Νίκη στις καθυστερήσεις και «φωνές»

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις στο 2016 η Εράνη. Η ομάδα των Φιλιατρών παρότι δυσκολεύτηκε κόντρα στον Ηρακλή Καλαμάτας, «λυτρώθηκε» στις καθυστερήσεις και πήρε το τρίποντο με 2-1.
Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Λυμπέρης Διονυσόπουλος, ο οποίος μπήκε αλλαγή στο ημίχρονο στη θέση του Χ. Σπυρόπουλου και σημείωσε και τα δύο γκολ.
Ο 29χρονος επιθετικός της Εράνης είχε ανοίξει το σκορ στο 55', αλλά ο Ηρακλής είχε άμεση απάντηση τρία λεπτά αργότερα με τον Σπαντιδέα.
Οι «κυανόλευκοι» ωστόσο... βράζουν με την διαιτησία του Ηλία Σκόρδου και συγκεκριμένα για την φάση της επίτευξης του δεύτερου γκολ, υποστηρίζοντας ότι έχει προηγηθεί επιθετικό φάουλ πάνω στον Κουκούτση που κακώς δεν δόθηκε. Μάλιστα, κάνουν λόγο για «ποδοσφαιρικό έγκλημα και όχι ποδοσφαιρικό λάθος».

ΕΡΑΝΗ ΦΙΛΙΑΤΡΩΝ (Δημήτρης Λίτσας): Αθανασόπουλος, Αλεξανδρόπουλος, Αλμπάν, Μιχαλόπουλος, Φουντάς, Κώτσος, Α. Καλογερόπουλος, Χρονόπουλος, Ι. Καλογερόπουλος, Π. Σπυρόπουλος, Χ. Σπυρόπουλος.
ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Βασίλης Μπλέτσας): Κουκούτσης, Κομινάκης, Τ. Παπαδέας, Καρβέλης, Γεωργακόπουλος, Μουρούφας, Μάρης, Κωνσταντόπουλος, Σπαντιδέας, Μιχαλόπουλος, Κωνσταντινίδης.
ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Η. Σκόρδος, Σ. Τσαούση, Α. Κυριόπουλος