Νεανικό "τρίποντο" για την Ομόνοια (pics)

Πολύ σημαντική νίκη, αν και παρατάχθηκε χωρίς τους δυο πιο σημαντικούς παίχτες της οι οποίοι αποχώρησαν κατά την μεταγραφική περίοδο (Ντόκο, Χατζηπαναγιώτης), σημείωσε η Ομόνοια απέναντι στον Παπαφλέσσα Χώρας με 2-1.
Σε ένα παιχνίδι όπου κυριάρχησαν τα …νιάτα – τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και οι φιλοξενούμενοι χρησιμοποίησαν ουκ ολίγους παίκτες κάτω των 17 ετών – οι καλαματιανοί έφτασαν στην νίκη χάρις σε δυο τέρματα από απευθείας εκτελέσεις φάουλ!
Το 1ο μέρος είχε ρυθμό, με τις δυο ομάδες να έχουν κάποιες ευκαιρίες ξεκινώντας από το οριζόντιο δοκάρι του Αγγελή μόλις στο 1ο λεπτό.
Η καλύτερη στιγμή για την Χώρα ήρθε με τον δραστήριο Μπάρκα, ενώ στο 41΄ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Κατσίβα στο 41΄ να κάνει εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ.
3 λεπτά αργότερα ο Κ. Κοστρίβας τραυματίστηκε σε σύγκρουση που είχε με τον Γρηγορόπουλο και φάνηκε να χτυπάει άσχημα, με αποτέλεσμα να μεταφερθεί στο νοσοκομείο. Ωστόσο δεν είχε κάτι σοβαρό και επέστρεψε στο γήπεδο μετά από λίγη ώρα.
Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε αισθητά, οι φάσεις ήταν λιγοστές και όχι άξιες αναφοράς μέχρι να φτάσουμε στο 88΄ με έναν ακόμα νεαρό ταλαντούχο ποδοσφαιριστή, τον Αγγελή, να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του με τον ίδιο τρόπο!
Το μόνο που κατάφερε ο Παπαφλέσσας ήταν να μειώσει στο 91΄ με πλασέ από πλάγια θέση του Μπάρκα.
Σημειώνεται πως στο 90΄ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο 40χρονος επιθετικός, Βασίλης Παναγιωτόπουλος ο οποίος επαναδραστηριοποιήθηκε έπειτα από απουσία πολλών χρόνων για να βοηθήσει την Ομόνοια.
● Διαιτησία: Μ. Καρβούνης, Φ. Κάσκανης, Δ. Ταβουλαρέας
ΟΜΟΝΟΙΑ (Σωτήρης Μπουραντώνης): Μέτσος, Κ. Κοστρίβας (46΄ λ. τρ. Κάππος), Ταπεινός, Δ. Κοστρίβας, Σπυρόπουλος, Δρογγίτης, Τάφα, Πετριτάι (90΄ Β. Παναγιωτόπουλος), Αγγελής, Μπάλας (71΄ Τζίγκα), Κατσίβας
ΠΑΠΑΦΛΕΣΣΑΣ ΧΩΡΑΣ (Κώστας Λυμπερόπουλος – Τάκης Κάππος): Λινάρδος, Πλεβόρι, Γρηγορόπουλος, Πλάγος, Ρουσσόπουλος, Τσέρτος, Δημόπουλος (71΄ Β. Κανελλόπουλος), Τζιμόπουλος, Μπάρκας, Βολκβάτζε, Νικολακόπουλος (55΄ Τηλεμάχου), Καγιάς