Και τώρα ...«μπελάδες» για τον Μεσσηνιακό! (pics)

Σε εξαιρετικά δύσκολη θέση είναι και …επίσημα ο Μεσσηνιακός, ο οποίος ήρθε ισόπαλος 1-1 με την Ανδρούσα και έμεινε στους 26 βαθμούς, όσους έχει πλέον και το Διαβολίτσι που έχει περάσει πάνω από την ζώνη, εκεί όπου βρίσκονται οι «πράσινοι».
Το παιχνίδι ήταν σε γενικές γραμμές κακό με λίγες φάσεις, κακό ποδόσφαιρο και αρκετή ένταση εκτός αγωνιστικού χώρου, ενώ σημειώνεται πως οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με 9 παίκτες λόγω δυο δίκαιων αποβολών στο τελευταίο 10λεπτο του αγώνα.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν ιδιαίτερα κακό, με τους γηπεδούχους να είναι ελαφρώς πιο κινητικοί στα πρώτα λεπτά δίχως να απειλήσουν επί της ουσίας.
Αντιθέτως, οι «πράσινοι» ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη τους τελική προσπάθεια με τον Μερκούρη στο 26ο λεπτό και να «παγώσουν» το «Β. Μαλαφέκας»!
Το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο, όμως καμία ομάδα δεν μπόρεσε να απειλήσει πέραν ενός σουτ του Γεωργιόπουλου.
Μάλιστα, στην ανάπαυλα υπήρξε ένταση στην κερκίδα, ανάμεσα σε ποδοσφαιριστή της Ανδρούσας και φίλαθλο, όμως με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων δεν δόθηκε συνέχεια.
Το δεύτερο μέρος κινήθηκε στο ίδιο τέμπο, με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση με τον Γεωργιόπουλο στο 74ο λεπτό και ενώ ο ρυθμός του παιχνιδιού ουσιαστικά …δεν υπήρχε!
Στο 83΄ οι «πράσινοι» έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κουλουρά με απευθείας κόκκινη κάρτα και 5 λεπτά αργότερα ο Πετρόγιαννης αντίκρισε την 2η κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τον Μεσσηνιακό με 9 παίκτες!
Μετά το φιξνάλε είχαμε και πάλι εντάσεις εκτός αγωνιστικού χώρου, οι οποίες ευτυχώς δεν έλαβαν μεγαλύτερη διάσταση!
Το φιλμ του αγώνα
24΄ απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πατσιώτη, η μπάλα περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σκαλαίου
26΄ ΓΚΟΛ 0-1 σέντρα του Δημόπουλου από δεξιά, ο Μανωλόπουλος έγινε κάτοχος και έκανε το συρτό σουτ από δύσκολη γωνία δεξιά, ο Αλεβίζος απέκρουσε ασθενώς και στην επαναφορά ο Μερκούρης με εξ’ επαφής πλασέ σκόραρε
29΄ σέντρα του Κατσιβαρδέα από δεξιά, ο Γεωργιόπουλος κατέβασε στα αριστερά και έκανε το βολέ, όμως ο Σκαλαίος έδιωξε με γροθιές
65΄ ο Ν. Εμμανουήλ έβγαλε κάθετα στον Μανωλόπουλο, αυτός μπήκε στην περιοχή και έκανε το συρτό σουτ από αριστερά όμως ο Αλεβίζος έδιωξε με τα πόδια
74΄ ΓΚΟΛ 1-1 ο Γεωργιόπουλος βρέθηκε λίγα μέτρα εκτός περιοχής και με ωραίο ψηλοκρεμαστό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!
80΄ ο Μανωλόπουλος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση εντός περιοχής και έκανε το βολέ, όμως η μπάλα πέρασε πολύ ψηλά άουτ
83΄ ο Τσέλα φεύγει στην αντεπίθεση και περνά από τον Κουλουρά ο οποίος τον ανατρέπει ως τελευταίος παίκτης, με τον ρέφερι Πλακογιάννη να δίνει την απευθείας κόκκινη κάρτα στον στόπερ του Μεσσηνιακού
88΄ ο Πετρόγιαννης έκανε σκληρό μαρκάρισμα στον Γεωργιόπουλο και αντίκρισε την 2η κίτρινη κάρτα!
92΄ στην αντεπίθεση ο Μεσσηνιακός, με τον Αντωνίου να κάνει το 1-2 με τον Κρεμμύδα και τον τελευταίο να κάνει το σουτ από δεξιά, όμως ο Σκαλαίος απέκρουσε στην κλειστή του
ΚΑΡΤΕΣ: 50΄ Πατσιώτης, Γκούνης, 54΄ Μπαλόπουλος , 60΄ Κατσιβαρδέας - 22΄, 88΄ Πετρόγιαννης, 70΄ Παυλέας, 83΄ Κουλουράς (απευθείας κόκκινη)
Διαιτητές: Δ. Πλακογιάννης, Β. Βρυώνης, Χ. Τσοπανάκης
ΑΝΔΡΟΥΣΑ (Τσίκινης): Αλεβίζος, Κατσιβαρδέας, Γκούνης, Κρεμμύδας, Γ. Καλογερόπουλος, Μπαλόπουλος, Μαραγκούλιας (73΄ Ιμεράσι), Τσώνης (46΄ Αντωνίου), Γεωργιόπουλος, Πατσιώτης, Κάλλας (46΄ Τσέλα)
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ (Μουλατσιώτης): Σκαλαίος, Σταματελόπουλος, Κουλουράς, Πετρόγιαννης, Αρβανίτης, Παπανικολόπουλος, Παυλέας, Μανωλόπουλος, Δημόπουλος, Ν. Εμμανουήλ (82΄ Κριτσωτάκης), Μερκούρης