Τσικλητήρας Πύλου - Ολυμπιακός Γυθείου 1-0: Πήρε κεφάλι για την άνοδο!

Άλμα ανόδου στη Γ’ Εθνική έκανε ο Τσικλητήρας Πύλου ο οποίος επιβλήθηκε με 1-0 του Ολυμπιακού Γυθείου στην 3η αγωνιστική των μπαράζ ανόδου και σε συνδυασμό με την ισοπαλία στο άλλο ματς μεταξύ της Δόξας Μεγαλόπολης και της Ένωσης Λέρνας (2-2) έμεινε μόνος πρώτος στη βαθμολογία με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου του «μίνι» πρωταθλήματος.

Με χρυσό σκόρερ αυτή τη φορά τον Σωτήρη Τσάτσο, το συγκρότημα του Νίκου Κακαλέτρη παρότι δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, κατάφερε να επιβληθεί της λακωνικής ομάδας η οποία έδειξε πολύ καλά στοιχεία αλλά μάλλον βγαίνει εκτός διεκδίκησης πλέον καθώς μετά από τρεις αγώνες βρίσκεται ουραγός χωρίς βαθμό.

Οι γηπεδούχοι στερήθηκαν των υπηρεσιών του Μικέλατου ο οποίος τραυματίστηκε την παραμονή του αγώνα και δεν μπόρεσε να βοηθήσει υποχρεώνοντας τον Νίκο Κακαλέτρη να προχωρήσει σε διαφοροποίηση του σχήματος για πρώτη φορά στη σειρά αυτή των αγώνων βάζοντας στη θέση του τον Τσώνη.

Οι γηπεδούχοι θέλησαν από την αρχή να επιβάλουν το ρυθμό τους και ξεκίνησαν δυνατά το ματς φτάνοντας πολύ κοντά στο γκολ με τη συμπλήρωση 15 λεπτών αγώνα με κεφαλιά του Χοντζάι. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο μετά το εικοσάλεπτο άρχισαν να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί φτάνοντας μάλιστα σε τεράστια ευκαιρία λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου όταν Κάτσικας έπιασε την κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι.
Η Πύλος συνέχισε να έχει την κατοχή την πάρτη της μπάλας αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν έχαναν την ευκαιρία να βγαίνουν στην κόντρα και να προσπαθούν να γίνουν επικίνδυνοι.

Το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους αλλά με τους φιλοξενούμενους πλέον να έχουν σαφώς πιο αμυντικούς προσανατολισμούς και με την πάροδο του χρόνου να κλείνονται όλο και περισσότερο γύρω από τα καρέ του Καβαλιώτη.
Στο τελευταίο τέταρτο η μπάλα παίχτηκε σχεδόν στο μισό γήπεδο για να έρθει η κορυφαία στιγμή στο 85’ όταν σε φάουλ του Γραμματικόπουλου η μπάλα βρήκε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Καβαλιώτη ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Τσικλητήρας ξεκλείδωσε την άμυνα των φιλοξενούμενων με τον Γραμματικόπουλο να βγάζει ωραία στον Τσάτσο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού για να γράψει μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς το 1-0 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Το φιλμ του αγώνα

