ΑΟ Κυπαρισσίας - ΑΣ Ανδρούσης 1-0: Με «ήρωα» τον Τσίτσο στο 89'! (pics)

Σ' ένα μέτριο ποιοτικά και στο τέλος άκρως επεισοδιακό παιχνίδι, ο ΑΟ Κυπαρισσίας κατάφερε έστω και στο 89' να «λυγίσει» τον μαχητικό ΑΣ Ανδρούσης με 1-0, με τον Μάριο Τσίτσο να λύνει τον... γόρδιο δεσμό, χαρίζοντας το τρίποντο στην ομάδα του Παναγιώτη Παναγόπουλου στην πρεμιέρα της Α' ΕΠΣΜ.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ανήκε στους γηπεδούχους στο 7’, με το σουτ του Βασιλόπουλου έξω από την περιοχή να κοντράρει την τελευταία στιγμή σε σώμα αμυντικού και να καταλήγει στην αγκαλιά του Κατσίποδα.

Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπακόπουλου στον Κάλλα, όμως ο κ. Ψηλοπαναγιώτης που ήλεγχε τη φάση έδειξε σωστά να συνεχιστεί το ματς.

Στο 22’ ο ΑΟ Κυπαρισσίας είχε δοκάρι που προήλθε από καραμπόλα. Ο Τριανταφύλλης με ψηλοκρεμαστή πάσα βρήκε τον αμαρκάριστο Κωνσταντόπουλο στην πλάτη της άμυνας και δεξιά, εκείνος έβγαλε τη σέντρα και ο Κωτσάκης στην προσπάθειά του να διώξει με κεφαλιά, έστειλε αρχικά την μπάλα πάνω στον Βασιλόπουλο και εν συνεχεία στο οριζόντιο δοκάρι του Κατσίποδα.

Ένα λεπτό πριν συμπληρωθεί το πρώτο ημίωρο του αγώνα ο ΑΣ Ανδρούσης απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Λαμπρόπουλου, όταν ο Κωτσάκης εκτέλεσε δυνατά πλάγιο άουτ από τα δεξιά, οι αμυντικοί δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν και ο Γεωργιόπουλος έπιασε την κεφαλιά η οποία όμως κατέληξε αδύναμα στην αγκαλιά του γκολκίπερ του ΑΟ Κυπαρισσίας.

Στα επόμενα λεπτά οι γηπεδούχοι ενέτειναν τις προσπάθειες για να φτάσουν στο γκολ που θα τους... έλυνε τα πόδια και μέσα ένα τρίλεπτο απείλησαν τρεις φορές τα καρέ του Κατσίποδα. Στο 39’ ο Δημητρουλόπουλος εκτέλεσε απευθείας φάουλ μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής, με τον «φύλακα άγγελο» της εστίας του ΑΣ Ανδρούσης να… οριζοντιώνεται στην δεξιά του γωνία και να παραχωρεί κόρνερ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Πετρόπουλος «άδειασε» τον Γεωργιόπουλο και δοκίμασε το πόδι του από τα όρια της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς και στρώθηκε στον Κωνσταντόπουλο που σούταρε με τη μία, με τον Βιδάκη να παρεμβάλλεται στην πορεία της μπάλας και να διώχνει σε κόρνερ.

Την εκτέλεση από τα δεξιά ανέλαβε ο Γιαννόπουλος με ανάποδο πόδι, ο Τριανταφύλλης πήρε την σκαστή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο λεπτό του έξτρα χρόνου για το πρώτο 45λεπτο ήταν η σειρά του ΑΣ Ανδρούσης να απειλήσει από στημένη φάση. Ο Βλαχόπουλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση αριστερά θέλησε να αιφνιδιάσει τον Λαμπρόπουλο, που ήταν όμως  σε ετοιμότητα και  έδιωξε καλού-κακού με τις γροθιές.

Η πρώτη αξιοσημείωτη καλή φάση στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκε στο 63’ και ανήκε στον ΑΟ Κυπαρισσίας, με τον Κωνσταντόπουλο να σουτάρει από πλάγια θέση δεξιά μέσα στην περιοχή  και τον Κατσίποδα να πέφτει και να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

Δύο λεπτά αργότερα ξανά ο Κωνσταντόπουλος από το ίδιο σημείο επιχείρησε την σέντρα-σουτ, αυτή τη φορά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων απομάκρυνε προσωρινά με τις γροθιές, η μπάλα από κόντρες έφτασε στον Δημητρουλόπουλο που σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, «σημαδεύοντας» την ρίζα του αριστερού δοκαριού.

