Με... ονειρικό ξεκίνημα τα Πράσινα Πουλιά

Στην αναμέτρηση που έριξε την «αυλαία» της 16ης αγωνιστικής στον 1ο Όμιλο της Β' ΕΠΣΜ, τα Πράσινα Πουλιά κέρδισαν με 2-1 την ΑΕΚ Καλαμάτας στο «Γεώργιος Λουκαρέας».

Όταν ξεκινάς στα 19 δευτερόλεπτα με γκολ το λες και ονειρικό ξεκίνημα. Αυτό πέτυχε η ομάδα του Παναγιώτη Πολίμου με την σέντρα στο ματς, όταν ο Μάλαμας με σουτ έξω από την περιοχή και την βοήθεια του δεξιού δοκαριού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 17' οι φιλοξενούμενοι πήραν σημαντικό προβάδισμα, όταν ύστερα από φάουλ του Βαλσαμάκη από τα δεξιά, ο Καλύβας πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με κεφαλιά νίκησε τον Δημητρακόπουλο για το 0-2.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα από το 76' λόγω αποβολής του Σταυρόπουλου με δεύτερη κίτρινη για φάουλ, οι «κιτρινόμαυροι» δεν παρέδωσαν τα... όπλα και μείωσαν τέσσερα λεπτά αργότερα.

Ο Μπαζάνης με ωραία πάσα - «τρύπα» έβγαλε τον Στυλιανόπουλο μόνο απέναντι στον Κατσίρη και εκείνος πλάσαρε ιδανικά για το τελικό όπως αποδείχθηκε 1-2.

Στα άσχημα, ο τραυματισμός του Τζόης Λούτα των Πράσινων Πουλιών, οποίος αποχώρησε μόλις στο 8ο λεπτό με βαρύ διάστρεμμα.

ΑΕΚ Καλαμάτας (Στέλιος Παπαδόπουλος): Δημητρακόπουλος, Μπαντάς, Παραπονιάρης (59' Μετούσι), Μπάτζιος (46' Σπανός), Παπαδόπουλος, Σταυρόπουλος, Στυλιανόπουλος, Μπαζάνης, Μπάχα (46' Διπλάρης), Μπέρμπερη, Τσεκάνι.

Πράσινα Πουλιά (Παναγιώτης Πολίμος): Κατσίρας, Δαλκαφούκης, Βαλσαμάκης, Λούτα (8' λ. τρ. Βαρθαλίτης), Μάντης, Συρμπόπουλος, Κουτρουμπής, Καλύβας, Παυλόπουλος (65' Χότζα), Μάλαμας (74' Μανουσόπουλος), Θεοδωρόπουλος.

Διαιτησία: Ε. Τσαούση, Κ. Βοσνάκης, Γ. Μιχαλόπουλος