«Σκαρφάλωσε» στην 2η θέση... με Φουρναράκο

Η ΑΕ Αβίας νίκησε 1-0 τον Ηρακλή Καλαμάτας που «φωνάζει» για την διαιτησία, εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την «συντριβή» του Ακρίτα Κορώνης στην Χώρα (5-2) και... σκαρφάλωσε στην 2η θέση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Διονύση Πουλή ήταν ο Σωτήρης Φουρναράκος που σκόραρε για δεύτερο σερί παιχνίδι.

Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα καταγράφηκε στο 2' και ήταν για τον Ηρακλή. Σε αντεπίθεση ο Γ. Παπαδέας με ψηλοκρεμαστή πάσα βρήκε τον Μάρη, ο οποίος από πλάγια θέση αριστερά στην περιοχή σούταρε και ο Κολοκούβαρος έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 13' η ΑΕ Αβίας στην πρώτη της ουσιαστικά επίσκεψη στα καρέ των «κυανόλευκων», κέρδισε πέναλτι. Ο Η. Γεωργίκος ύστερα από έξοχη πάσα του Φετάχου βρέθηκε απέναντι στον Κουκούτση, θέλησε να τον περάσει, αλλά ο τερματοφύλακας του Ηρακλή τον ανέτρεψε και αμέσως ο κ. Νικολόπουλος καταλόγισε την εσχάτη των ποινών και του έδειξε την κόκκινη κάρτα.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Η. Γεωργίκος, ο οποίος αρχικά νικήθηκε από τον Σπάλα που κλήθηκε να καθίσει κάτω από τα γκολπόστ, όμως στην εξέλιξη της φάσης ο Φουρναράκος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία.

Δύο λεπτά αργότερα Η. Γεωργίκος και Ν. Γεωργίκος έπαιξαν ωραία το 1-2, με τον τελευταίο να σουτάρει από το ύψος της περιοχής με το «μυτάκι» και να στέλνει την μπάλα να γλείψει το αριστερό κάθετο δοκάρι και να φεύγει άουτ.

Τελευταία αξιοσημείωτη φάση του πρώτου μέρους αυτή του 32ου λεπτού, όταν ο Δ. Πολυμενέας με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα πάνω λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σπάλα.

Τέταρτο λεπτό στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Διονύση Πουλή έβγαλαν υποδειγματική αντεπίθεση με εκφραστή τον Γκλίκα και η οποία ολοκληρώθηκε με το σουτ του Α. Βαβαρούτσου μέσα από την περιοχή, με τον Σπάλα να διώχνει με δυσκολία στην δεξιά του γωνία σε κόρνερ.

Στο 52' ο Φετάχου έκανε το γύρισμα από τα δεξιά με την μπάλα να χτυπά στο χέρι του Πλαγιανού και τους γηπεδούχους να ζητούν πέναλτι, όμως ο κ. Νικολόπουλος είχε αντίθετη άποψη και άφησε το ματς να εξελιχθεί.

Τρία λεπτά αργότερα ο Ηρακλής «άγγιξε» την ισοφάριση, όταν ο Πανταζής έκανε την σέντρα-σουτ από τα αριστερά, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Κολοκούβαρου.

Στο 65' ο Ν. Γεωργίκος αρχικά απέφυγε μέσα στην περιοχή τον Πλαγιανό και στην συνέχεια πλάσαρε τον Σπάλα, όμως ο Γεωργακόπουλος απομάκρυνε την μπάλα με το κεφάλι πριν περάσει την γραμμή.

Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Λυκουρέζου στο 71', ο Δ. Πολυμενέας με κεφαλιά-πάσα βρήκε τον Φετάχου που μπήκε μέσα στην περιοχή και σούταρε, ο Σπάλας έδιωξε με τα πόδια.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό νέα μεγάλη στιγμή για την ΑΕ Αβίας, αντεπίθεση δύο εναντίων τριών, ο Ν. Γεωργίκος την κατάλληλη στιγμή «έκοψε» την μπάλα για τον Δ. Πολυμενέα που σούταρε ψηλά

Στο 76' ο Μπρακούλιας έμεινε όρθιος από το μαρκάρισμα των αμυντικών, το σουτ όμως που επιχείρησε ήταν αδύναμο και ο Κολοκούβαρος δεν είχε κανένα πρόβλημα απολύτως.

Έξι λεπτά αργότερα ο Δ. Πολυμενέας με σουτ μέσα από την περιοχή απείλησε την εστία του Σπάλα, ο οποίος για ακόμη μια φορά απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Τσικρικάς με σουτ από το ύψος της περιοχής θέλησε να νικήσει τον Κολοκούβαρο, η μπάλα έφυγε περίπου δύο μέτρα από το δεξί δοκάρι.

ΑΕ Αβίας (Διονύσης Πουλής): Κολοκούβαρος, Γ. Βαβαρούτσος, Γκλίκα, Λυκουρέζος, Τζανετέας, Φουρναράκος, Α. Βαβαρούτσος (90+2' Αλντέσκου), Η. Γεωργίκος (46' Γαλανόπουλος), Φετάχου, Δ. Πολυμενέας, Ν. Γεωργίκος (82' Γιαννέας).

Ηρακλής Καλαμάτας (Βασίλης Μπλέτσας): Κουκούτσης, Πλαγιανός, Μουρούφας (14' Σπάλας), Τ. Παπαδέας, Γεωργακόπουλος (69' Μπρακούλιας), Κωνσταντόπουλος, Μάρης, Μιχαλόπουλος, Γ. Παπαδέας, Πανταζής, Κωνσταντινίδης (46' Τσικρικάς).

Διαιτησία: Η. Νικολόπουλος, Φ. Κασκάνης, Δ. Σταύρου