Μεσσηνιακός - Τέλος Άγρας 3-0: «Καθάρισε» στο τελευταίο 20λεπτο και έμεινε «ζωντανός» (pics)

Σκοράροντας τρία τέρματα στο τελευταίο 20λεπτο, ο Μεσσηνιακός νίκησε με 3-0 τον Τέλο Άγρα και παρέμεινε «ζωντανός» στο κυνήγι της παραμονής, η οποία θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική στο καλαματιανό ντέρμπι σωτηρίας με τον Απόλλωνα Καλαμάτας!
Οι «πράσινοι» έδειχναν να θέλουν περισσότερο το ματς, είχαν την στήριξη 200 περίπου οπαδών που παρευρέθησαν στο «Στ. Παπαδόπουλος» και τα κατάφεραν δυσκολότερα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ.
Το πρώτο μέρος ήταν ιδιαίτερα κακό, καθώς πέραν κάποιων σουτ από τους γηπεδούχους (7΄ Ν. Εμμανουήλ, 34΄ Βιτάλι, 38΄ Μανωλόπουλος) και μια καλή στιγμή για τους Γαργαλιάνους στο 43΄, όταν ο Μπουρλάκης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σκαλαίο έπειτα από κεφαλιά του Παναγιωτόπουλου, δεν παίχτηκε ιδιαίτερα καλό ποδόσφαιρο.
Αντιθέτως στο 2ο μέρος οι «πράσινοι» μπήκαν ψυχωμένα από νωρίς και στο 49΄ είχαν δοκάρι σε καρφωτή κεφαλιά του Μερκούρη από την μικρή περιοχή, έπειτα από κόρνερ του Ν. Εμμανουήλ.
Στο 61΄ το σουτ του Βιτάλι κατέληξε στο χέρι του Παπανδρεόπουλου που έβαλε την προβολή, όμως ο ρέφερι Μπλάνας έδειξε σωστά «παίζεται» καθώς το θεώρησε ακούσιο και στο 72΄ ο Μανωλόπουλος άνοιξε το δρόμο για τον Μεσσηνιακό με ωραίο γυριστό σουτ εκτός περιοχής, το οποίο κατέληξε ψηλά στην αριστερή γωνία του Τσαμπά.
Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Βιτάλι κέρδισε την κόντρα από τον Γεωργόπουλο, πέρασε δυο αμυντικούς από πλάγια και με διαγώνιο πλασέ έκανε το 2-0 και στο 83΄ ο Χ. Εμμανουήλ με κοντινό σουτ σε κενή εστία, έπειτα από σουτ του Μανωλόπουλου και απόκρουση από τον Τσαμπά, «έγραψε» το τελικό 3-0.
Διαιτητές: Γ. Μπλάνας, Σ. Λάμιας, Π. Σερεμέτης
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ (Μουλατσιώτης): Σκαλαίος, Σταματελόπουλος, Κριτσωτάκης, Παυλέας, Αρβανίτης, Παπανικολόπουλος, Μανωλόπουλος, Δημόπουλος (46΄ Καραγιαννίδης), Βιτάλι (86΄ Γαβράς), Ν. Εμμαουήλ, Μερκούρης (82΄ λ. τρ. Χ. Εμμανουήλ)
ΤΕΛΟΣ ΑΓΡΑΣ (Λακριντής): Τσαμπάς, Γεωργόπουλος, Νικολακόπουλος, Κοσυφολόγος, Πότσης, Παπανδρεόπουλος (62΄ Μπολούν), Χατζηπαναγιώτης (77΄ Μπούμπα), Μπουρλάκης, Σωτηρόπουλος, Σώκαλης, Παναγιωτόπουλος (89΄ Μπάρο)