Φαραί- Τσικλητήρας Πύλου 1-2: Ύψωσε… λάβαρο τίτλου στο στρατόπεδο (pics)

Ένα ακόμη σημαντικό βήμα στην πορεία προς την κατάκτηση του φετινού τίτλου έκανε ο Τσικλητήρας Πύλου ο όποιος πέρασε από την Καλαμάτα επικρατώντας 1-2 του Φαραί στο κατάμεστο από κόσμο «Π. Μπαχράμης» του στρατοπέδου.

Οι επίδοξοι πρωταθλητές έφεραν εις πέρας με επιτυχία μια ακόμη δύσκολη εκτός έδρας αποστολή χάρη σε γκολ των Μπίζου και Μικελάτου και διατήρησαν την απόσταση των 6 βαθμών από την Κυπαρισσία η οποία νωρίτερα είχε επιβληθεί του Αστέρα Αρφαρών και περίμενε τυχόν στραβοπάτημα τους ώστε να πλησιάσει στη βαθμολογία.

Η ομάδα του Κακαλέτρη έκανε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να προηγηθεί στο 38’ όταν μετά από φάουλ του Τσάτσου ο Χοτζάϊ έδωσε κεφαλιά πάσα στον Μπίζο ο οποίος πλάσαρε εύστοχα για το 0-1 .
Νωρίτερα, και πιο συγκριμένα στο 6’ οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ όταν το φάουλ του Μπαστακού βρήκε το κάθετο δοκάρι του Μάρη ενώ στο 21’ ο Νάτσης αρχικά και στη συνέχεια ο Τσάτσος δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Μάρη. Στο 34’ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν σε μαρκάρισμα του Παπαδόπουλου πάνω στο Νάτση αλλά ο Νίκας άφησε σωστά το ματς να εξελιχθεί.

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν με το προβάδισμα στα αποδυτήρια ενώ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το ματς πήρε φωτιά καθώς πριν καλά-καλά συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο το σκορ άλλαξε δύο φορές. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί οι οποίοι στο 53’ έφεραν το ματς στα ίσα όταν ο Πέτσι είδε εκτός θέσης τον Μίντζηρα και με έξυπνο πλασέ από το κέντρο σχεδόν του γηπέδου ισοφάρισε σε 1-1.

Το Φαραί ωστόσο δεν χάρηκε για πολύ το προβάδισμα καθώς με τη σέντρα σχεδόν βρέθηκαν και πάλι πίσω στο σκορ. Ο Ανταλής εκτέλεσε πλάγιο, η άμυνα του Φαραί αδράνησε και Μικελάτος πετάχτηκε και με κεφαλιά έγραψε το 1-2.

Στο ημίωρο που απέμεινε μέχρι τη λήξη το παιχνίδι έγινε σκληρό με αρκετά δυνατά -αλλά όχι αντιαθλητικά- μαρκαρίσματα τα οποία όμως είχαν ως συνέπεια τις συχνές διακοπές. Το ματς ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να εκφράζουν παράπονα στον Νίκα θεωρώντας πως επέτρεψε το σκληρό παιχνίδι των φιλοξενούμενων.

ΑΟ Φαραί: Μάρης, Καπακλής, Μαυροειδάκος, Παπαδόπουλος (81’ Δοβλέπης), Φιλανδριανός, Ενέγιε, Συριάτος, Παχής, Πέτσι, Σπανός, Τσέρτος (78’ Μάραντος)
Τσικλητήρας Πύλου: Μίντζηρας, Δούνιας, Μπίζος, Χοτζάϊ (50 Μουράτης), Μπαστακός, Κυριαζόπουλος, Ανατλής, Νάτσης (90’ Τσώνης), Γραμματικόπουλος, Μικελάτος, Τσάτσος (65’ λ.τ. Διακουμής)