Πρώτη ήττα για Πατίστα

Χρειάστηκε να περάσουν 3 μήνες και 12 αγωνιστικές για να γνωρίσει ο ΑΟΠΚ Πατίστα την πρώτη του φετινή ήττα στον 1ο Όμιλο της Β' ΕΠΣΜ.
Ο Αστέρας Μικρομάνης, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βαγγέλη Αλεξόπουλο, ο οποίος σημείωσε και τα δύο γκολ του αγώνα, κέρδισε την ομάδα της Παραλίας με 2-0 στην έδρα του και ήταν αυτός που σταμάτησε την... ξέφρενη πορεία του.
Ο Πατίστα πριν το χθεσινό παιχνίδι μετρούσε 8 νίκες και 3 ισοπαλίες και με την ήττα αυτή υποχώρησε στην 2η θέση.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 32', με τον Αλεξόπουλο να μετατρέπει σε γκολ και με την βοήθεια του δοκαριού το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Ζησιμάτο, παρά την προσπάθεια του Κυριακόπουλου που έπεσε στη σωστή γωνία.
Ωστόσο, οι παίκτες του Πατίστα διαμαρτυρήθηκαν έντονα για την υπόδειξη της εσχάτης των ποινών από τον διαιτητή του αγώνα, Ε. Ζαρακοβίτη.
Στο 63' οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Κοτταρίδη για εξύβριση στον β' βοηθό, Β. Βρυώνη.
Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αλεξόπουλος με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς με ωραίο ψηλοκρεμαστό πλασέ «σφράγισε» τη νίκη του Αστέρα.
Αμέσως μετά την επίτευξη του 2-0 προκλήθηκε ένταση μεταξύ ορισμένων παικτών Πατίστα και φιλάθλων, με αποτέλεσμα να επικρατήσει ένταση για αρκετά λεπτά.
Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι το διαιτητικό τρίο αποχώρησε από το γήπεδο με συνοδεία αστυνομικής δύναμης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΙΚΡΟΜΑΝΗΣ (Μιχάλης Σκαρπαλέζος): Μητσέας, Κουρούπης (89' Ι.-Χ. Καρδάσης), Α. Καρδάσης, Μαυροειδής, Μπούρας-Σουλιμάς (90+4' Σκοπέτος), Μαρκόπουλος, Χασάπης, Γ. Σκαρπαλέζος, Μπαράι, Αλεξόπουλος, Παυλόπουλος (75' Π. Καρδάσης).
ΑΟΠΚ ΠΑΤΙΣΤΑ (Θανάσης Αντωνόπουλος): Κυριακόπουλος, Καρδάσης, Γυφτοχρήστος (15' λ. τρ. Κυριόπουλος), Δούβας, Ζησιμάτος, Κάππος, Μποντιώτης, Δεμπεγιώτης, Κοτταρίδης, Γκούζος (66' Αντωνόπουλος), Σαρδέλης.
ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Ε. Ζαρακοβίτης, Η. Ρέκκας, Β. Βρυώνης