Πήρε το ντέρμπι και... πάτησε κορυφή (pics)

Στην κορυφή της βαθμολογίας βρίσκεται η Εράνη Φιλιατρών, μετά τη νίκη της επί του Ακρίτα στην Κορώνη στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Α1 ΕΠΣΜ.

Οι Φιλιατρινοί με μεγάλο πρωταγωνιστή για ένα ακόμη παιχνίδι τον Ι. Καλογερόπουλο που πέτυχε δύο γκολ, φτάνοντας τα 11 συνολικά στο πρωτάθλημα, επικράτησαν με 3-2 και βρίσκονται πλέον στο +1 από την ομάδα του Νίκου Σαββίδη.

Στον 24'  Ι. Κουτσουμπός έκανε ένα τραγικό λάθος όταν και προσπάθησε να ντριπλάρει τον Ι. Καλογερόπουλο, ο οποίος του «έκλεψε» την μπάλα και με έναν... κεραυνό μέσα από την περιοχή νίκησε τον Σπυρόπουλο για το 0-1.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Εράνη Φιλιατρών έφτασε και σε ένα δεύτερο τέρμα.  Ο Α. Καλογερόπουλος τροφοδότησε κάθετα τον Ι. Καλογερόπουλο, εκείνος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με διαγώνιο σουτ έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με δύο γκολ διαφορά.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Ακρίτας Κορώνης κέρδισε πέναλτι, το οποίο αμφισβήτησαν έντονα οι Φιλιατρινοί, σε ανατροπή του Μουτζούρη από τον Γκρέτσα, με τον Α. Μάραντο να εκτελεί εύστοχα για το 1-2 και να βάζει τους γηπεδούχους ξανά στο παιχνίδι.

Στο 58' ο Διονυσόπουλος απέφυγε δύο αντιπάλους, μπήκε από αριστερά στην περιοχή και έκανε την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι προς τον αμαρκάριστο Β. Σπυρόπουλο που με κεφαλιά και παρά την προσπάθεια του Σπυρόπουλου έδωσε εκ νέου... αέρα δύο τερμάτων στην Εράνη Φιλιατρών.

Στο 80' ο Κ. Μάραντος εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο Τσάνι με γυριστή κεφαλιά έκανε το 2-3 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι με το σκορ όμως να παραμένει μέχρι το τέλος υπέρ των φιλοξενούμενων.

Ακρίτας Κορώνης (Νίκος Σαββίδης): Σπυρόπουλος, Π. Κυριόπουλος (46' Μπλάνας), Σαρέλλας, Ι. Κουτσουμπός, Δ. Κουτσουμπός, Τσάνι, Κ. Μάραντος, Α. Μάραντος, Μουτζούρης, Σταμάτης, Παναγιωτόπουλος.

Εράνη Φιλιατρών (Δημήτρης Λίτσας): Αθανασόπουλος, Αλεξανδρόπουλος, Καραχάλιος, Αλμπάν, Μιχαλακόπουλος, Κώτσος, Α. Καλογερόπουλος, Χρονόπουλος (69' Κασπίρης), Ι. Καλογερόπουλος, Διονυσόπουλος (90' Χότι), Β. Σπυρόπουλος (81' Ανδρεόπουλος).

Διαιτησία: Π. Τσεκούρας, Ι. Κουτσαναστάσης, Α. Καυκάς