Εράνη Φιλιατρών-Πάμισος Μεσσήνης 3-4: Ματς-διαφήμιση του ποδοσφαίρου!

Ένα εξαιρετικό παιχνίδι διεξήχθη στα Φιλιατρά ανάμεσα στην Εράνη και τον Πάμισο Μεσσήνης, το οποίο έληξε 4-3 (!) υπέρ των «νησιωτών» σε ένα ματς αντάξιο της πλούσιας ιστορίας των δυο ομάδων.
Οι εναλλαγές σκορ και συναισθημάτων κυριάρχησαν στον αγώνα, που βρήκε τους φιλοξενούμενους νικητές χάρις στην μεγάλη συνδρομή -για ακόμα ένα ματς – του Βαγγέλη Λαθύρη που έκρινε την αναμέτρηση με ένα γκολ και μια ασίστ, τα οποία διαμόρφωσαν το σκορ από 2-2 σε 4-2.
Η ομάδα του Αλέξη Μαντζούνη προηγήθηκε με τον Τουρλίδα στο 26ο λεπτό, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν και έφεραν το ματς στα ίσια με τον Διονυσόπουλο στο 33΄, σκορ με το οποίο οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.
Στο β΄ μέρος οι Φιλιατρινοί έκαναν την πρώτη ανατροπή του αγώνα, με τον Σπυρόπουλο να σκοράρει στο 47΄, όμως ο Πάμισος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη.
Μέσα σε μόλις 6 λεπτά σκόραραν τρία (!!!) τέρματα, με τον Δημητρακόπουλο να ισοφαρίζει σε 2-2 (51΄), τον Λαθύρη να βάζει την ομάδα του μπροστά με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 55΄ και δυο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης με απίστευτη ατομική προσπάθεια πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και έδωσε ασίστ στον Γεωργιόπουλο για το 4-2.
Ο Χρονόπουλος στο 59΄ σημάδεψε το δοκάρι, το ίδιο και ο Γεωργιόπουλος στο 66΄ και στο 71΄ οι Φιλιατρινοί μείωσαν σε 3-4 με τον Γιαννακόπουλο, όμως δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν εκ νέου.
Μάλιστα, έμειναν και με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Καραχάλιου στις καθυστερήσεις για μαρκάρισμα στον Μπίσα.
Διαιτητές: Ε. Ζαρακοβίτης, Α. Τσουκάλη, Σ. Παλλαδίνος
ΕΡΑΝΗ (Φρούσσος): Λυμπερόπουλος, Καραχάλιος, Βλάμης (81' Σταματόπουλος), Μιχαλακόπουλος, Αλμπάν (60' Γιαννακόπουλος), Κώτσος, Δημόπουλος, Αλεβίζος, Διονυσόπουλος, Σπυρόπουλος, Μητρόπουλος (52' Χρονόπουλος).
ΠΑΜΙΣΟΣ (Μαντζούνης): Τρακάκης, Μάρκου (74' Κατσιβαρδέας), Μπομπότσι, Δημητρακόπουλος, Μπερερής, Μωράκης, Γεωργιόπουλος, Παπαδόπουλος (59' Μπίσα), Τουρλίδας, Ηλιόπουλος, Λαθύρης (82' Φιλόπουλος).