Ο Ηρακλής είναι εδώ!

Χρειάστηκε να περάσουν 16 αγωνιστικές για να πανηγυρίσει ο Ηρακλής Καλαμάτας την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.
Η ομάδα του Βασίλη Μπλέτσα έχοντας σε μεγάλη βραδιά τους Παναγιώτη Σπαντιδέα με ένα γκολ και μια ασίστ και Σπύρο Μάρη - πέρασε ως αλλαγή στο ματς -  με δύο γκολ, έφτασε σε μια ευρεία νίκη με 3-0 επί του Παπαφλέσσα Χώρας, παραμένοντας ζωντανή στο κυνήγι της παραμονής.
Στο 19' ο Γιαννουκάκης άνοιξε το παιχνίδι στα αριστερά στον Κωνσταντινίδη που μπήκε μέσα στην περιοχή και διαγώνιο σουτ ανάγκασε τον Λινάρδο σε δύσκολη επέμβαση, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Πλάγος πρόλαβε να απομακρύνει σε κόρνερ πριν ο Σπαντιδέας γίνει απειλητικός.
Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 28' με ένα σουτ του Μπολκβάτζε εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνά ένα μέτρο από το δεξί δοκάρι του Κουκούτση.
Στο 32' ο Τ. Παπαδέας επιχείρησε με μακρινό σουτ να νικήσει τον Λινάρδο που όμως ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε.
Στο ξεκίνημα του δεύτερο μέρους ο Ηρακλής μπήκε δυνατά και... προειδοποίησε στο 48', ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό έλυσε τον «γόρδιο δεσμό».
Πρωταγωνιστής και στις δύο φάσεις ο Σπαντιδέας. Στο 48' είδε το σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή είδε την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Λινάρδου, ενώ στο 49' εκμεταλλεύτηκε μια απομάκρυνση της μπάλας από τον Πανταζή και έναν κακό υπολογισμό του Πλάγου, «γράφοντας» το 1-0 με ωραίο γυριστό πλασέ εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών.
Το γκολ αυτό αφύπνισε για τα καλά τους ποδοσφαιριστές του Βασίλη Μπλέτσα που ανέβασαν απόδοση και πίεσαν ασφυκτικά τον αντίπαλο.
Στο 51' νέο σουτ του Σπαντιδέα μέσα από την περιοχή δεν ανησύχησε τον Λινάρδο.
Τέσσερα λεπτά αργότερα απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πανταζή, η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι.
Στο 59' ο Γιαννουκάκης τροφοδότησε τον Κωνσταντινίδη στα αριστερά, εκείνος μπήκε μέσα στην περιοχή, που όμως νικήθηκε με τα πόδια από τον Λινάρδο που έκανε έξοδο.
Το 2-0 ήρθε στο 80', όταν ο Σπαντιδέας με ωραία ατομική ενέργεια από τα δεξιά «άδειασε» δύο αντιπάλους, την κατάλληλη στιγμή έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Μάρης με πλασέ από κοντά έστειλε τη μπάλα στον ουρανό των διχτύων.
Δύο λεπτά αργότερα ο Τ. Παπαδέας εκτέλεσε μακρινό φάουλ, ο Γιαννουκάκης ωραία με το στήθος βρήκε τον Σπαντιδέα που σούταρε, με την μπάλα να φεύγει άουτ.
Η σεμνή... τελετή τέλος στο 88', όταν ο Τ. Παπαδέας έφυγε στην γρήγορη αντεπίθεση από τα δεξιά, στο σωστό timing έβγαλε ωραία διαγώνια πάσα προς τον Μάρη που βρέθηκε μόνος απέναντι στον Λινάρδο και με ιδανικό τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό 3-0.
Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Γιαννουκάκης είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ.

Ηρακλής Καλαμάτας (Βασίλης Μπλέτσας): Κουκούτσης, Πλαγιανός, Πανταζής (90' Ζαφειρόπουλος), Τ. Παπαδέας, Γεωργακόπουλος, Μουρούφας (69' Μάρης), Γιαννουκάκης, Κωνσταντόπουλος (29' λ. τρ. Μιχαλόπουλος), Σπαντιδέας, Γ. Παπαδέας, Κωνσταντινίδης.
Παπαφλέσσας Χώρας (Κώστας Λυμπερόπουλος): Λινάρδος, Γκεβόρι, Γρηγορόπουλος, Πλάγος, Μαθιός (73' Νικολακόπουλος), Τσέρτος, Αϊβαλής (58' Γκότσης), Τηλεμάχου, Μπολκβάτζε, Δημόπουλος, Μπάρκας.
Διαιτησία: Ν. Γκούμας, Η. Τσουλάκος, Δ. Τσακόπουλος