«Λυτρωτής» ο Τσούμπας (pics)

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο «Παναγιώτης Μπαχράμης» με συνεχείς εναλλαγές, στο σκορ, δύο δοκάρια και εκατέρωθεν ευκαιρίες, η ΑΕ Λογγάς κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Νέδουσας Αλαγονίας με 3-2, χάρις σε γκολ του Γιάννη Τσούμπα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Με τη νίκη αυτή το σύνολο του Δημήτρη Αδαμόπουλου έφτασε τους 13 βαθμούς, τρεις δηλαδή πίσω από τον πρωτοπόρο ΑΣ Φυτειάς και ισοβαθμεί στην 2η θέση με τον ΑΣ Δαναό.

Στο 23' ο Πέτση με ψηλοκρεμαστό πλασέ προσπάθησε να νικήσει τον Βαρελά, ο οποίος όμως έδιωξε ασθενώς και στην εξέλιξη της φάσης ο παίκτης της ΑΕ Λογγάς σκόραρε με εντυπωσιακό ψαλιδάκι.

Στο 55' ο Τοντέρικα με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ηλιόπουλο ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε όμως για πολύ, αφού στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μπόγιο βρέθηκε μόνος απέναντι στον Βαρελά και με ιδανικό τελείωμα έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ΑΕΛ.

Στο 59' ο Κουρεντζής που σκόραρε για τρίτο συνεχόμενο ματς είχε και πάλι την απάντηση για την Νέδουσα, όταν ο Τοντέρικα εκτέλεσε απευθείας φάουλ από πλάγια θέση αριστερά, ο Ηλιόπουλος δεν συγκράτησε την μπάλα και ο επιθετικός της ομάδας της Αλαγονίας την «έσπρωξε» από κοντά στα δίχτυα.

Στο 60' ο Πέτση έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Βαρελάς βρήκε την μπάλα όσο έπρεπε για να την στείλει στο δεξί δοκάρι και εν συνεχεία μπλόκαρε.

Στο 72' ο Τοντέρικα εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο Κόρμαλης με δυνατό δεξί βολέ «σημάδεψε» την ρίζα του αριστερού δοκαριού του Ηλιόπουλου.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αδαμόπουλος με φάουλ από μακρινή απόσταση έφερε την μπάλα μέσα στην μεγάλη περιοχή, οι αμυντικοί των γηπεδούχων δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν και ο Τσούμπας που έγινε κάτοχος «λύτρωσε» την ομάδα του με ωραίο πλασέ.

Νέδουσα Αλαγονίας (Νικήτας Λαδάς): Βαρελάς, Π. Κυριακόπουλος, Χ. Κυριακόπουλος, Παχτίτης, Μιχαλόπουλος (65' Αδαμόπουλος), Παρασκευάς, Νίκας, Κόρμαλης, Κουρνετζής, Τοντέρικα, Σαμιώτης.

ΑΕ Λογγάς (Δημήτρης Αδαμόπουλος): Ηλιόπουλος, Πετρόπουλος, Κοσμάς, Δρακοπαναγιωτάκης, Αδαμόπουλος, Βάγιας, Τσούμπας, Τραγομαλάς, Πέτση, Μπόγιο (82' λ. τρ. Λιαράκος), Μπούκας.

Διαιτησία: Η. Ρέκκας, Ε. Παναγιωτόπουλος, Δ. Τσακόπουλος