Πλήρωσε τα... σπασμένα του Κορδία

Ο Νέος Άρις πλήρωσε τα... σπασμένα για την πρώτη ήττα της Εράνης από την ΑΕ Αβίας στον Κορδία την 15η αγωνιστική, καθώς οι «πράσινοι» ξέσπασαν στην ομάδα του Άριος, επικρατώντας με το ευρύ 4-0 στα Φιλιατρά.
Για το συγκρότημα του Δημήτρη Λίτσα από δύο γκολ σημείωσαν ο Γιάννης Καλογερόπουλος και ο νεαρός Νώντας Φουντάς, το οποίο με αυτόν τον τρόπο άνοιξε εκ νέου την διαφορά από τον δεύτερο Ακρίτα Κορώνης στους έξι βαθμούς.
Στο 42' ο Φουντάς «ξεκλείδωσε» την άμυνα του Νέου Άρι για το 1-0, όπου ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Στο 52' οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Πλέκη με δεύτερη κίτρινη για φάουλ και στην συνέχεια τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για τους γηπεδούχους.
Στο 53' ήταν η σειρά του Ι. Καλογερόπουλου να ανοίξει... λογαριασμό στο ματς για το 2-0.
Δύο λεπτά αργότερα ο Φουντάς με το δεύτερο προσωπικό τέρμα στο παιχνίδι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.
Το τελικό Εράνη Φιλιατρών - Νέος Άρις 4-0 διαμόρφωσε στο 71ο λεπτό ο Ι. Καλογερόπουλος, φτάνοντας και εκείνος τα δύο γκολ στην αναμέτρηση.
Στο 74' απομακρύνθηκε από τον πάγκο ο προπονητής του Νέου Άρι, Τάσος Χαρίτος μετά από έντονη διαμαρτυρία.

Εράνη Φιλιατρών (Δημήτρης Λίτσας): Αθανασόπουλος (70' Τσορόβας), Στριμπάκος, Μιχαλακόπουλος, Αλμπάν, Κώτσος, Χ. Σπυρόπουλος (70' Κοροβιλάς), Α. Καλογερόπουλος (59' Γριβοκωστόπουλος), Διονυσόπουλος, Π. Σπυρόπουλος, Ι. Καλογερόπουλος, Φουντάς.
Νέος Άρις (Τάσος Χαρίτος): Ρουμελιώτης, Αρβανίτης, Πλέκης, Φλέσσας, Καπόγλης, Αναστασόπουλος, Ι. Σκαλιώτης, Κωστόπουλος, Ι. Σπηλιώτης, Κάλελης, Κατσιμαγκλής.
Διαιτησία: Ι. Κουτσαναστάσης, Α. Τσουκάλη, Α. Καυκάς