Όρθιος στην «καυτή» έδρα του Πλατύ

Σε... απόσταση βολής από την κορυφή έμεινε ο Αστέρας Μικρομάνης που πέρασε νικηφόρα και μάλιστα με - μία ακόμη - ανατροπή, αυτή τη φορά από την «καυτή» έδρα του Πλατύ, επικρατώντας με 3-1 του Ατρόμητου, ο οποίος διαμαρτύρεται έντονα για τις διαιτητικές αποφάσεις.

Ο αγώνας σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, Βασίλη Μητσέα στο 32ο λεπτό, ο οποίος σε μια διεκδίκηση της μπάλας με τον Φώτη Δημέα χτύπησε στα πλευρά και χρειάστηκε να μεταφερθεί με ασθενοφόρο στο Γενικό Νοσοκομείο Καλαμάτας για τις απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις, που ευτυχώς δεν έδειξαν κάτι το σοβαρό.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το παιχνίδι να ολοκληρωθεί με τουλάχιστον μισή ώρα καθυστέρηση, ενώ ελλείψη αναπληρωματικού τερματοφύλακα, τη θέση κάτω από τα δοκάρια πήρε ο Παναγιώτης Καρδάσης και τον Ανέστη Μπαράι να περνάει στο γήπεδο.

Στο αγωνιστικό μέρος, ο Ατρόμητος Πλατύ αν και αγωνιζόμενος με 10 παίκτες από το 55', λόγω της αποβολής του Σιψά με δεύτερη κίτρινη για φάουλ, κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 63' με τον Παπαλάμπρου - Στεφάνου να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Η απάντηση από πλευράς φιλοξενούμενων ήρθε στο 76' με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπούρα - Σουλιμά και το οποίο αμφισβήτησαν έντονα οι γηπεδούχοι.

Έξι λεπτά αργότερα ο Μπαράι έφερε... τούμπα το ματς και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ι. Καρδάσης δαμρόρφωσε το τελικό 1-3.

Μετά το τέλος του αγώνα οι Κώστας Καπόγλης και Γιώργος Σιψάς που είχε ήδη αποβληθεί εξύβρισαν το διαιτητικό τρίο και αυτό σημειώθηκε στο φύλλο αγώνος.

Ατρόμητος Πλατύ (Μιλτιάδης Μαυροειδής): Σ. Ταχταμπάς, Στέργιος, Τσαγκάρης (71' Κρέπης), Καπόγλης, Σγουράκης, Τριγωνόπουλος (51' Φράγκος), Χ. Ταχταμπάς, Κοντόπουλος, Δημέας, Σιψάς, Παπαλάμπρου - Στεφάνου.

Αστέρας Μικρομάνης (Μιχάλης Σκαρπαλέζος): Μητσέας (32' λ. τρ. Μπαράι), Αθανασόπουλος, Χασάπης, Μαυροειδής, Μπούρας - Σουλιμάς, Π. Καρδάσης, Α. Καρδάσης, Ι. Καρδάσης, Γ. Σκαρπαλέζος, Αλεξόπουλος, Παυλόπουλος.

Διαιτησία: Η. Σκόρδος, Δ. Τσακόπουλος, Μ. Ζέρβα