Στο 72’ ο Μαραγκούλιας εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Γεωργιόπουλος πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, χωρίς όμως να ανησυχήσει τον Λαμπρόπουλο που μάζεψε με σχετική ευκολία.

Στο 76’ φάουλ για τους γηπεδούχους από τα αριστερά κοντά στην γωνία της μεγάλης περιοχής, με εκτελεστή και πάλι τον Δημητρουλόπουλο, ο Κατσίποδας για ακόμη μία φορά δήλωσε «παρών», διώχνοντας με υπερένταση στην δεξιά του γωνία.

Νέο φάουλ για τον ΑΟ Κυπαρισσίας από τα δεξιά με τον Δημητρουλόπουλο στο 78’, ο Τριανταφύλλης έκανε το γυριστό σουτ, το οποίο εξουδετέρωσε εύκολα ο Κατσίποδας.

Η «λύτρωση» για τους γηπεδούχους ήρθε στο 89’, όταν από κόρνερ του Κωνσταντόπουλου από τα δεξιά, ο προωθημένος σε αυτή τη φάση Τσίτσος με πλασέ στη κίνηση στην «καρδιά της άμυνας», άφησε… άγαλμα τον Κατσίποδα , χαρίζοντας έτσι το πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του, εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών.

Με το τελευταίο σφύριγμα του κ. Ψηλοπαναγιώτη προκλήθηκε γενική σύρραξη. Όλα ξεκίνησαν όταν ο αρχηγός του ΑΣ Ανδρούσης, Φάνης Βλαχόπουλος ζήτησε το λόγο από τον σκόρερ του μοναδικού τέρματος του αγώνα για κάποια «γαλλικά» που είπε προς τον πάγκο των φιλοξενούμενων κατά την διάρκεια των πανηγυρισμών.

Στη συνέχεια η ένταση γενικεύτηκε, με παίκτες και παράγοντες των δύο ομάδων να έρχονται στα χέρια και για πέντε λεπτά διαδραματίστηκαν σκηνές απείρου κάλλους, ενώ έπεσαν και μερικές... ψιλές, πριν παρέμβουν οι ψυχραιμότεροι και ηρεμήσουν τα πνεύματα.

ΑΟ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Παναγιώτης Παναγόπουλος): Λαμπρόπουλος, Ανδρουτσής, Γιαννόπουλος, Μπακόπουλος, Τσίτσος, Δημητρουλόπουλος, Μανδραπήλιας (90' Γαλάνης), Πετρόπουλος (71' λ. τρ. Σούπουλη), Βασιλόπουλος, Κωνσταντόπουλος, Τριανταφύλλης (82' Ζαφείρης).

ΑΣ ΑΝΔΡΟΥΣΗΣ (Σπύρος Τσίκινης): Κατσίποδας, Κωτσάκης, Βαβαρούτσος, Βασιλογιαννακόπουλος (88' Κατσογλανίδης), Γεωργιόπουλος, Βλαχόπουλος, Πιχιγιόνι, Καλογερόπουλος, Μαραγκούλιας, Βιδάκης, Κάλλας (61' Θεοδοσόπουλος).

Διαιτησία: Κ.Ψηλοπαναγιώτης, Χ. Γεωργαντάς, Η. Ρέκκας - Κίτρινες: 70' Τριανταφύλλης 73' Σούπουλη / 30' Κωτσάκης, 90+3' Βιδάκης

Τι αναγράφεται στο φύλλο αγώνος

«Μετά τη λήξη του αγώνος δημιουργήθηκε ένταση εντός του αγωνιστικού χώρου μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων και από αυτό το γεγονός πήδηξαν την περίφραξη του αγωνιστικού χώρου 5 φίλαθλοι χωρίς να φορούν διακριτικά ώστε να μπορώ να διακρίνω ποιας ομάδας ήταν.

Με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων ποδοσφαιριστών και παραγόντων απομακρύνθηκαν οι εισερχόμενοι φίλαθλοι και ηρέμησαν τα πνεύματα ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές και οδηγηθήκαμε όλοι προς τα αποδυτήρια χωρίς άλλα προβλήματα».