Ένωση Λέρνας - Τσικλητήρας Πύλου 1-0: Έχασε την πρώτη ευκαιρία, "τελικός" με Δόξα

Το γκολ που δέχτηκε μετά από 330 αγωνιστικά λεπτά στα μπαράζ ανόδου ήταν αρκετό να ρίξει από την κορυφή της βαθμολογίας τον Τσικλητήρα. Η ομάδα της Πύλου ηττήθηκε με 1-0 στο Κιβέρι από την ΑΕ Λέρνας με γκολ που σημείωσε ο Γιάννου στο 65’ και η υπόθεση άνοδος απο τον 13ο όμιλο πήρε «φωτιά».

Μεγάλη κερδισμένη της 4ης αγωνιστικής η Δόξα Μεγαλόπολης η οποία σε ένα επεισοδιακό ματς επιβλήθηκε 3-2 του Ολυμπιακού Γυθείου (τελείωσε το ματς με 8 παίκτες!) και πέρασε στην κορυφή του 13ου ομίλου των μπαράζ.

Ο Τσικλητήρας έπαιξε σε ένα ακόμη ματς με συμπαγές κέντρο και προσπάθησε ανασταλτικά να σταματήσει τα ατού των γηπεδούχων. Τα κατάφερε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα αλλά στην επίθεση παρότι δημιούργησε τις ευκαιρίες με κορυφαία το δοκάρι του Νάτση στο 75’, το γκολ δεν ήρθε. Έτσι, τώρα η ομάδα του Νίκου Κακαλέτρη καλείται να δώσει «τελικό» απέναντι στην Δόξα Μεγαλόπολης την οποία υποδέχεται την ερχόμενη Κυριακή το απόγευμα στην Πύλο.

Το φιλμ του αγώνα

6' Πρώτη μεγάλη στιγμή για τον Τσικλητήρα. Ο Κυριαζόπουλος άλλαξε ωραία την μπάλα με τον Διακουμή και σούτερε μόλις άουτ απο το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κατσαούνη

8' Ο Φώτης Διακουμής έπιασε στου μετά απο πάσα του Χοτζάϊ αλλά ο Κατσούνης δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει

10' Καλή στιγμή για τους γηποεδούχους με τον Κιρβαλίτζε να δίνει στον Κοσμά που έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ

17' Γέμισμα Γραμματικόπουλου από δεξιά, η μπάλα πέρασε παράλληλα μπροστά απο τους Διακουμή και Τσώνηο Τσώνης

19' Πρώτη κίτρινη στο ματς για διαμαρτυρια στον Νίκο Κατσίρη

21' Στην κόντρα ο Τσώνης για τον Τσικλητήρα αφού απέφυγε δυο αντιπάλους σούταρε μόλις άουτ

23' Ωραίο τριγωνάκι μεταξύ Δούνια- Διακούμη- Κυριαζόπουλου η μπάλα έφτασε στον Γραμματικόπουλο ο οποίος σκόραρε αλλά έχει υποδειχτεί σε θέση οφσάιντ

31' Απείλησε η Λέρνα με τον Αντωνιάδη ο οποιος αφού πήρε την μπάλα απο κάθετη του Καραγκούνη σούταρε λίγο άουτ

Ο Τσικλητήρας έχει τον έλεγχο του ρυθμού και παίζοντας σφιχτά και με τις γραμμές κοντά ψάχνει το γκολ

35' Εναλλαγή της μπάλας μεταξύ Γραμματικόπουλου, Τσάτσου, Τσώνη η μπάλα έφτασε στον Χοτζάϊ που σούταρε άουτ

38' Φάουλ του Καραγκούνη απο καλή θέση η μπάλα πέρασε δυο μέτρα απο το δεξί κάθετο δοκάρι του Μίντζηρα

40' Κόρνερ Κιρβαλίτζε απο αριστερά κεφαλιά ο Α. Διαμαντής, έδιωξε πάνω στην γραμμή ο Γραμματικόπουλος

Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος στο γήπεδο του Κιβερίου. Ο Τσικλητήρας είναι στο 0-0 με την Ένωση Λέρνας

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

47' Κίτρινη στον Ζίου σε σκληρό μαρκάρισμα στον Ανταλή

47' Αλλαγή για τους γηπεδούχους. Ο Κατσίρης στην θέση του Ζίου

55' Ο Νάτσης στην θέση του Τσώνη

56' Η Πύλος έφυγε στην κόντρα με τον Νάτση ο οποίος γύρισε στον Δούνια που με την σειρά του έκανε την σέντρα και ο Κατσίρης στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα παραλίγο να σημειώσει αυτογκολ

64' Κίτρινη κάρτα του Σφακιανάκη στον Κατσαούνη

65' 1-0 Η ΛΕΡΝΑ! Ο Διαμαντής έκανε την σέντρα, ο Κοσμάς έπιασε την κεφαλιά η μπάλα έφτασε στον Γιάννου ο οποπίος με πλασέ έκανε το 1-0

72' Αλλαγή για την Λέρνα. Ο Σαρρής στην θέση του Καραγκούνη

75' Δοκάρι ο Τσικλητήρας! Σέντρα του Δούνια ο Νάτσης έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Κατσαούνη!

78' Δίλεπτη διακοπή στο ματς όταν έπεσε μπουκάλι απο την κερκίδα στον Γραμματικόπουλο ο οποίος νωρίτερα είχε δεχτεί την κίτρινη κάρτα

83' Διπλή χαμλενη ευκαιράι για τοιν Τσικλητήρα. Σουτ του Νάτση μέσα απο την περιοχή μετπά απο σέντρα του Τσάτσου, μπλόκαρε ο Κατσαούνης ενω την ίδια τύψη έιχε και σουτ του Δούνια

85' Διπλή αλλαγή απο το Νίκο Κακαλέτρη. Ο Μουράτης και ο Μικελάτος στο ματς αντί των Τσάτσου, Χοτζάϊ

92' Κίτρινη κάρτα στον Διαμαντή

93' Μεγάλη ευκαρία με τον Μικελάτο ο οποίος έπιασε το σουτ με την μπάλα να "γλύφει" το κάθετο δοκάρι

94' Τέλος του ματς. Ο Τσικλητήρας γνώρισε την ήττα στο Κιβέρι με 1-0 και η υπόθεση άνοδος περιπλέκεται

ΕΝΩΣΗ ΛΕΡΝΑΣ: Κατσαούνης, Ζίου (47' Κατσίρης), Ι. Διαμαντής, Λαζάρου, K. Κατσίρης, A. Διαμαντής, Κιρβαλίτζε, Αντωνιάδης, Κοσμάς, Γιάννος, Καραγκούνης (72' Σαρρής)

ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ: Μίντζηρας, Δούνιας, Μπίζος, Ανταλής, Μπαστακός, Κυριαζόπουλος, Χοτζάι (85' Μουράτης), Τσώνης (55' Νάτσης), Γραμματικόπουλος, Τσάτσος (85' Μικελάτος), Διακουμής