Ένα 20λεπτο έφτανε για την Κυπαρισσία

Δίχως να εντυπωσιάσει με την απόδοσή της απέναντι στην …12μελή αποστολή του Εθνικού Μελιγαλά, η Κυπαρισσία νίκησε με 4-1 στην έδρα της το σύνολο του Γιώργου Καλόμαλου.
Ουσιαστικά οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» το ματς μετά το 70΄ όταν και πέτυχαν 3 τέρματα καθώς μέχρι εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι στέκονταν πολύ καλά στο γήπεδο με το σκορ στο 1-1.
Μάλιστα, ο Εθνικός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό με πλασέ του Κοψαχείλη, έπειτα από ασίστ του Μουρούσια.
Ο Καραγιάννης λίγα λεπτά αργότερα έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 και οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ισοφαρίσουν ένα λεπτό πριν το φινάλε του 1ου μέρους με ευθύβολο σουτ του Παναγόπουλου εντός περιοχής.
Στην επανάληψη η Κυπαρισσία ανέβασε την πίεσή της και στο τελευταίο 20λεπτο πέτυχε 3 τέρματα.
Στο 70΄ ο Μιλοσέσκι σέντραρε και ο Παπαγεωργίου – που είχε γενέθλια – σκόραρε για το 2-1 και από κει και πέρα ανέλαβε δράση ο Κόλλιας.
Ο 24χρονος μέσος με δυο τέρματα στο 81΄ με πλασέ έπειτα από πάσα του Μιλοσέσκι και στο 89΄ με κεφαλιά από σέντρα του Παπαγεωργίου διαμόρφωσε το τελικό 4-1.
● Διαιτησία: Δ. Πλακογιάννης, Ι. Γιαννέτσος, Ε. Παναγιωτόπουλος
ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑ (Νίκος Φρούσος): Αντωνόπουλος, Ανδρουτσής, Γιαννόπουλος, Μιτρόφ, Γαργαρώνης (72΄ λ. τρ. Μανδραπήλιας), Μιλοσέσκι (86΄ Κωνσταντόπουλος), Αργυρόπουλος, Δημητρουλόπουλος, Γεωργιόπουλος (59΄ Κόλλιας), Παπαγεωργίου, Παναγόπουλος
ΕΘΝΙΚΟΣ ΜΕΛΙΓΑΛΑ (Γιώργος Καλόμαλος): Καλλιντέρης, Θανόπουλος, Μακρυνιώτης, Γεωργόπουλος, Παπαδόπουλος, Μουστάκας, Πανταζής, Κ. Κανελλόπουλος (88΄ Σαραντόπουλος), Κοψαχείλης, Μουρούσιας, Καραγιάννης