Μεσσηνιακός- Διαβολίτσι 0-0: Όσα δεν έχασαν… τα έπιασε ο Σκαλαίος (pics)

Η αδυναμία των παικτών του Διαβολίτσιoυ να μετουσιώσουν σε γκολ μία από τις πολλές ευκαιρίες που είχαν στο παιχνίδι, από την μια, και η πολύ καλή παρουσία του Σκαλαίου κάτω από τα γκολπόστ του Μεσσηνιακού, από την άλλη, ήταν τα δύο στοιχεία που σφράγισαν το 0-0 στο ντέρμπι ουραγών της 27ης αγωνιστικής της Α τοπικής που έγινε στο «Στ. Παπαδόπουλος».

Οι φιλοξενούμενοι του Αντώνη Μαυρέα οι οποίοι βρίσκονται αντιμέτωποι με το φάσμα του υποβιβασμού, είχαν την υπεροχή και τις ευκαιρίες να «αποδράσουν» μ’ ένα μεγάλο διπλό αλλά δεν τα κατάφεραν απέναντι στον Μεσσηνιακό ο οποίος είχε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα παθητικό ρόλο, δημιούργησε με τη σειρά του κάποιες ευκαιρίες για να πάρει αυτός το τρίποντο αλλά τελικά έδειξε μάλλον ικανοποιημένος από το γεγονός ότι κράτησε τη διαφορά των δύο πόντων από την ομάδα του Διαβολιτσίου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και πήραν τα ηνία του αγώνα από το ξεκίνημα ενώ ο Μεσσηνιακός ισορρόπησε κάπως το παιχνίδι μετά το πρώτο ημίωρο χωρίς όμως να μπορέσει να φανεί ιδιαίτερα απειλητικός.

Η ομάδα του Μουλατσιώτη ξεκίνησε καλύτερα το δεύτερο ημίχρονο έχοντας πάρει μέτρα στο γήπεδο και είχε δύο καλές στιγμές με τον Εμμανουήλ και τον Μπεγέτη αλλά τα τελευταία 20 λεπτά του αγώνα ανήκαν αποκλειστικά στους φιλοξενούμενους οι οποίοι τα έδωσαν όλα για το γκολ αλλά σε τρεις τουλάχιστον περιπτώσεις με τους Μάρη, Δημητρίου και Παλιά δεν μπόρεσα να σκοράρουν και να φύγουν με το πολύτιμο «διπλό».

Το φιλμ του αγώνα

13’ Σέντρα του Γερμάνη, ο Μουρούσιας έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα βρήκε σε σώματα αμυντικών και πέρασε κόρνερ
34’ Διαγώνιο σουτ του Μπεγέτη η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι
37’ Σουτ του Παλιά έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ ο Σκαλαίος
38’ Ο Νίκος Εμμανουήλ πέρασε ωραία τη μπάλα στο Σταματελόπουλο οποίος έπιασε το σουτ μέσα απ' την περιοχή ψηλά άουτ
41’ Ο Κωστόπουλος ελίχθηκε μέσα στην περιοχή έπιασε το γυριστό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά απ' το οριζόντιο δοκάρι του Σκαλαίου
55’ Ο Κωστόπουλος έπιασε το σουτ από πλάγια αριστερά στην εξωτική πλευρά των δικτύων
63’ Ο Ν. Εμμανουήλ έκανε παράλληλη μπαλιά αλλά ο Σταθάς πρόλαβε και έδιωξε την μπάλα πριν φτάσει στο Χρήστο Εμμανουήλ οποίος ήταν μόνος φάτσα με το τέρμα
66’ Φάουλ του Μπεγέτη από το ύψος της περιοχής απέκρουσε ωραία ο Σταθάς
77’ Ωραίο εκτελεσμένο φάουλ του Μάρη, πετάχτηκε στο παραθυράκι ο Σκαλαίος και έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ
81’ Οι παίκτες του Διαβολιτσίου έπαιξαν βόλεϊ με κεφαλιές μέσα στην περιοχή του Μεσσηνιακού η μπάλα έφτασε στον Δημητρίου οποίος έπιασε κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής σημαδεύοντάς όμως τον Σκαλαίο
82’ Η κορυφαία στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο ματς όταν ο Παλιάς μετά από σύγχυση στην περιοχή του Μεσσηνιακού έγινε κάτοχος της μπάλας αλλά το πλασέ που επιχείρησε ήταν αδύναμο και πάνω στο Σκαλαίο που επιχειρούσε έξοδο στα πόδια του

ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ: Σκαλαίος, Σταματελόπουλος, Αρβανίτη, Κουλουράς, Πετρόγιαννης, Παπανικολόπουλος, Μανωλόπουλος, Παυλέας, Μερκούρης (80’ Γιαννακόπουλος), Ν. Εμμανουήλ (90΄ Καλιανάς), Κριστωτάκης (46’ Χρ. Εμμανουήλ)
ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙ: Σταθάς, Παπαλέξης, Γερμάνης, Κουτίβας, Παπαγεωργίου, Κωστόπουλος (70’ Δημητρίου), Μουρούσιας, Μπεγέτης, Παπαγεωργίου, Μάρης, Παλιάς