Πανθουριακός-Πάμισος Μεσσήνης 2-0: Όλα κρίθηκαν στο πρώτο 20λεπτο (pics)

Χάρις σε δυο τέρματα στο πρώτο 20λεπτο (4΄, 16΄), ο Πανθουριακός κατάφερε να πάρει την νίκη με 2-0 επί του Παμίσου, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση κυρίως στο 1ο μέρος.
Στο παιχνίδι το οποίο παρακολούθησαν 400 περίπου φίλοι των δυο ομάδων, οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν πιο έτοιμοι και το 1ο μέρος τους άνηκε εξ’ ολοκλήρου.
Ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 4ο λεπτό, όταν μετά από φάουλ – κομπίνα ανάμεσα σε Καράμπελα και Μουστάκα ο δεύτερος ύψωσε τη μπάλα διαγώνια με γυρισμένη τη πλάτη και ο Ντόκο με πλασέ στην κίνηση μετά από αδράνεια των αμυντικών και του Τρακάκη, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Μέχρι να συνέλθουν οι ποδοσφαιριστές του Παμίσου, οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε 2ο τέρμα στο 16΄ με τον Πανταζή να φεύγει στην πλάτη των αμυντικών έπειτα από διαγώνια μπαλιά του Καράμπελα και με πλασε στην αριστερή γωνία του Τρακάκη έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Το σουτ του Ντόκο στο 23΄ πέρασε λίγο άουτ, ενώ η μόνη καλή στιγμή του Παμίσου στο 1ο μέρος ήρθε στο 42΄ σε σουτ με τη μια του Ηλιόπουλου - ο οποίος είχε χώρο να προχωρήσει εντός περιοχής - από αριστερά, μετά από σέντρα του Λαθύρη από δεξιά.
Οι φωνές του Αλέξη Μαντζούνη προς τους ποδοσφαιριστές φάνηκε να πιάνουν τόπο, καθώς οι «νησιώτες» μπήκαν πιο δυνατά στο 2ο μέρος, αφήνοντας ωστόσο αρκετούς κενούς χώρους πίσω.
Ο Πανθουριακός το εκμεταλλεύτηκε και έχασε δυο τετ α τετ με τον Καραγιάννη να βγαίνει χαμένος δις απέναντι στον Τρακάκη, πρώτα στο 47΄ μετά από ωραία προσπάθεια και πάσα του Ντόκο και έπειτα στο 61΄ από κάθετη πάσα του Μουστάκα.
Το παιχνίδι διεκόπη στο 70΄ καθώς ο 2ος βοηθός Δημήτρης Ταβουλαρέας δέχθηκε νερό από την κερκίδα, με αποτέλεσμα ο Γιώργος Μπλάνας να πάει στα αποδυτήρια με τους βοηθούς του και να διακόψει το ματς για 10 λεπτά.
Στην επιστροφή των ομάδων ο Πάμισος προσπάθησε να μειώσει, χάνοντας ευκαιρία στο 72΄ σε κοντινή κεφαλιά του Λαθύρη από καλή θέση η οποία κατέληξε λίγο άουτ και έπειτα στο 86΄ όταν ο ίδιος παίκτης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μετά από παράλληλο γύρισμα του Δημητρακόπουλου όμως το πλασέ που έκανε πέρασε ψηλά άουτ.
Διαιτητές: Γ. Μπλάνας, Η. Ρέκκας, Δ. Ταβουλαρέας
ΠΑΝΘΟΥΡΙΑΚΟΣ (Αργυρόπουλος): Καλλιντέρης, Παντσιώτης, Καράμπελας, Σεφεράσι, Αντωναίος (58΄ Μιγκάκης), Κωνσταντόπουλος, Καραγιάννης, Δασκαλάκης, Μουστάκας, Πανταζής (84΄ Μαργαρίτης), Ντόκο (88΄ Ηλιόπουλος)
ΠΑΜΙΣΟΣ (Μαντζούνης): Τρακάκης, Μάρκου (87΄ Φιλόπουλος), Χαραλαμπόπουλος, Δημητρακόπουλος, Μπερερής, Μωράκης, Γεωργιόπουλος, Παπαδόπουλος (32΄ Πατσιώτης), Τουρλίδας (64΄ λ. τρ. Κατσιβαρδέας), Ηλιόπουλος, Λαθύρης