Δόξα Μεγαλόπολης- Τσικλητήρας 0-0: Όρθια στην Αρκαδία η Πύλος!

Πολύτιμη ισοπαλία πήρε ο Τσικλητήρας Πύλου στην Μεγαλόπολη καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με την τοπική Δόξα στον δεύτερο αγώνα του για τα μπαράζ ανόδου στην Γ’ Εθνική. Η ομάδα του Νίκου Κακαλέτρη πέρασε από μια δύσκολη έδρα και παρέμεινε στην κορυφή του ομίλου μαζί με τους αρκάδες (απο 4 βαθμούς έκαστος) ενώ στο άλλο ματς του ομίλου στην Αργολίδα η Ένωση Λέρνας πήρε την πρώτη της νίκη με 1-0 επί του Ολυμπιακού Γυθείου.

Ο Τσικλητήρας έπαιξε ψύχραιμα και μυαλωμένα, προσπάθησε να κλείσει τα της Δόξας και με εξαίρεση το ξεκίνημα τα κατάφερε. Δεν κλείστηκε και βγήκε στην επίθεση δημιουργώντας με την σειρά του κάποιες καλές στιγμές να φύγει με το διπλό αλλά παρότι δεν τα κατάφερε ο βαθμός αυτός μπορεί να αποδειχτεί υπερπολύτιμος για την συνέχεια. Αξίζει να σημειώθεί πως κοντά στην ομάδα βρέθηκαν 100 και πλέον εκδρομείς απο την Μεσσηνία οι οποίοι στο τέλος καταχειροκρότησαν τους Πυλιώτες για την προσπάθεια και το αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στο ματς και με τα αδέρφια Λυμπερόπουλου να δημιουργούν αλλά ο Δρόσος σε δυο περιπτώσεις δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μίντζηρα. Ο Τσικλητήρας στο ίδιο διάστημα είχε περισσότερο την προσοχή στην άμυνα και προσπαθούσε να φανεί απειλητικός στις αντεπιθέσεις με τον Γραμματικόπουλο.

Με την πάροδο του χρόνου οι παίκτες του Νίκου Κακαλέτρη άρχισαν να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο και με την συμπλήρωση του εικοσάλεπτου ισορρόπησαν πλήρως και άρχισαν να βγαίνουν με αξιώσεις. Μετά το 30΄πάντως ο φρενήρης ρυθμός του ξεκινήματος έπεσε και το ματς άρχισε να γίνεται πιο σκληρό. Ο Τσικλητήρας έφερε το ματς στα μέτρα του και μάλιστα είχε δυο καλές στιγμές με τους Τσάτσο και Γραμματικόπουλο να μπεί μπροστά στο σκορ.

Οι δυο ομάδες πήγαν με το μηδέν στην ανάπαυλα ενώ η εικόνα παρέμεινε η ίδια και στο ξεκίνημα του β΄ μέρους. δεν άλλαξε. Το ματς παρέμεινε ισορροπημένο αλλά χωρίς ιδιαίτερες φάσεις στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Δόξα απείλησε για πρώτη φορά με τον Νίκο Λυμπερόπουλο λίγο πριν την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα αλλά ο Φώτης Μίντζηρας είχε καλές τοποθετήσεις.

Ο Τσικλητήρας απάντησε με δυο καλές προσπάθειες του Μικελάτου και του Γραμματικόπουλου. Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από τους γηπεδούχους οι οποίοι από ένα σημείο και μετά έδειξαν να συμβιβάζονται με την ισοπαλία ενώ η τελευταία καλή φάση ανήκε στην ομάδα του Νίκου Κακαλέτρη με φάουλ του Χοτζάϊ.

Διαιτήτευσε χωρίς προβλήματα ο Ν. Παπαγεωργίου (βοηθοί Ν. Κουτσόγιαννης, Μαρ. Λιαμπώτης από τον σύνδεσμο Αθηνών)

Το φιλμ του αγώνα

1' Ξεκίνησε το ματς με την ομάδα του Τσικλητήρα στην σέντρα

6' Πρώτη τελική για τους γηπεδούχους με σουτ του Δρόσου το οποίο όμως δεν ανησύχησε τον Μίντζηρα

8' Σέντρα σουτ του Γραμματικόπουλου έδιωξε ο Δημητρέλης

9' Καλή στιγμή για τοιυς γηπεδούχους. Ο Δ. Λυμπερόπουλος βρήκε με διαγώνια μπαλιά τον Δρόσο μέσα στην περιοχή αλλα το τελειώμα του τελευταίου ήταν άσχημο

15’ Απειλεί και πάλι η Δόξα. Ο Νικ. Λυμπερόπουλος έβγαλε ωραία για τον Δρόσο αλλά την κίνηση αντιλήφθηκε έγκαιρα ο Μίντζηρας και έδιωξε

17’ Σέντρα σουτ του Γραμματικόπουλο έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα ο Δημητρέλης

