Αβία για ψηλά, 3-2 το σκληρό Πεταλίδι

Η ΑΕ Αβίας πέρασε και πάλι σε θέση.. ανόδου, καθώς υπέταξε με 3-2 τον Απόλλωνα Πεταλιδίου και έπιασε στην 3η προνομιούχο θέσης της Α1 ΕΠΣΜ την Αναγέννηση Παραλίας η οποία έμεινε στο 1-1 με τον ΑΟ Ασπροχώματος.

Η ομάδα του Διονύση Πουλή ευτύχησε να μπει από νωρίς μπροστά στο σκορ, όταν ο Φετάχου στο 17’ νίκησε τον Μπεκιάρη με το 1-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας πίεσε για την ισοφάριση και είχε μεγάλη ευκαιρία να το καταφέρει όταν κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ξαρχάκου από τον Τζανετέα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Ξαρχάκος αλλά έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Π. Πολυμενέα.

Έτσι, όπως συνήθως συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις αντί να γίνει το 1-1, έγινε τελικά το 2-0. Ο Ηλίας Γεωργίκος στο 64’ έκανε το 2-0, αλλά η απάντηση της ομάδας του Πεταλιδίου ήταν άμεση με τον Ξαρχάκο να βρίσκει στόχο αυτή την φορά και με σουτ στο 67’ να μειώνει σε 2-1.

Το παιχνίδι πλέον άνοιξε και οι δυο ομάδες κυνήγησαν με μεγαλύτερη ένταση το γκολ, το οποίο ήρθε πρώτα για τους γηπεδούχους.

Ο Α. Βαβαρούτσος στο 77’ έδωσε και πάλι προβάδισμα δυο τερμάτων (3-1) αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και πάλι άμεσα με τον Ξαρχάκο και πάλι στο 80’ να διαμορφώνει το τελικό 3-2.

ΑΕ ΑΒΙΑΣ (Διονύσης Πουλής): Π. Πολυμενέας, Γ. Βαβαρούτσος, Γκλίκα (61’ Κουραμπάς), Λυκουρέζος, Τζανετέας, Ψαρέας (10’ λ.τ. Μανιατέας), Η. Γεωργίκος (64’ λ.τ. Γιαννέας), Α. Βαβαρούτσος, Φετάχου, Δ. Πολυμενέας, Ν. Γεωργίκος.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΕΤΑΛΙΔΙΟΥ (Κώστας Πλακουδάκης): Μπεκιάρης, Ε. Χρονόπουλος, Πανταζόπουλος (49’ Τσερίκου), Καπρουλάς, Κουτσολιάς, Στασινός (66’ Σαρατσιώτης), Ι. Παναγόπουλος, Μπογκντάνι, Αρ. Δαμήλος, Ξαρχάκος, Α. Χρονόπουλος.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: X. Καστανάς, Ε. Παναγιωτόπουλος, Φ. Κασκάνης