Παθιασμένο "τρίποντο" τα Αρφαρά!

Στους 14 βαθμούς «έπιασε» ο Αστέρας Αρφαρών τον Πανθουριακός, μετά την νίκη του με 1-0 επί της ομάδας της Θουρίας στο παιχνίδι που έληξε πριν από λίγο.
Ο Παναγιώτης Καπόγλης ήταν ο σκόρερ του αγώνα στο 70ο λεπτό, ενώ σε γενικές γραμμές οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο παιχνίδι, είχαν περίσσιο παθος και κέρδισαν κατά κράτος όλες τις μονομαχίες και πήραν δίκαια το «τρίποντο» απέναντι στον Πανθουριακό ο οποίος έκανε κάκιστη εμφάνιση.
Ο Αστέρας είχε δυο καλές στιγμές στο 1ο μέρος με τον Γιαννακόπουλο στο 25΄ να κάνει την κεφαλιά και τον Βασιλόπουλο να αποκρούει και στο 42΄ όταν σε κόρνερ του Κ. Φέστα ο Καρύδης με δυνατή κεφαλιά εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα λίγο δίπλα
Στο β΄ μέρος η Θουρία έχασε την πρώτη της καλή στιγμή στο 48΄ όταν ο Βιδάκης εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά και ο Γ. Μουλιάτος μόνος στο 1ο δοκάρι δεν μπόρεσε να κάνει σωστή κεφαλιά.
Στο 50΄ από μακρινό φάουλ του Μπούρα ο Καρύδης στα δεξιά έκανε το πλασέ με τη μια όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Βασιλόπουλου.
7 λεπτά αργότερα ο Βασιλόπουλος έκανε εκπληκτική επέμβαση σε παρ’ ολίγον αυτογκόλ του Βιδάκη!
Στο 68ο λεπτό τα Αρφαρά έχασαν διπλή ευκαιρία όταν ο Γιαννακόπουλος έκανε το σουτ εντός περιοχής, ο Βασιλόπουλος απέκρουσε και στην επαναφορά ο Π. Καπόγλης σούταρε ψηλά άουτ από καλή θέση.
Το γκολ για τα Αρφαρά ήρθε στο 70΄ με ωραίο συρτό σουτ εκτός περιοχής του Π. Καπόγλη!
Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Θουρία πίεσε για την ισοφάριση αλλά δεν κατάφερε κάτι το σημαντικό στον αγώνα.
● Διαιτησία: Δ. Πλακογιάννης, Φ. Κάσκανης, Μ. Μανιατέας
ΚΑΡΤΕΣ: 55΄ Π. Καπόγλης, 91΄ Στ. Φέστας
ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΡΦΑΡΩΝ (Στάθης Βανικιώτης): Ματθαίος, Κ. Φέστας, Μπούρας, Σ. Φέστας, Γιαννακούντζος, Β. Τσιλικίκος (92΄ Βαλτασάρος), Καρύδης, Γιαννακόπουλος, Ψωμάρας, Π. Καπόγλης (93΄Χαραλαμπόπουλος), Γ. Τσιλίκος
ΠΑΝΘΟΥΡΙΑΚΟΣ (Γιώργος Αργυρόπουλος): Κ. Βασιλόπουλος, Παντσιώτης, Βιδάκης, Πιχιγιόνι, Κωνσταντόπουλος, Καράμπελας, Γ. Μουλιάτος, R. Seferasi, Β. Βασιλόπουλος, A. Seferasi (55΄ Ν. Μουλιάτος), Χαρμπίλας (80΄ Παπαδημητρίου)