Εξάσφαιρη... η ΑΕΚ

Χωρίς να δυσκολευτεί η ΑΕΚ Καλαμάτας «συνέτριψε» με 6-0 τον ουραγό Ατρόμητο στο τελευταίο παιχνίδι του Στέλιου Παπαδόπουλου στον «κιτρινόμαυρο» πάγκο, ο οποίος παρέδωσε τα... σκήπτρα στον Παναγιώτη Λαδά.

Ο Ατρόμητος ήταν αυτός που απείλησε πρώτος. Στο 18' ο Μητρόπουλος με ωραία ενέργεια και σουτ ανάγκασε τον Μαυροειδέα να πέσει στην αριστερή του γωνία και να αποκρούσει δύσκολα σε κόρνερ.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λυμπερόπουλος, με τον Λαλάκο να πιάνει το σουτ στην κίνηση και τον Σταυρόπουλο να διώχνει πάνω στην γραμμή.

Στο 23' οι «κιτρινόμαυροι» κέρδισαν πέναλτι, όταν ο Διπλάρης έκανε το γέμισμα με στόχο τον Γεωργαντά, με την μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Ντιάμαντι. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε εύστοχα ο Σταυρόπουλος κάνοντας το 0-1.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Σταυρόπουλος έκανε την βαθιά μπαλιά για τον Μπαρούνη, ο οποίος νίκησε στο σπριντ τον Παπανικολάου και αφού απέφυγε και τον Γιαννούλη «έγραψε» σε κενή εστία το 0-2.

Στο 44' ο Σταυρόπουλος με ωραία αλλαγή παιχνιδιού από τα αριστερά βρήκε τον Στυλιανόπουλο, εκείνος επιχείρησε με σουτ να νικήσει τον Γιαννούλη, ο οποίος όμως έδιωξε ασθενώς και ο Γεωργαντάς που καιροφυλακτούσε σκόραρε σε σχεδόν κενή εστία.

Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Στυλιανόπουλος εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Παυλόπουλος νίκησε στον αέρα τους πάντες και με κεφαλιά διεύρυνε το προβάδισμα για την ΑΕΚ.

Στο 57' ο Στυλιανόπουλος έκανε την κάθετη πάσα στον Βασίλοβιτς, αυτός μπήκε μέσα στην περιοχή και με ιδανικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-5. Στην φάση αυτή οι τυπικά γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για οφσάιντ.

Ο χορός των γκολ για τους «κιτρινόμαυρους» ολοκληρώθηκε στο 80', όταν ο Στυλιανόπουλος έκανε το πλασέ, ο Γιαννούλης απομάκρυνε προσωρινά με τα πόδια και ο Κουβαράς στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Τρία λεπτά αργότερα ο Λυμπερόπουλος με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μαυροειδέα.

Ατρόμητος Καλαμάτας (Δημήτρης Παναγόπουλος): Γιαννούλης, Ντιμάντι, Λυκούσης (46' Κυριακόπουλος), Παπανικολάου, Λογκαράκης, Καλογερόπουλος, Μάλαμας, Λαλάκος, Μητρόπουλος (46' Τζεμόπουλος), Λυμπερόπουλος, Αντωνέας (46' Κουβαράς).

ΑΕΚ Καλαμάτας (Στέλιος Παπαδόπουλος): Μαυροειδέας, Κατσάκος, Διπλάρης, Σταυρόπουλος, Παυλόπουλος, Σωτηρόπουλος (56' Σωτηρόπουλος), Στυλιανόπουλος, Τζώλος, Μπαζάνης (57' Βασίλοβιτς), Μπαρούνης (48' Μπαρούνης), Γεωργαντάς.

Διαιτησία: Η. Ρέκκα, Δ. Τάγαρης, Ε. Αναγνωστόπουλος

261 views
Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Την «λύτρωσε» ο Κυριακάκης Συνεχίζει στα ψηλά »