Διαβολίτσι-Εράνη 0-0: «Χ»ωρίς νικητή και γκολ (pics)

Ισόπαλο χωρίς τέρματα το ματς του Διαβολιτσίου με την Εράνη Φιλιατρών, το οποίο διεξήχθη στο πλαίσιο της πρεμιέρας της Α΄ τοπικής.

Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στο α΄ μέρος, ενώ στην επανάληψη τα πράγματα ήταν σαφώς πιο μοιρασμένα χωρίς πολλές φάσεις εκατέρωθεν και με κακό ρυθμό.
Σημειώνεται πως πριν την έναρξη του παιχνιδιού κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του αδικοχαμένου ποδοσφαιριστή Σωτήρη Νικολακόπουλου, ενώ ο Νίκος Γκούμας αντικατέστησε ως πρώτος διαιτητής τον Ηλία Αλεξέα που αντιμετώπισε πρόβλημα και δεν μπορούσε να παραστεί στον αγώνα.
Το παιχνίδι – το οποίο παρακολούθησαν 250 περίπου φίλοι, εκ των οποίων οι 40 -50 Φιλιατρινοί – ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν τέρμα στο 6ο λεπτό με τον Μπαλόπουλο, το οποίο ωστόσο ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ πάνω στον αμυντικό του ΑΟΔ.
Πρόκειται για μια δύσκολη φάση, για την οποία οι γηπεδούχοι παραπονέθηκαν έντονα τόσο κατά την υπόδειξη, όσο και μετά την λήξη του αγώνα, όμως ο κ. Γκούμας θεώρησε πως ο Μπαλόπουλος χρησιμοποίησε τα χέρια του κατά την διεκδίκηση της κεφαλιάς.
Ο ΑΟΔ ήταν ελαφρώς καλύτερος στο α΄ μέρος και είχε κάποιες φάσεις, όμως στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν πιο μοιρασμένο, είχε όμως παράλληλα κακή ποιότητα.
Στο 73ο λεπτό ο Κρεμμύδας τραυματίστηκε σε σύγκρουση με τον Αλεβίζο και φάνηκε να χτυπάει στο γόνατο, πέφτοντας στον αγωνιστικό χώρο και σφαδάζοντας από τον πόνο.
Εντέλει το χτύπημα ήταν στον δικέφαλο, με τον νεαρό αμυντικό να αντικατασταίνεται από τον Παπαδόγιαννη.
ΦΑΣΕΙΣ-ΓΚΟΛ
6΄ φάουλ από δεξιά του Καλογερόπουλου, ο Μπαλόπουλος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά ο ρέφερι Γκούμας ακύρωσε το γκολ ως επιθετικό φάουλ του παίκτη του Διαβολιτσίου
28΄ ο Ζάκκας άφησε στον Καλογερόπουλο, ο οποίος έπιασε το μονοκόμματο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως ο Λυμπερόπουλος έπεσε στην αριστερή γωνία και με φοβερή επέμβαση κράτησε το «0»
32΄ φάουλ του Καλογερόπουλου, η μπάλα έφτασε στην μικρή περιοχή με τους αμυντικούς της Εράνης να αδρανούν και να βρίσκει στον Αλεβίζο, όμως έσωσε ο Καραχάλιος πάνω στη γραμμή
39΄ σουτ του Αθασόπουλου έξω από τη μεγάλη περιοχή, έδιωξε με γροθιές ο Λυμπερόπουλος
50΄ γύρισμα του Κόλλια από δεξιά, δεν πρόλαβε ο Χρονόπουλος να κάνει την προβολή
60΄ σουτ του Καλογερόπουλου από πλάγια θέση, άουτ η μπάλα
66΄ γυριστό σουτ του Θεοδωρόπουλου από πλάγια θέση, η μπάλα βρήκε σε παίκτη και πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λυμπερόπουλου
80΄ σέντρα από δεξιά του Δημόπουλου, η μπάλα περνά στο 2ο δοκάρι στον Νικολακόπουλο όμως αυτός αδράνησε και το σουτ που έκανε από καλή θέση ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Σουλαντίκα
91΄ ο Νικολακόπουλος μπήκε από αριστερά και έκοψε παράλληλα για τον Διονυσόπουλο, όμως ο Σουλαντίκας πρόλαβε και απομάκρυνε πριν αυτή φτάσει στον φορ της Εράνης
93΄ φάουλ από δεξιά του Καλογερόπουλου, μετά από κόντρες και αδράνεια των αμυντικών της Εράνης ο Τσουκαλάς έκανε γυριστό σουτ με πλάτη από την μικρή περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λυμπερόπουλου
Διαιτητές: Ν. Γκούμας, Ε. Παναγιωτόπουλος, Β. Βρυώνης
ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙ (Φασουλής): Σουλαντίκας, Τσουκάλης, Κωστέας, Κρεμμύδας (73΄ λ. τρ. Παπαδόγιαννης), Αθανασόπουλος, Καλογερόπουλος, Μουλαβασίλης, Ζάκκας (93΄ Σταματόπουλος), Μπαλόπουλος, Εμμανουήλ, Θεοδωρόπουλος (86΄ Τσουκαλάς)
ΕΡΑΝΗ (Λυμπερόπουλος): Καραχάλιος, Βλάμης, Άλμπαν, Αλεβίζος, Κώτσος, Μιχαλακόπουλος, Δημόπουλος (87΄ Μητρόπουλος), Σπυρόπουλος (76΄ Νικολακόπουλος), Κόλλιας, Χρονόπουλος (61΄ Διονυσόπουλος)