¨Πάρτι" Δ. Γυφτέα και 3-1 το Ασπρόχωμα την Χώρα

Με τον 16χρονο Δ. Γυφτέα να κάνει πράγματα και θαύματα από την δεξιά πλευρά, σημειώνοντας ένα γκολ και δυο ασσίστ, το Ασπρόχωμα επικράτησε του Παπαφλέσσα Χώρας με 3-1 και πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 κατηγορίας.

Το σύνολο του Τάκη Βούτσα πήρε σαφώς δίκαια την νίκη απέναντι σε μια μαχητική Χώρα, που είχε ως ότι καλύτερο να επιδείξει τον νεαρό Μπάρκα στην επίθεση που σκόραρε το μοναδικό τέρμα της ομάδας του.

Πριν την  έναρξη του αγώνα, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή προς τιμήν του πρόσφατα αποθανόντα πρώην παράγοντα και ποδοσφαιριστή του Α.Ο. Ασπροχώματος, Γιάννη Ηλιόπουλου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ στο 20ο λεπτό του αγώνα με κεφαλιά του Φίλιου, έπειτα από ωραία εκτέλεση φάουλ του Δ. Γυφτέα.

Με σκορ 1-0 οι δυο ομάδες εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο, κάτι έμελλε πολύ γρήγορα να αλλάξει. Δράστης και πάλι ο Δ. Γυφτέας, ο οποίος πλάσαρε διαγώνια από τα αριστερά και έστειλε την μπάλα στο δεξί "Γ" του Λινάρδου για το 2-0.

Στο 56΄ ο Μπάρκας έκανε όμορφη ατομική προσπάθεια από αριστερά και σούταρε από κοντά, όμως έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ματζάκου.

Με τον Δ. Γυφτέα δημιουργό ("πλακάρισμα") στο 67ο λεπτό, ο Πετσόπουλος με πλασέ τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Το μόνο που κατάφερε η Χώρα ήταν να μειώσει σε 1-3 με όμορφη ατομική προσπάθεια και τελείωμα με "μυτάκι" του Μπάρκα.

Διαιτησία: Η. Αλεξέας, Θ. Αγγελακάκης, Ι. Γιαννέτσος

ΑΣΠΡΟΧΩΜΑ (Τάκης Βούτσας): Ματζάκος, Μουράτι (46΄ Χριστόπουλος), Κωστέας, Φουρναράκος, Δ. Γυφτέας, Πετσόπουλος (69΄ Π. Ηλιόπουλος), Ντάσης, Αγγλούπας (59΄ Ζαφειρόπουλος), Λυμπιώτης, Φίλιος, Βεργόπουλος

ΧΩΡΑ (Παναγιώτης Κάππος): Λινάρδος, Θ. Τσόπελας, Επαμ. Τσέρτος, Πλάγος, Μαθιός, Δημόπουλος, Τηλεμάχου (58΄ Καγιάς), Κανελόπουλος (67΄ Γρηγορόπουλος), Μπάρκας, Νικολακόπουλος, Αγγ. Τσέρτος