«Αποκαρδιωτική» ήττα και τίτλος «τέλος» για τον Πάμισο (pics)

Πραγματοποιώντας άσχημη εμφάνιση, ο Πάμισος Μεσσήνης γνώρισε ήττα «σοκ» από το Φαραί με 2-0 στην έδρα του και ουσιαστικά (ίσως και βαθμολογικά, ανάλογα με την έκβαση της αναμέτρησης της Πύλου με την Κυπαρισσία) έμεινε εκτός διεκδίκησης τίτλου της Α΄ τοπικής.
Οι «νησιώτες» είχαν φλύαρη υπεροχή καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και παρ’ ότι είχαν 2-3 πολύ καλές στιγμές, δεν μπόρεσαν να σκοράρουν κάτι που έκανε η καλαματιανή ομάδα η οποία εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις δυο ευκαιρίες που είχε, τις οποίες μετουσίωσε σε γκολ (21΄ Καπακλής, 88΄ Πέτση).
Το παιχνίδι είχε πολύ δυνατές μονομαχίες, ένταση και πολλά νεύρα με αρκετές αψιμαχίες από το 1ο λεπτό ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων, όμως αυτό που έχει σημασία είναι πως οι «νησιώτες» ήταν κακοί και γνώρισαν ήττα – «καταδίκη»! Σημειώνεται πως ο Νίκος Γεωργακλής ήταν απών από το ματς, με τον άμεσο συνεργάτη του Κώστα Μπούνα να καθοδηγεί την ομάδα.

Πώς ήρθε το 2-0
Ο Πάμισος είχε δυο καλές στιγμές στο 1ο δεκάλεπτο με τους Χελά και Σαραντόπουλο, όμως αμφότεροι αστόχησαν, κάτι που δεν έκανε ο Καπακλής στο 21΄.
Μετά το κόρνερ του Πέτση από αριστερά και απομάκρυνση των «νησιωτών» στο 1ο δοκάρι, ο Καπακλής βρέθηκε ανενόχλητος λίγα μέτρα εντός περιοχής και με εκπληκτικό «κεραυνό» έστειλε τη μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και έπειτα στα δίχτυα, αφήνοντας «άγαλμα» τον Τρακάκη.
Ο Τουρλίδας στο 23΄ και στο 34΄ είχε δυο καλές ευκαιρίες, όμως στην πρώτη περίπτωση το πλασέ από καλή θέση ήταν αδύναμο και ο Μάρης απέκρουσε και στην δεύτερη σούταρε ψηλά άουτ μετά από πίεση αμυντικού.
Ο Σαραντόπουλος στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
Η 1η καλή ευκαιρία για τους νησιώτες ήρθε στο 59΄ σε σουτ του Γεωργιόπουλου, με τον Μάρη να αιφνιδιάζεται και να διώχνει σε κόρνερ.
Ο Κανελλόπουλος στο 70΄ προτίμησε να κάνει κοντρόλ αντί να τελειώσει την φάση απέναντι στον Μάρη μετά από μπαλιά του Σαραντόπουλου, με αποτέλεσμα ο πορτιέρο των «κόκκινων» να μπλοκάρει εύκολα, ενώ για το Φαραί ο Τσέρτος είχε μια καλή ευκαιρία στο 82΄ όταν έφυγε στην πλάτη της άμυνας από πάσα του Λικάι και έκανε το δυνατό σουτ από δεξιά, όμως ο Φιλόπουλος έκανε σωτήρια το τάκλιν και έδιωξε σε κόρνερ.
Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 87΄, όταν ο Σαραντόπουλος έκανε τη μπαλιά στον Κουρούπη που βγήκε από αριστερά και έκανε το γύρισμα, όμως κανείς δεν μπόρεσε να «σπρώξει» την μπάλα στα δίχτυα. Στην εξέλιξη της φάσης ο Κορομηλάς έκανε το σουτ από τα αριστερά όμως η μπάλα βρήκε στην «ρίζα» του αριστερού δοκαριού του Μάρη.
Εφ’ όσον δεν σκόραρε, ο Πάμισος δέχθηκε τέρμα 1 λεπτό αργότερα όταν ο Πέτση έφυγε στην αντεπίθεση από αριστερά και την κατάλληλη στιγμή έκανε το γύρισμα, ο Σεριάτος βγήκε απέναντι τον Τρακάκη και τον πέρασε και αντί να πλασάρει έδωσε και πάλι στον Πέτση που σε κενή εστία απλά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!
● Διαιτητές: Κ. Ψηλοπαναγιώτης, Χ. Γεωργαντάς, Η. Ρέκκας
ΚΑΡΤΕΣ: 59΄ Ηλιόπουλος, 65΄ Κουρούπης – 65΄ Δοβλέτης, 76΄ Παχής
ΠΑΜΙΣΟΣ (Κλάδης): Τρακάκης, Κανελλόπουλος, Κορομηλάς, Μωράκης, Φιλόπουλος, Τζανετέας, Ηλιόπουλος, Σαραντόπουλος, Γεωργιόπουλος, Κουρούπης, Χελάς (20΄ Τουρλίδας)
ΦΑΡΑΙ (Μπούνας): Μάρης, Καπακλής, Μαυροειδάκος, Παπαδόπουλος, Βαβαρούτσος, Γκάι (46΄ Μάραντος), Σεριάτος, Δοβλέτης (73΄ Δοβλέτης), Πέτση (90΄ Μπίτσικας), Τσέρτος, Παχ