1' Με τους φιλοξενούμενους στην σέντρα ξεκίνησε το ματς
3' Πρώτη καλή στιγμή για την Πύλο με σουτ του Κυριαζόπουλου ψηλά άουτ
11' Ο Γραμματικόπουλος έδωσε δεξιά στον Τσώνη ο οποίος μπήκε στην περιοχή όπου απο μαρκάρισμα του Ρασσιά βρέθηκε στο έδαφος αλλά ο διαιτητής Τσαμούρης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι
15' Μεγάλη ευκαιρία για τον Τσικλητήρα! Ο Τσάτσος έβγαλε ωραία σέντρα, ο Χοτζάϊ έπιασε την κεφαλιά αλλά έβγαλε με τα πόδια ο Καβαλιώτης
18' Πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους όταν ο Μ. Σουκούλι απέτυχε να πιάσει την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση μετά απο σέντρα του Καρνιάτη
19' Λάθος απομάκρυνση του Μπαστακού, η μπάλα έφτασε στον Τζανετάκος ο οποίος έκανε το σουτ αλλά δεν ανησύχησε ο Μίντζηρας
20' Έχει διακοπεί το ματς. Στο έδαφος τραυματισμένος ο Δασκαλάκης
23' Πρώτη αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό Γυθείου. Ο Στέλιος Λιγνός στην θέση του Δασκαλάκη ο οποίος έφυγε με πρόβλημα στο γόνατο
28' Διπλή μεγάλη ευκαιρία χαμένη για τους φιλοξενούμενους.  Ο Στ. Λιγνός έβγαλε την σέντρα, ο Κατσίκας έπιασε κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι, στην επαναφορά έκανε σουτ αλλά ο Μίντζηρας απέκρουσε
33' Ο Τσάτσος εκτέλεσε φάουλ με πάσα προς τον Γραμματικόπουλο ο οποίος έπιασε το σουτ λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
42' Μεγάλη ευκαιρία για τον Τσικλητήρα. Ο Μπίζος έβγαλε διαγώνια αριστερά στον Γραμματικόπουλο ο οποίος έπιασε σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα πήγε πάνω στον  Καβαλιώτη
45+2' Λήξη του πρώτου μέρους στην Πύλο. Τσικλητήρας- Ολυμπιακός Γυθείου 0-0
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στην Πύλο
52' Σέντρα σουτ του Δούνια η μπάλα μόλις άουτ ενώ ο Καβαλιώτης ήταν εκτός θέσης
55' Απείλησε με τον Καρνιάτη ο Ολυμπιακός Γυθείου αλλά το σουτ που επιχείρησε απο το ύψος της περιοχής πέρασε άουτ
57' Απ΄ ευθείας φάουλ του Μπαστακού απο πλάγια αριστερά, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Καβαλιώτης
61' Πρώτη αλλαγή για τους γηπεδούχους. Ο Νάτσης στην θέση του Τσώνη
62' Κίτρινη κάρτα στον Βλάχο του Ολυμπιακού Γυθείου
63' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Τσικλητήρα. Ο Γραμματικόπουλος έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή απέφυγε έναν αμυντικό αλλά αντί να πλασάρει προτίμησε να σπάσει την μπάλα στον Τσάτσο χωρίς επιτυχία
64' Απάντησε στις ευκαιρίες ο Ολυμπιακός Γυθείου όταν ο Τζανετάκος βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση από αριστερά αλλά το σουτ πέρασε άουτ
70' Δεύτερη αλλαγή για τον Τσικλητήρα. Ο Μουράτης στην θέση του Χοτζάϊ
71' Διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για πέναλτι σε κράτημα του Γραμματικόπουλου από τον Ρασσιά
75' Μετά από ατομική προσπάθεια του Ανταλή η μπάλα έφτασε στον Κυριαζόπουλο που έκανε το σουτ
76' Πιέζει ο Τσικλητήρας. Ο Γραμματικόπουλος συνδιάστηκε με τον Νάτση με τον τελευταίο να κάνει το σουτ άουτ
78' Δεύτερη αλλαγή για τον Ολυμπιακό Γυθείου. Ο Δ. Λιγνός δίνει την θέση του στον Πατσάκο
82' Κίτρινη κάρτα στον Ανταλή
84' Κίτρινη κάρτα στον Βλάχο
85' Τεράτσια ευκαιρία για τον Τσικλητήρα όταν σε απ΄ευθείας εκτέλεση φάουλ του Γραμματικόπουλου η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Καβαλιώτη!
86' 1-0 Ο ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΤΣΑΤΣΟ! Ανοίγουν το σκορ οι γηπεδούχοι όταν ο Γραμματικόπουλος έβγαλε ωραία κάθετη στον Τσάτσο ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον Καβαλιώτη για το 1-0
90' Τρίτη αλλαγή για τον Τσικλητήρα. Ο σκόρερ Τσάτσος έδωσε την θέση του στον Σίνο
94' Τελευταίο σφύριγμα από τον Τσαμούρη. Ο Τσικλητήρας πέτυχε την 2η νίκη του στα μπαράζ για την Γ' Εθνική επικρατώντας 1-0 του Ολυμπιακού Γυθείου και φουλάρει για την άνοδο!

Τσικλητήρας Πύλου: Μίντζηρας, Δούνιας, Μπίζος, Ανταλής, Μπαστακός, Κυριαζόπουλος, Χοτζάι (69’ Μουράτης), Τσάτσος (90’ Σίνος), Γραμματικόπουλος, Τσώνης (61’ Νάτσης), Διακουμής

Ολυμπιακός Γυθείου: Καβαλιώτης, Ρασσιάς, Γρηγορακάκης, Κατσίκας, Δ. Λιγνός (78’ Πατσάκος), Βλάχος, Καρνιάτης, Δασκαλάκης (23’ λ. τρ. Σ. Λιγνός), Γ. Σουκούλι, Μ. Σουκούλι, Τζανετάκος