Κυπαρισσία-Φαραί 2-1: Την … «ξελάσπωσε» ο Κωνσταντόπουλος (pics)

Αν και δεν ικανοποίησε με την εμφάνισή της, η Κυπαρισσία κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Φαραί και επικράτησε με 2-1, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, χάρις σε δυο τέρματα του 17χρονου επιθετικού Κυριάκου Κωνσταντόπουλου.
Το σύνολο του Τάκη Παναγόπουλου τα βρήκε «σκούρα» απέναντι στο μαχητικό Φαραί το οποίο εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως άνοιξε το σκορ, όμως βρήκε τον τρόπο να πάρει τους τρεις βαθμούς και να παραμείνει αήττητη στην 3η θέση με 10 βαθμούς, έχοντας 3 νίκες και 1 ισοπαλία.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 23ο λεπτό όταν ο Σπανός βρήκε τον Μούσα, αυτός άφησε για τον Σεριάτο ο οποίος με ιδανικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Ο Κωνσταντόπουλος «χτύπησε» για πρώτη φορά ένα λεπτό πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, όταν συνέκλινε από δεξιά και έκανε δυνατό διαγώνιο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα στο «Γ» της εστίας του Λαμπρόπουλου.
Στο β΄ μέρος η Κυπαρισσία συνέχισε να πιέζει, όμως δεν μπορούσε να διασπάσει την καλοστημένη αμυντική γραμμή του Φαραί.
Παρ’ όλα αυτά, ο Κωνσταντόπουλος στο 71΄ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας του Φαραί και έκανε τη σέντρα σουτ από δεξιά, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Μάρη που φέρει ευθύνη στην συγκεκριμένη φάση.
Οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι στο 84΄ σε σουτ του Μιτρόφ, με το 2-1 να παραμένει μέχρι το φινάλε του αγώνα.
Διαιτητές: Δ. Πλακογιάννης, Κ. Αδαμόπουλος, Ι. Γκούμας
ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑ (Παναγόπουλος): Λαμπρόπουλος, Ανδρουτσής, Γιαννόπουλος, Μιτρόφ, Τσίτσος, Δημητρουλόπουλος, Κωνσταντόπουλος, Βασιλόπουλος (84΄ Ζαφείρης), Μανδραπήλιας (12΄ λ. τρ. Πετρόπουλος), Μπακόπουλος, Τριανταφύλλης (32΄ Ντιόπ)
ΦΑΡΑΙ (Γεωργακλής): Μάρης, Φιλανδριανός, Λικάι, Καπακλής, Μούσα, Σεριάτος, Παχής (72΄ Μαυροειδάκος), Κακκαλής, Σπανός (65΄ Πέτση), Τσέρτος (80΄ Σταματελόπουλος), Πιτσιλής