Πέρασε από το Πυργάκι η Θουρία

Σε ένα παιχνίδι με τρία γκολ, πολλές φάσεις και ρυθμό, κυρίως στο 2ο μέρος, ο Πανθουριακός νίκησε εκτός έδρας τον Μιλτιάδη με 2-1 και έφτασε τους 42 βαθμούς, κάνοντας παράλληλα βήμα «5άδας».
Από την άλλη το σύνολο του Κώστα Λαμπρόπουλου γνώρισε ανώδυνη ήττα, καθώς εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή του στην Α΄ τοπική βάσει συνδυασμού αποτελεσμάτων.
Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τους γηπεδούχους στο 1ο λεπτό, όμως ο Κ. Βασιλόπουλος αστόχησε σε τετ α τετ στο 1ο λεπτό.
Ο Ζάκκας ωστόσο κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 20΄ με σουτ εκτός περιοχής, όμως η απάντηση του Μιλτιάδη ήταν άμεση με τον Ταχίρι να σκοράρει με σουτ στο 24΄.
Ο Ηλιόπουλος στην επανάληψη με σουτ από το ύψος του πέναλτι έβαλε την Θουρία σε ρόλο οδηγού στομ 68΄ με μακρινό σουτ και κάπου εκεί ξεκίνησε ο τρελός ρυθμός!
Η Θουρία έχασε τρεις ευκαιρίες με Ηλιόπουλο, Ζάκκα και Κ. Βασιλόπουλο και από την άλλη ο Ανδρέου έκανε τρεις μεγάλες αποκρούσεις απέναντι σε Γεωργιόπουλο και Μπαρσελό!
● Διαιτητές: Μ. Καρβούνης,, Ε. Ζαρακοβίτης, Π. Ηλιόπουλος
ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ (Λαμπρόπουλος): Τσώλης, Δημόπουλος, Ζώτος, Μπάλλας, Σταματόπουλος, Γαλάνης (78΄ Μπουλογεώργος), Αναστασόπουλος, Γεωργιόπουλος, Μπαρσελό, Ταχίρι (91΄ Λακριντής), Διαμαντόπουλος
ΠΑΝΘΟΥΡΙΑΚΟΣ (Αργυρόπουλος): Ανδρέου, Παντσιώτης, Κωνσταντόπουλος, Πιχιγιόνι, Β. Σεφεράσι, Καράμπελας, Ζάκκας (89΄ Βλάχος), Ηλιόπουλος, Κ. Βασιλόπουλος, Χαραλαμπόπουλος (60΄ Παπαδημητρίου), Μαραβέλας (75΄ Χαρμπίλας)