Την «βύθισε» με ανατροπή και... αγγλικό σκορ!

Κάνοντας μια μεγάλη ανατροπή, ο Πανιώνιος Καλαμάτας επικράτησε με το... αγγλικό 5-3 της ΑΕ Αιθαίας στο «Πέτρος Γεωργανάς» και την «βύθισε» κι άλλο στον βαθμολογικό πίνακα του 1ου Ομίλου της Β' ΕΠΣΜ.

Οι «κυανέρυθροι» επέστρεψαν στις επιτυχίες μετά την πρεμιέρα του πρωταθλήματος και το 2-1 επί του Διαγόρα στο Κοπανάκι, σηκώνοντας... κεφάλι με εμφατικό τρόπο.

Η ΑΕ Αιθαίας μπήκε σε θέση οδηγού στο ματς στο 9ο λεπτό με τον Δημητρέα. 'Εξι λεπτά αργότερα ο Πιτσιλής ισοφάρισε σε 1-1 για τον Πανιώνιο Καλαμάτας.

Τα τέρματα των Λεβεντόπουλου στο 50' και Δημητρέα στο 60' έδωσαν σαφές προβάδισμα στους γηπεδούχους με 3-1, όμως οι «κυανέρυθροι» δεν είχαν πει την τελευταία τους... λέξη.

Η ομάδα του Γιώργου Γκέγκα με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να πάρει το «πολύτιμο» για την συνέχεια τρίποντο και να αποσπαστεί πέντε βαθμούς από την 12η θέση που οδηγεί στον υποβιβασμό.

Αρχικά στο 63' ο Τζώρτζης ένα λεπτό μετά την είσοδό του στο παιχνίδι μείωσε σε 3-2, ενώ στο 68' ο Καλόμαλος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έγραψε το 3-3.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Καλόμαλος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του, με τον Πετρόγιαννη στο 83' να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΕ Αιθαίας (Παναγιώτης Αργυρόπουλος): Κατσιώλης, Α. Μανεσιώτης, Μιχαλόπουλος, Αναστασόπουλος, Θεοδωρακόπουλος, Δημητρέας, Π. Αργυρόπουλος (61' Γιαννούκος), Χ. Αργυρόπουλος, Λεβεντόπουλος, Μητρόπουλος, Χαλούλος (77' Θ. Μανεσιώτης).

Πανιώνιος Καλαμάτας (Γιώργος Γκέγκας): Αργυράκης, Μωραγιάννης (62' Καναλουπίτης), Μ. Κώστας, Περδίκης, Πετρόγιαννης, β. Κοντοθανάσης, Πιτσιλής, Καλογερόπουλος, Παντελόπουλος (62' Τζώρτζης), Καλόμαλος, Χ. Κοντοθανάσης (79' Ψαρράς).

Διαιτησία: Ν. Γκούμας, Θ. Αγγελακάκης, Φ. Χέλη