Λαμπρόπουλος: «Έξτρα κίνητρο κόντρα στην Καλαμάτα»

Σε μεγάλο «ήρωα» του αγώνα ΑΟ Κυπαρισσίας-Καλαμάτα εξελίχθηκε o Άκης Λαμπρόπουλος, ο οποίος στο 85ο λεπτό απέκρουσε το πέναλτι του Χρήστου Καλαντζή, χαρίζοντας έναν σπουδαίο βαθμό στην ομάδα του, «κλέβοντας» παράλληλα όλη τη δόξα από τον Ντίνο Βασιλόπουλο, που νωρίτερα είχε ισοφαρίσει σε 1-1.

Ο 27χρονος πορτιέρο μίλησε στο «Sport365.gr» και αναφέρθηκε στο έξτρα κίνητρο που δίνει σε κάθε παίκτη το να βρίσκει απέναντί του ομάδες με το... βάρος της  Καλαμάτας.

«Ήταν ένα ντέρμπι ανάμεσα σε δύο πολύ δυνατές ομάδες της κατηγορίας. Ανταποκριθήκαμε άριστα στην πίεση της Καλαμάτας, αλλά ατυχήσαμε να δεχτούμε ένα γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος μπήκαμε καλύτερα, καταφέραμε να ισοφαρίσουμε και θεωρώ πως θα μπορούσαμε να πάρουμε ακόμα και τη νίκη.

Όταν αγωνίζεσαι κόντρα σε μία από τις ιστορικότερες ομάδες, όχι μόνο του νομού, αλλά όλης της Ελλάδας με παρουσία στην Α' Εθνική, τότε σίγουρα έχεις έξτρα κίνητρο», μας  δήλωσε αρχικά ο «φύλακας άγγελος» της εστίας του ΑΟΚ, ο οποίος  στάθηκε στη φάση που καθόρισε το ματς και η οποία απέδειξε γιατί η ομάδας της Κυπαρισσία πέτυχε «διάνα» με την απόκτησή του.

«Τα πέναλτι είναι ένας συνδυασμός τύχης, ψυχολογίας και ικανότητας. Για καλή μου τύχη, αλλά και της ομάδας μου επέλεξα να πέσω στην δεξιά μου γωνία και έτσι απέκρουσα».