Δύσκολα αλλά δίκαια ο Πάμισος τον Απόλλωνα

Ανακατάληψη της κορυφής στο πρωτάθλημα της Α1 τοπικής έκανε ο Πάμισος ο οποίος επιβλήθηκε με 0-2 του Απόλλωνα στο «Γ. Λουκαρέας» και έπιασε τον Τσικλητήρα Πύλου στο ρετιρέ.
Η ομάδα του Αντώνη Μαυρέα είδε κι έπαθε μέχρι να καταφέρει να σπάσει την αμυντική διάταξη των γηπεδούχων οι οποίοι κατέβηκαν με σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς και με την ελπίδα μήπως σε κάποια αντεπίθεση μπορέσουν να «κλέψουν» κάτι παραπάνω.
Στο πρώτο ημίχρονο έγινε κακό παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις. Ο Απόλλωνας περίμενε τον Πάμισο κάτω από την σέντρα και κατάφερε να μην απειληθεί ιδιαίτερα καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή άλλα δεν μπορούσαν να πατήσουν περιοχή.
Το ματς στο δεύτερο μέρος έγινε περισσότερο σκληρό ενώ ο Πάμισος από τα πρώτα λεπτά ανέβασε την απόδοσή του και άρχισε να δημιουργεί τις προϋποθέσεις για γκολ. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 62΄ όταν ο Σαραντόπουλος από πλάγια αριστερά σούταρε άουτ ενώ η φάση που άλλαξε κατά μεγάλο ποσοστό την ροή του αγώνα ήρθε στο 65’ όταν ο Νικήτας Κουπούζος είδε την κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) του διαιτητή Νίκα για μαρκάρισμα από πίσω στον Γεωργιόπουλο. Έχοντας πλέον το αριθμητικό πλεονέκτημα ο Πάμισος βγήκε ακόμη πιο δυνατά στην επίθεση και στο 67’ ο Χελάς έχασε μοναδική ευκαιρία πιάνοντας κεφαλιά εξ΄επαφής άουτ έπειτα από σέντρα του Σαραντόπουλου. Τελικά, τον γόρδιο δεσμό για τους φιλοξενούμενους έλυσε ο Χελάς στο 71’ όταν με κοντινή προβολή μετά από κόρνερ του Χρ. Τρίψα, νίκησε τον Αντωνόπουλο ενώ δυο λεπτά. Πριν καλά καλά οι γηπεδούχοι συνέλθουν από το γκολ, ο Πάμισος χτύπησε για δεύτερη φορά με τον Τσουλάκο. Πιο συγκεκριμένα, στο 73’ ο Σαραντόπουλος έπιασε δυνατό σουτ, ο Αντωνόπουλος έδιωξε την μπάλα, στην επαναφορά κάτοχός της έγινε ο Κουρούπης ο οποίος πάσαρε στον αφύλακτο Τσουλάκο και ο τελευταίος πλάσαρε σε κενή εστία για το 0-2.
ΑΠΟΛΛΩΝ: Αντωνόπουλος, Μιγκάκης (63’ λ.τ. Μαργιόλης), Κουπούζος, Δ. Πανταζής, Κορομηλάς, Λάζαρης (54’ Μάλαμας), Παυλάκος (74’ Στριλιγκάς), Κλουβάτος, Δ.Τσουλάκος, Σκιάς, Π. Πανταζής
ΠΑΜΙΣΟΣ: Κωνσταντακόπουλος, Γιάννης Τρίψας, Κορομηλάς, Μπαλαλάς (51’ Στ. Τσουλάκος), Μπερερής, Μωράκης, Γεωργιόπουλος (69’ Κουρούπης), Χρήστος Τρίψας, Τζανετέας, Σαραντόπουλος (86’ Λυμπερόπουλος), Χελάς