Απόλλωνας-Πανθουριακός 1-2: Ξεπέρασε κούραση και «μελανόλευκους»(pics)

Με το «δεξί» ξεκίνησε την προσπάθειά της στο πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας η ομάδα του Πανθουριακού, επικρατώντας δύσκολα στο γήπεδο «Γ. Λουκαρέας» του μαχητικού Απόλλωνα με σκορ 2-1, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βασίλη Πανταζή που δημιούργησε και σκόραρε.

Το συγκρότημα του Γιώργου Αργυρόπουλου φάνηκε αρκετά κουρασμένο και επηρεασμένο από την υπερπροσπάθεια στην Κυπαρισσία την περασμένη Κυριακή, με αποτέλεσμα να κινηθεί σε ρηχά νερά, έχοντας ταυτόχρονα να αντιμετωπίσει τις σημαντικότατες απουσίες των Χελά και Μουστάκα.
Ακόμη κι έτσι, κατάφερε να κάνει τη διαφορά και να πάρει τους 3 βαθμούς που ήταν και το ζητούμενο, ικανοποιώντας διοίκηση και τεχνικό επιτελείο.
Από την άλλη πλευρά ο Απόλλωνας, που επίσης είχε σημαντικές απουσίες (Δημ. Τσουλάκος, Μπιζίμης, Αντωνόπουλος) απέδειξε ότι θα είναι «σκληρό καρύδι» και αν μη τι άλλο στην έδρα του δύσκολα θα καμφθεί από τους αντιπάλους του.
Να αναφέρουμε ότι το παιχνίδι ξεκίνησε με τον διαιτητή Καρβούνη να κρατά ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του αδικοχαμένου Σωτήρη Νικολακόπουλου και τους γηπεδούχους να αγωνίζονται με μαύρα περιβραχιόνια.
Επιστρέφοντας στο αγωνιστικό κομμάτι, ενός παιχνιδιού που δεν κυμάνθηκε σε υψηλά ποιοτικά επίπεδα, ήταν ο Απόλλωνας που απείλησε πολύ έντονα στο 14΄ όταν από ασίστ του Τρικουράκη ο Ξυδιάς βγήκε απέναντι στον Σταθά, αλλά ο πολύπειρος πορτιέρο έκανε σπουδαία επέμβαση, κρατώντας το «0».
Η «απάντηση» των φιλοξενούμενων ήρθε άμεσα, καθώς στο 20΄ από πάσα του Καραγιάννη ο Πανταζής βγήκε τετ α τετ με τον Μαθιό, όμως ο Κλουβάτος του πήρε την «μπουκιά» μέσα από το στόμα κάνοντας σωτήρια προβολή.
Αφού το γκολ δεν ήρθε στο 20΄, ήρθε 4 λεπτά αργότερα… Ο Ντόκο από αριστερά βρήκε τον Πανταζή, αυτός έκοψε έξυπνα για τον Καράμπελα που με μονοκόμματο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, πετυχαίνοντας το 0-1.
Πριν όμως «σωπάσουν» οι πανηγυρισμοί, ο Απόλλωνας έφτασε στην ισοφάριση. Βεβαίως, για την φάση αυτή οι φιλοξενούμενοι έχουν πολλά παράπονα, καθώς το πέναλτι το οποίο υπέδειξε ο διαιτητής Καρβούνης σε διεκδίκηση Σεφεράσι και Στ. Τσουλάκου, ήταν μάλλον αυστηρό.
Ο Φωτιάδης το εκτέλεσε εύστοχα και το 1-1 έγινε γεγονός.
Το πρώτο μέρος τελείωσε με τον Εμμανουήλ να πλασάρει από καλή θέση άσχημα, χάνοντας την ευκαιρία να καταστεί απειλητικός.
Κι αν το πρώτο μέρος είχε ρυθμό, στο δεύτερο αυτός έπεσε κατακόρυφα.
Στο 50΄ οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να φέρουν «τούμπα» το ματς, όταν ο Φωτιάδης βρήκε τον Εμμανουήλ, αυτός «κρέμασε» τον Σταθά αλλά ο Σεφεράσι (που αγωνίστηκε με επίδεσμο λόγω του τραυματισμού του στην Κυπαρισσία), σαν «από μηχανής θεός» έσωσε πάνω στη γραμμή.
Και αφού δεν σκόραρε ο Απόλλωνας στην μοναδική καλή του στιγμή στην επανάληψη, το έκανε ο Πανθουριακός στην δική του.
Ήταν το 64ο λεπτό, με τον Ηλιόπουλο να βγάζει στον Ντόκο από δεξιά, τους αμυντικούς και τον τερματοφύλακα να αδρανούν και τον Πανταζή να εκμεταλλεύεται την ασίστ του συμπαίκτη του, «κεραυνοβολώντας» από το ύψος του πέναλτι την εστία του Απόλλωνα.
Εκεί «τελείωσε» και το ματς, καθώς το τελευταίο μισάωρο αναλώθηκε σε παιχνίδι κέντρου, δυνατές μονομαχίες και αρκετές καθυστερήσεις.
Με καλές και κακές στιγμές ο διαιτητής Καρβούνης, που ελέγχεται για την φάση του πέναλτι. Με κάποια λάθη που δεν έκριναν το αποτέλεσμα οι βοηθοί του, Ρέκκας και Τσακόπουλος.
ΜΙΚΡΑ – ΜΙΚΡΑ ΑΠΟ ΤΟ «ΛΟΥΚΑΡΕΑΣ»
Εκπλήξεις επεφύλασσαν οι άνθρωποι της διοίκησης του Απόλλωνας στους θεατές που ήταν αρκετοί, ίσως και περισσότεροι από 250, μοιράζοντας μουσικές εικόνες και πραγματοποιώντας την κλήρωση της λαχειοφόρου αγοράς.
Στην κερκίδα ο πρόεδρος του Πανθουριακού, Αγαθοκλής Χριστόπουλος, έχοντας κοντά του περίπου 15 – 20 υπαλλήλους της εταιρίας του που αποδείχθηκαν αρκετά ένθερμοι και «ζεστοί» υποστηρικτές του Πανθουριακού.
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Μαθιός, Φέστας, Φαράντος, Παυλάκος, Κλουβάτος, Πετράκος, Ξυδιάς (77΄ Βουρνάς), Τρικουράκης, Εμμανουήλ, Φωτιάδης, Τσουλάκος (85΄ Κουκέας)
ΠΑΝΘΟΥΡΙΑΚΟΣ: Σταθάς, Σεφεράσι, Κωνσταντόπουλος, Πετρόγιαννης (74΄ λ. τρ. Αντωναίος), Παντσιώτης, Καράμπελας, Δασκαλάκης, Ντόκο, Μιγκάκης (30΄ λ. τρ. Ηλιόπουλος), Πανταζής (85΄ Μαργαρίτης), Καραγιάννης