ΑΕ Αβίας-ΑΟ Κυπαρισσίας 1-2: «Απόδραση» στο 86' με Μπακόπουλο! (pics)

Με τον Περικλή Μπακόπουλο να αποδεικνύεται «χρυσή» αλλαγή του Παναγιώτη Παναγόπουλου, καθώς πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 65' και σκόραρε στο 86ο λεπτό, o AO Κυπαρισσίας έφυγε με το διπλό από το Αθλητικό Κέντρο της ΕΠΣΜ, επικρατώντας δίκαια της ΑΕ Αβίας με 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι, που είχαν την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο και 4-5 καλές ευκαιρίες για να καθαρίσουν το ματς, κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 10' με αρκετή δόση... τύχης.

Ο Κωνσταντόπουλος συνέκλινε από τα δεξιά και έκανε το γύρισμα προς την περιοχή, με την μπάλα να βρίσκει ελάχιστα στο πόδι του Λυκουρέζου, τόσο ώστε να καταλήξει στην δεξιά γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει, Κολοκούβαρου, που απλώς παρακολουθούσε την πορεία της.

Οι γηπεδούχοι πρόσεξαν περισσότερο την άμυνά τους και προσπάθησαν να δημιουργήσουν επικίνδυνες προϋποθέσεις με αντεπιθέσεις και στην πρώτη ουσιαστική φάση που δημιούργησαν στο 37' κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα.

Ο Παγώνης μετά από κόντρα έγινε κάτοχος της μπάλας στο ύψος της μεγάλης περιοχής και έβγαλε με τη μία τον Γεωργαντά απέναντι από τον Λαμπρόπουλο, ο οποίος απέκρουσε στην αριστερή του γωνία το δυνατό σουτ και στην εξέλιξη της φάσης ο Παγώνης δεν είχε κανένα πρόβλημα απλώς να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο μέρος με τον ΑΟ Κυπαρισσίας να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να απειλεί στο 48' με ωραίο διαγώνιο σουτ του Ανδρεόπουλου, το οποίο εξουδετέρωσε δύσκολα ο Κολοκούβαρος σε κόρνερ, πέφτοντας στην αριστερή του γωνία.

Νέα απειλή για την εστία της ΑΕ Αβίας στο 57', με τον Τριανταφύλλη να κάνει την σέντρα-σουτ από τα δεξιά και τον Κολοκούβαρο να αντιδρά για ακόμη μία φορά αποτελεσματικά, διώχνοντας με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

Στο 69' ο Μανδραπήλιας εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, αλλά ο ξεχασμένος στο δεύτερο δοκάρι Μπακόπουλος δεν κατάφερε για λίγο να βρει την μπάλα με το κεφάλι και να την στείλει στην ανυπεράσπιστη εστία.

Η πρώτη και μοναδική επίσκεψη στα καρέ του Λαμπρόπουλου για τους γηπεδούχους καταγράφηκε δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Παγώνης με διαγώνια πάσα βρήκε τον Πολυμενέα, ο οποίος από τα δεξιά και κάπως πλάγια μέσα στην περιοχή σούταρε, χωρίς να ανησυχήσει τον τερματοφύλακα του ΑΟ Κυπαρισσίας.

Η «λύτρωση» για την ομάδα του Παναγιώτη Παναγόπουλου εν τέλει ήρθε στο 86', με τον Μπακόπουλο να πετυχαίνει ότι δεν κατάφερε στην φάση του 69ου λεπτού.

Ο Πετρόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση ενός κόρνερ από τα δεξιά και ο 17χρονος στόπερ με κοντινό πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών, όντας αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή.

ΑΕ ΑΒΙΑΣ (Διονύσης Πουλής): Κολοκούβαρος, Βαβαρούτσος, Γκλίκα (46' Αποστολίδης), Λυκουρέζος, Τζανετέας, Φουρναράκος, Καραματσούκης, Γεωργαντάς, Παγώνης, Κορμπής (62' Πολυμενέας), Γεωργίκος (86' Αλντέσκου)

ΑΟ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Παναγιώτης Παναγόπουλος): Λαμπρόπουλος, Ανδρουτσής, Γιαννόπουλος, Μιτρόφ, Τσίτσος, Μανδραπήλιας, Ανδρεόπουλος (57' Πετρόπουλος), Βασιλόπουλος (79' Ζαφείρης), Κωνσταντόπουλος, Τριανταφύλλης (65' Μπακόπουλος)

Διαιτητής: Κ.Ψηλοπαναγιώτης Βοηθοί: Β. Βρυώνης-Ι. Μαντάς