Χριστόπουλος, Κωστέας, Δ. Γυφτέας (78΄ Καντερές), Π. Χαρίτος, Σ. Χαρίτος, Αγγλούπας (66΄ Α. Ηλιόπουλος), Βεργόπουλος, Λυμπιώτης, Ζαφειρόπουλος, Ντάσης (57΄ Φίλιος)
ΧΑΝΔΡΙΝΑΪΚΟΣ: (Δημήτρης Μάλαμας): Π. Νικητόπουλος, Κότι, Μπιλάλι, Κατσίγιαννης, Καρακατάκης, Φωτόπουλος, Ζωγόπουλος, Καραμπάτσος, Κοντός, Καλδής, Κοκάι (46΄ Γιάνναρης)