«Δια πυρός και σιδήρου» η Κυπαρισσία (pics)

Εξαιρετικά δύσκολη νίκη σημείωσε η Κυπαρισσία στο «Π. Γεωργανάς» απέναντι στην Σπερχογεία με 1-0 και παρέμεινε σε απόσταση 6 βαθμών από την κορυφή, σε ένα επεισοδιακό και μοιρασμένο όπως εξελίχθηκε παιχνίδι.
Η γηπεδούχος ομάδα κοίταξε «στα μάτια» τον ΑΟΚ και θα μπορούσε να «κλέψει» την νίκη στο 1ο μέρος, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που «χαμογέλασαν» με τον Παπαγεωργίου!
Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο 1ο μέρος, τόσο από πλευράς ευκαιριών όσο και απόδοσης, χάνοντας μάλιστα τρεις καλές ευκαιρίες στο πρώτο 20λεπτο, μια εκ των οποίων κατέληξε σε τέρμα του Χριστόπουλου που ακυρώθηκε ως οφσάιντ.
Η Κυπαρισσία ήταν ασύνδετη – ελέω της πίεσης των «ταύρων» ψηλά που δεν επέτρεπε «στρωτό» ποδόσφαιρο στους φιλοξενούμενους – και είχε την καλύτερή της στιγμή σε ένα σουτ του Παπαγεωργίου.
Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Γιάννη Δανίκα εμφανίστηκε βελτιωμένη στην επανάληψη, έχοντας μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων, «έσφιξε» αμυντικά και έφτασε στο τέρμα με τον Παπαγεωργίου στο 67ο λεπτό, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας στο 82΄.
Το παιχνίδι διεκόπη προσωρινά στο 83ο λεπτό μετά από αψιμαχία μεταξύ Κόλλια και Φιλάι και ένταση στην κερκίδα, όμως με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων τα πνεύματα ηρέμησαν.
Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης η Σπερχογεία προσπάθησε να «κλέψει» την ισοπαλία, όμως ο Κουλόπουλος δεν μπόρεσε να σκοράρει εξ’ επαφής!
Το φιλμ του αγώνα
6’ ο Ι. Γιακουμής με ωραία προσπάθεια από αριστερά περνάει και κάνει το γύρισμα στον Γεωργαντά που σουτάρει με τη μια από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως στέλνει τη μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Καπετανάκη
15’ ο Κουλόπουλος φεύγει από δεξιά και κάνει το σουτ, όμως ο Καπετανάκης έδιωξε δύσκολα στη γωνία του
17΄ φάουλ μακρινό του Ζουμπόπουλου, ο Χριστόπουλος έφυγε στην πλάτη της άμυνας και πήρε την κεφαλιά ανενόχλητος και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ από την βοηθό Τσαούση
23΄ μακρινό φάουλ του Γιαννόπουλου, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τσούλου που έδειχνε να ελέγχει τη φάση
36΄ ο Παπαγεωργίου κατεβάζει ωραία λίγα μέτρα εκτός περιοχής και εξαπολύει έναν «κεραυνό», με την μπάλα να καταλήγει λίγο πάνω από το αριστερό «Γ» του Τσούλου
50΄ σέντρα Ανδρουτσή από δεξιά, ο Παπαγεωργίου έκανε την κεφαλιά στην «καρδιά» της περιοχής όμως ο Τσούλος έδιωξε σε κόρνερ
59΄ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Κυπαρισσίας η μπάλα φτάνει στον Δωδέκατο που κάνει το γυριστό σουτ με καλές προϋποθέσεις από το ύψος του πέναλτι, όμως ο πολύπειρος Καπετανάκης «διάβασε» την φάση και μπλόκαρε σταθερά στην αριστερή γωνία
61΄ κόρνερ του Ανδρουτσή από αριστερά, ο Δημητρουλόπουλος πήδηξε ψηλά στο 2ο δοκάρι και πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε καλά την μπάλα
66΄ σέντρα από αριστερά του Ανδρουτσή, ο Φιλάι παίρνει την κεφαλιά προς το πίσω όμως ο Τσούλος με εκπληκτική επέμβαση αποσοβεί σίγουρο αυτογκόλ
67΄ 0-1 κόρνερ του Ανδρουτσή από αριστερά, ο Γιαννόπουλος κάνει την κεφαλιά γύρισμα στο 2ο δοκάρι και ο Παπαγεωργίου με προβολή ανοίγει το σκορ!
69΄ φάουλ του Ανδρουτσή, ο Παπαγεωργίου στην πλάτη της άμυνας κάνει την κεφαλιά και σκοράρει, όμως υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ από την βοηθό Σ. Τσαούση
83΄ αψιμαχίες μεταξύ Φιλάι και Κόλλια, με το παιχνίδι να διακόπτεται προσωρινά για 5 λεπτά και τους παίκτες των δυο ομάδων να προσπαθούν να ηρεμήσουν τα πνεύματα. Το αποτέλεσμα δυο κίτρινες κάρτες στους πρωταγωνιστές και τον 2ο να βγαίνει αλλαγή γιατί δεν μπορούσε να συγκρατήσει τα νεύρα του
89΄ ο Χριστόπουλος κάνει την παράλληλη μπαλιά από δεξιά και ο Κουλόπουλος ανενόχλητος στην μικρή περιοχή κάνει αδύναμο εξ’ επαφής πλασέ, με τον Καπετανάκη να πέφτει και να διώχνει στην γωνία του!
● Διαιτητές: Μ. Καρβούνης, Σ. Τσαούση, Δ. Ταβουλαρέας
ΚΑΡΤΕΣ: 52΄ Κουμούτσος, 59΄ Γεωργαντάς – 79΄ Παπαγεωργίου
ΣΠΕΡΧΟΓΕΙΑ (Καλόμαλος): Τσούλος, Παπανικολόπουλος, Κουμούτσος, Δικαίος, Φιλάι, Ζουμπόπουλος, Κουλόπουλος, Γεωργαντάς (81΄ Ι. Καραχάλιος), Χριστόπουλος, