Με «εκρηκτικό» πρώτο ημίχρονο (pics)

Στις νίκες έπειτα από δύο αγωνιστικές και δη με εμφατικό τρόπο, επέστρεψε ο Ακρίτας Κορώνης που συνέτριψε με 4-2 τον Ηρακλή Καλαμάτας.

Το συγκρότημα του Νίκου Σαββίδη χάρη σε ένα «εκρηκτικό» πρώτο ημίχρονο κατάφερε να προηγηθεί 4-0 και να μετατρέψει το δεύτερο μέρος σε τυπική διαδικασία.

Στο 18' ο Μουτζούρης άνοιξε το σκορ και στο 26' ο Α. Μάραντος ζευγαρώσε τα τέρματα για τους «βυσσινί.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μουτζούρης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα «έγραψε» το 3-0 και λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους ο Μαθιόπουλος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0.

Το μόνο που κατάφεραν οι «κυανόλευκοι» ήταν να μειώσουν αρχικά σε 4-1 με τον Σπαντιδέα στο 55' και με τον Μιχαλόπουλο δέκα λεπτά αργότερα για το τελικό σκορ.

Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες, καθώς ο Λίγκρης του Ηρακλή είδε την απευθείας κόκκινη για επικίνδυνο μαρκάρισμα πάνω στον Μαθιόπουλο, ο οποίος στην συνέχεια τον έσπρωξε και μοιραία αποβλήθηκε.

Με τη νίκη αυτή ο Ακρίτα Κορώνης «έπιασε» στην κορυφή την Εράνη Φιλιατρών που την Κυριακή δοκιμάζεται στην έδρα του Απόλλωνα Πεταλιδίου, ενώ αντίθετα, ο Ηρακλής Καλαμάτας παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα από το ξεκίνημα της σεζόν, έχοντας απολογισμό 5 ισοπαλίες και 5 ήττες.

Ακρίτας Κορώνης (Νίκος Σαββίδης): Σπυρόπουλος, Π. Κυριόπουλος, Σαρέλλας (73' Ε. Κυριόπουλος), Παναγιωτόπουλος, Δ. Κουτσουμπός, Στρογγύλης (66' Μπλάνας), Μαθιόπουλος, Α. Μάραντος, Μουτζούρης, Σταμάτης, Μπόκολος.

Ηρακλής Καλαμάτας (Βασίλης Μπλέτσας): Μπομπόνης, Κωνσταντόπουλος, Τ. Παπαδέας, Λίγκρης, Γεωργακόπουλος, Μιχαλόπουλος (89' Κομινάκης), Τζαβάρας, Σπαντιδέας, Γ. Παπαδέας (37' Μουρούφας), Καρβέλης (69' Γιαννουκάκης).

Διαιτησία: Δ. Νίκας, Α. Καυκάς, Κ. Αντωνόπουλος