Ολυμπιακός Καλ. – Αναγέννηση Παρ. 0-1: «Δραπέτευσε» με Τρίψα στο 95’!(pics)

Σε μια φάση ξέφυγε ο Χρήστος Τρίψας από την άμυνα του Ολυμπιακού Καλαμάτας και αυτή ήταν αρκετή για να σημειώσει το γκολ που έκρινε τον τελικό νικητή στην αναμέτρηση των ερυθρολεύκων με την Αναγέννηση Παραλίας

Ο 26χρονος μεσοεπιθετικός βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 95’ και χάρισε στο συγκρότημα του Αντώνη Μαυρέα το πρώτο τρίποντο της σεζόν μετά την ήττα της πρεμιέρας ως το Πυργάκι.

Αντίθετα, η ομάδα του Λάκη Σπάλα παρέμεινε χωρίς βαθμό αν και είχε τις ευκαιρίες να πάρει το ματς αλλά δεν τις αξιοποίησε. Στο τέλος, οι ερυθρόλευκοι που τα είχαν δώσει όλα, έμειναν από δυνάμεις και επέλεξαν να κρατήσουν τουλάχιστον τον βαθμό αλλά λογάριασαν χωρίς τον Τρίψα που χτύπησε στην τελευταία φάση του αγώνα.

Το ματς ήταν μοιρασμένο με τον Ολυμπιακό να έχει την υπεροχή και τις ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, η Αναγέννηση όμως έχοντας περισσότερες λύσεις παρουσιάστηκε πιο φρέσκια στην επανάληψη.

Ο Λάκης Σπάλας φάνηκε να έχει διαβάσει το παιχνίδι της Αναγέννησης και τοποθετώντας τον Πολυμενέα πάνω στον Τρίψα έκοψε στα δύο τους φιλοξενούμενους που δεν μπορούσαν να φανούν απειλητικοί. Από την άλλη έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Μαρούδα και με τον Τσεκάνι να δίνει μάχες στην επίθεση έφτασε πολύ κοντά στο γκολ αλλά η αστοχία στην τελική προσπάθεια ήταν αυτή που τελικά κόστισε.

Στην επανάληψη ο Αντώνης Μαυρέας πέρασε τον Αργυρόπουλο στην κορυφή της επίθεσης και φάνηκε να ξεκλειδώνει με αυτό τον τρόπο την καλά οργανωμένη άμυνα του Ολυμπιακού αλλά ο πολυσύνθετος μέσος έχασε δυο καλές ευκαιρίες για να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Το ματς έφτασε στις καθυστερήσεις με τις δύο ομάδες να ισορροπούσε σε τεντωμένο σχοινί. Ο Ολυμπιακός που αμυνόταν μαζικά στο τελευταίο δεκάλεπτο είχε την ευκαιρία στο πριν το γκολ να βγάλει κόντρα με τον Αναγνωστόπουλο αλλά ο νεαρός επιθετικός έκανε λάθος πάσα, οι της Αναγέννησης έκλεψαν την μπάλα η οποία κατέληξε στον Τρίψα που με διαγώνιο σουτ έγραψε το 0-1.

Το φιλμ του αγώνα

14’ Σουτ του Τρίψα απέκρουσε με δυσκολία ο Λυμπερόπουλος και πριν προλάβει ο Τριανταφυλλάκης να πάρει το ριμπάουντ έδιωξαν σε κόρνερ οι αμυντικοί του Ολυμπιακού

27’ Ο Μαρούδας βρήκε χώρο σούταρε αλλά ο Ανδρέου έπεσε στη γωνία του και έδιωξε την μπάλα

34’ Λάθος του Κορομηλά δεν πρόλαβε για λίγο την μπάλα ο Μαρούδας

36’ Κάθετη του Μουλιάτου, ο Τριανταφυλλάκης πετάχτηκε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού έκανε το πλασέ αλλά ο Λυμπερόπουλος στην έξοδο έδιωξε με τα πόδια

38’ Τρομερό μπάσιμο από τα δεξιά του Μαρούδα πέρασε τους Κορομηλά, Βεργόπουλο, έφτασε μπροστά στον Ανδρέου αλλά πλάσαρε πάνω του

40’ Φάουλ του Τζίφα απέκρουσε ο Ανδρέου, ο Τσαναλίας έβγαλε νέα σέντρα με τον Πολυμενέα να πιάνει την κεφαλιά μόλις άουτ

65’ Ο Αργυρόπουλος κέρδισε διπλή κόντρα μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού, πλάσαρε αλλά έδιωξε ο Λυμπερόπουλος

80’ Σουτ του Αργυρόπουλου από το ύψος της περιοχής η μπάλα βρήκε σε αμυντικούς και κατέληξε κόρνερ

82’ Κεφαλιά του Αργυρόπουλου έπειτα από ωραία σέντρα του Μάρη έδιωξε ενστικτωδώς ο Λυμπερόπουλος

91’ Κεφαλιά του Μουλιάτου από καλή θέση η μπάλα στα χέρια του Λυμπερόπουλου

95’ Λάθος του Αναγνωστοπούλου στην κόντρα, η μπάλα έφτασε στον Τρίψα ο οποίος με διαγώνιο σουτ μέσα στην περιοχή νίκησε τον Λυμπερόπουλο γράφοντας το 0-1

Ολυμπιακός: Λυμπερόπουλος, Γ. Μπάλας, Τσανάλιας, Πολυμενέας, Σταύρος Μπάλλας, Σκιάς (89’ Μπέρμπερι), Μπαζάνης (62’ Αναγνωστόπουλος), Τζίφας, Μαρούδας, Σώκαλης, Τσεκάνι (85’ Λάζαρης)

Αναγέννηση Παραλίας: Ανδρέου, Γερμάνης, Κορομηλάς, Βεργόπουλος, Κανελλόπουλος,  Μάρης, Αργυρόπουλος, Μουλιάτος, Τρίψας, Δασκαλάκης (54’ Δουρούμης), Τριανταφυλλάκης