20' Ο Μικελάτος έκανε κούρσα απο δεξια, μπήκε στην περιοχή αλλα το σουτ που επιχείρησε πήγε στην αγκαλιά του Δημητρέλη

24’ Πολιορκία στα καρέ του Τσικλητήρα. Ο Νίκος Λυμπερόπουλος βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση για να πλασάρει αλλά την τελευταία στιγμή τον πρόλαβε ο Μπίζος και έδιωξε

26’ Παράλληλη σέντρα του Μικελάτου από δεξιά, ο Τσάτσος βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και την τσίμπησε αλλά αυτή πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Δημητρέλη

41' Κίτρινη κάρτα στον Κυριαζόπουλο

44' Κίτρινη στον Αθανασιάδη

45' Τέλος ημιχρόνου στην Μεγαλόπολη στο 0-0 το ματς

****Στο άλλο ματς του ομίλου: ΑΕ Λέρνας- Ολυμπιακός Γυθείου 0-0 (ημιχρ.)

46' Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες

50' Κίτρινη κάρτα στον Ανταλή

55' Ισορροπημένο το ματς στο δεύτερο ημίχρονο αλλά χωρίς φάση στο πρώτο δεκάλεπτο

57' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Κάθετη Στρέμπα στο Ν. Λυμπερόπουλο ο οποίος βρέθηκε τετ α τετ με τον Μίντζηρα αλλά ο τερματοφύλακας του Τσικλητήρα έδιωξε με τα πόδια. Κίτρινη κάρτα στον Αντώνακα στο ίδο λεπτό

59' Νέα καλή στιγμή για την Δόξα. Ο Κατσαρός έκανε σουτ έξω απο την περιοχή η μπάλα έσκασε μπροστά στον Μίντζηρα ο οποίος αρχικά έδειξε να αιφνιδιάζεται αλλά τελικά έδιωξε την μπάλα. Κίτρινη στον Μικελάτο για διαμαρτυρία

63' Σουτ του Τσάτσου απο καλή θέση η μπάλα κόντραρε στον Παναγιωτόπουλο

****Στο άλλο ματς του ομίλου: ΑΕ Λέρνας- Ολυμπιακός Γυθείου 1-0 (Λαζάρου 65')

70' Κίτρινη κάρτα στον Γιαννακούλια

72΄Δυνατό σουτ του Μικελάτου μέσα από την περιοχή έδιωξε με τις γροθιές ο Δημητρέλης

73' Πρώτη αλλαγή για την Δόξα. Ο Γκ. Πέπα στην θέση του Κατσαρού

75' Κάθετη του Τσάτσου στον Ανταλή ο οποπιος την έκοψε στον Γραμματικόπουλο που έπιασε το σουτ μόλις άουτ απο το αριστερό κάθετο δοκάρι

76' Δεύτερη αλλαγή για την Δόξα. Ο Μοσχίδης στην θέση του Αθανασιάδη

79’ Ο Μικελάτος έκανε ωραία ατομική προσπάθεια έκανε το σουτ αλλά μπάλα πήγε στην αγκαλιά του Δημητρέλη

84’ Πρώτη αλλαγή για τον Τσικλητήρα. Ο Τσάτσος αφήνει την θέση του τον Μουράτη

85’ Τρίτη αλλαγή για την Δόξα. Ο Κοσκολός στην θέση του Στρέμπα

88’ Φάουλ Χοτζάι από αριστερά απομάκρυνε την μπάλα ο Μοσχίδης προς τα πίσω σε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο για τον Τσικλητήρα

90’ Δεύτερη αλλαγή για τον Τσικλητήρα. Ο Διακουμής έδωσε την θέση του στον Τσώνη

92’ Κλείνει τις αλλαγές και ο Νίκος Κακαλέτρης. Ο Χίσα στην θέση του Μικελάτου

93' Σφύριγμα λήξης απο τον διαιτητή Ν. Παπαγεωργίου. Δόξα Μεγαλόπολης- Τσικλητήρας Πύλου 0-0

**** Τελικό και στην Αργολίδα: Ένωση Λέρνας- Ολυμπιακός Γυθείου 1-0

ΔΟΞΑ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ (Βασ. Κούβαλης): Δημητρέλης, Αθανασιάδης (76’ Μοσχίδης), Παναγιωτόπουλος, Γιαννακούλιας, Στρέμπας (85’ Κοσκολός), Αντώνακας, Δρόσος, Κατσαρός (73’ Γκ. Πέπα), Νάνος, Λυμπερόπουλος Ν., Λυμπερόπουλος Δ.

ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ: Μίντζηρας, Δούνιας, Ανταλής, Μπίζος, Μπαστακός, Χοτζάι, Κυριαζόπουλος, Διακουμής (90’ Τσώνης), Μικελάτος (92’ Χίσα), Τσάτσος (84’ Μουράτης), Γραμματικόπουλος