Ένταση, διακοπές και νεύρα στον Μελιγαλά

Επεισοδιακό παιχνίδι διεξήχθη στον Μελιγαλά ανάμεσα στον τοπικό Εθνικό και τον Αστέρα Αρφαρών, το οποίο βρήκε τους γηπεδούχους νικητές με σκορ 3-1.
Το αγωνιστικό κομμάτι πέρασε σε 2η μοίρα λόγω των πολλών ευτράπελων που έλαβαν χώρα στο παιχνίδι, όπως θα διαβάσετε παρακάτω.
Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 14ο λεπτό με τον συνήθη ύποπτο Καρύδη, ωστόσο ο Εθνικός έφερε το ματς στα ίσια με κεφαλιά του Μουρούσια, από σέντρα του Θανόπουλου.
Στο 37΄ έγινε η πρώτη φάση που έβαλε τις βάσεις για το … «μπαμ», όταν ο Παν. Χαραλαμπόπουλος έκανε δυνατό μαρκάρισμα στον Πανταζή και ο ρέφερι Νικολόπουλος, αφού συμβουλεύτηκε τον βοηθό του, έδωσε απευθείας κόκκινη κάρτα στον νεαρό αμυντικό.
Το παιχνίδι διεκόπη για 3-4 λεπτά από τους φιλοξενούμενους που διαμαρτυρήθηκαν έντονα για την απόφαση, όμως δεν δόθηκε συνέχεια.
Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 60΄ ο Μουρούσιας με τον Μπούρα συγκρούστηκαν κεφάλι με κεφάλι σε εναέρια μονομαχία, με τον φορ του Εθνικού να χτυπάει άσχημα και να διακομίζεται στο Κέντρο Υγείας του Μελιγαλά.
Δυο λεπτά αργότερα ήρθε το δεύτερο τέρμα για τον Εθνικό, όταν ο Παπαδοπουλος έβγαλε ωραία κάθετη πάσα στον Πανταζής και αυτός με πλασέ έκανε το 2-1.
Μεγάλη διακοπή και αποβολή
Ωστόσο το τέρμα αυτό στάθηκε αφορμή για την μεγάλη διακοπή του αγώνα, καθώς οι αρφαραίοι διαμαρτυρήθηκαν και πάλι έντονα στον ρέφερι Νικολόπουλο θεωρώντας πως ο Πανταζής έφυγε από θέση οφσάιντ.
Τα αίματα άναψαν, υπήρξαν αψιμαχίες και φωνές από τους φιλοξενούμενους με αποτέλεσμα ο διαιτητής του αγώνα να οδηγήσει τους βοηθούς του στα αποδυτήρια για 15-20 λεπτά.
Κατά την επιστροφή των διαιτητών στο γήπεδο, ο Ζέππος διαμαρτυρήθηκε εκ νέου με αποτέλεσμα να αποβληθεί, αφήνοντας την ομάδα του με 9 παίκτες.
Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι φιλοξενούμενοι παράτησαν το παιχνίδι και ήρθε φυσιολογικά το 3-1 το 67΄ από πλασέ του Γεωργόπουλου.
Ακολούθησε φραστικό επεισόδιο του Μπούρα με τον παράγοντα του Εθνικού Μελιγαλά Χρήστο Στούκα, με αποτέλεσμα ο 2ος να απομακρυνθεί από τον αγωνιστικό χώρο.
Ήταν μια νίκη «ανάσα» για τον Εθνικό Μελιγαλά, όμως από την άλλη οι άνθρωποι του Αστέρα Αρφαρών έκαναν λόγο για παιχνίδι «παρωδία» και τόνισαν πως οι διαιτητές αναδείχθηκαν αρνητικοί πρωταγωνιστές.
Διαιτησία: Η. Νικολόπουλος, Χ. Τσοπανάκης, Η. Τσουλάκος
ΕΘΝΙΚΟΣ ΜΕΛΙΓΑΛΑ (Γιώργος Καλόμαλος): Καλλιντέρης, Παπαδόπουλος, Θανόπουλος, Μακρυνιώτης, Μπαστακός, Μουστάκας, Γεωργόπουλος, Πανταζής (72΄ Σαραντόπουλος), Καραγιάννης, Μουρούσιας (62΄ λ. τρ. Φωτιάδης), Κ. Κανελλόπουλος
ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΡΦΑΡΩΝ (Στάθης Βανικιώτης): Ματθαίος, Σ. Φέστας, Μπούρας (75΄ Πετρ. Χαραλαμπόπουλος), Παν. Χαραλαμπόπουλος, Γιαννακούτζος, Ζέππος, Κ. Φέστας (60΄ Η. Καπόγλης), Γρ. Τσιλίκος (70΄ Λυμπερόπουλος), Καρύδης, Γιαννακόπουλος, Π. Καπόγλης