Εθνικός Μελιγαλά-Αστέρας Αρφαρών 1-1: Δίκαιη «μοιρασιά» και χαμόγελα από τους φιλοξενούμενους (pics)

Τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα της Α΄ τοπικής κατέκτησε ο Αστέρας Αρφαρών, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος (1-1) με τον «γείτονα» Εθνικό Μελιγαλά στην έδρα του δεύτερου.
Στο παιχνίδι που διεξήχθη μπροστά σε 100-150 άτομα, εκ των οποίων παρευρέθησαν και αρκετοί φίλαθλοι του Αστέρα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 1-0 χάρις σε τέρμα του Καίσαρη στο 25΄ όμως στην επανάληψη ο Εθνικός έφτασε στην ισοφάριση με τον «Καρύδη» - ο οποίος «πλήγωσε» την πρώην του ομάδα – στο 56ο λεπτό.
Σημειώνεται πως το ματς ξεκίνησε με 15 λεπτά καθυστέρηση λόγω της δικαιολογημένης καθυστερημένης άφιξης της ιατρού του αγώνα.
Σε γενικές γραμμές το παιχνίδι είχε κακή ποιότητα από το ξεκίνημά του και ήταν μοιρασμένο, με τον Αστέρα να προηγείται στο 25ο λεπτό με τον Καίσαρη.
Ο Εθνικός σε εκείνο το σημείο «ξύπνησε» και άρχισε να χάνει αρκετές ευκαιρίες, χωρίς όμως να μπορέσει να φέρει το ματς στα ίσια μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, κάτι που κατάφερε ωστόσο να κάνει στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 56΄ με τον Καρύδη.
Μετά από εκείνο σημείο ο Εθνικός είχε την φλύαρη υπεροχή, χωρίς όμως να κάνει κάποια μεγάλη ευκαιρία, μέχρι που το ματς έφτασε στο 89΄ και ο Κανελλόπουλος σκόραρε, όμως υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ από τον βοηθό Αντωνόπουλο.
Αυτή η απόφαση «πυροδότησε» τις αντιδράσεις των γηπεδούχων από τον πάγκο και την κερκίδα και «σημάδεψε» την αναμέτρηση, με το σκορ να μην αλλάζει και τις ομάδες να αποχωρούν έχοντας μοιραστεί βαθμούς και γκολ.
ΦΑΣΕΙΣ-ΓΚΟΛ
25΄ ΓΚΟΛ 0-1 ωραία ατομική προσπάθεια του Καραπετιάν που πέρασε τον αντίπαλό του και έβγαλε κάθετη στον Καίσαρη, που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με ιδανικό πλασέ
29΄ ο Μουρούσιας βγαίνει πλάγια και προλαβαίνει την έξοδο Σταθόπουλου, όμως το πλασέ που επιχείρησε ήταν κακό από πλάγια θέση και πέρασε άουτ
32΄ σημαντική ευκαιρία για τον Εθνικό, όταν ο Μουρούσιας με κεφαλιά - πάσα βρήκε τον Ζάγουρα, ο οποίος όμως έκανε κακό τελείωμα, σχεδόν εξ’ επαφής, στέλνοντας τη μπάλα άουτ
48΄ από δεξιά Καρατζούλιας με ωραία ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και έκανε το διαγώνιο συρτό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι
56΄ ΓΚΟΛ 1-1 μεγάλη μπαλιά του Γεωργόπουλου στον Μουρούσια στα δεξιά, αυτός με τη μια «έστρωσε» στον Καρύδη, που με ωραίο τελείωμα και με ψύχραιμο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα
84΄ ο Καραπετιάν «έστρωσε» στον Τσιλίκο, που έπιασε το μονοκόμματο σουτ – «κεραυνό», όμως η μπάλα «έγλειψε» την συμβολή δοκών!
89΄ μακρινό σουτ του Θανόπουλου, ο Σταθόπουλος έκανε ασταθή απόκρουση και ο Κανελλόπουλος που ακολούθησε τη φάση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ από τον βοηθό Αντωνόπουλο
Διαιτησία: Ι. Κουτσαναστάσης, Κ. Αδαμόπουλος, Κ. Αντωνόπουλος
ΕΘΝΙΚΟΣ ΜΕΛΙΓΑΛΑ (Αντωνόπουλος): Δημητρέλης, Φέστας, Θανόπουλος, Γεωργόπουλος, Σίνος, Καρατζούλιας, Χότζα, Σαραντόπουλος (76΄ Λάγιος), Ζάγουρας (66΄ Κανελλόπουλος), Καρύδης, Μουρούσιας
ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΡΦΑΡΩΝ (Γκέγκας): Σταθόπουλος, Π. Καπόγλης, Παν. Χαραλαμπόπουλος, Η. Καπόγλης, Κωνσταντόπουλος, Μπούρδος (67΄ Φεράι), Χρονόπουλος, Καραπετιάν, Κλ. Βοσνάκης (61΄ Πετρ. Χαραλαμπόπουλος), Ν. Βοσνάκης, Καίσαρης (46΄ λ. τρ. Τσιλίκος)