Ακάθεκτη η Εράνη

Την 7η σερί νίκη της και 10η συνολικά σε 12 αγώνες πανηγύρισε η Εράνη Φιλιατρών, αυτή τη φορά κόντρα στον Παπαφλέσσα Χώρας με 3-0.

Η ομάδα του Δημήτρη Λίτσα έφτασε έτσι τους 32 βαθμούς και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα της Α1 ΕΠΣΜ, δείχνοντας ότι είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

Μελανό σημείο της αναμέτρησης ο τραυματισμός του Παναγιώτη Κώτσου στο 38', συγκρούστηκε στον αέρα κεφάλι με κεφάλι με τον Δημόπουλο και στο ημίχρονο μεταφέρθηκε στο Κέντρο Υγείας Φιλιατρών, όπου του τοποθετήθηκαν τρία ράμματα.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ανδρεόπουλος με σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ και μαζί τον δρόμο της νίκης για τους Φιλιατρινούς.

Το 2-0 ήρθε στο 52' από τον «συνήθη ύποπτο» Ι. Καλογερόπουλο, όταν ο Χρονόπουλος εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Κίτος με κεφαλιά - πάσα στο 2ο δοκάρι τροφοδότησε τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος και αυτός με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Χ. Σπυρόπουλος «έκλεψε» την μπάλα από τον Δημόπουλο και έδωσε... έτοιμο γκολ στον Διονυσόπουλο, ο οποίος σκόραρε με τακουνάκι!

Εράνη Φιλιατρών (Δημήτρης Λίτσας): Αθανασόπουλος, Αλεξανδρόπουλος, Μιχαλακόπουλος, Αλμπάν, Ανδρεόπουλος (75' Φουντάς), Κώτσος (46' λ. τρ. Χ. Σπυρόπουλος), Π. Σπυρόπουλος, Κίτος (70' Χότι), Διονυσόπουλος, Ι. Καλογερόπουλος, Χρονόπουλος.

Παπαφλέσσας Χώρας (Κώστας Λυμπερόπουλος): Λινάρδος, Γκεβόρι (51' Β. Κανελλόπουλος), Γρηγορόπουλος, Πλάγος, Λ. Μαθιός (46' Γ. Καγιάς), Ε. Τσέρτος, Δημόπουλος, Τηλεμάχου, Νικολακόπουλος (75' Δ. Κανελλόπουλος), Μπολγκβάτζε, Μπάρκας.

Διαιτησία: Η. Σκόρδος, Κ. Βοσνάκης, Α. Κυριόπουλος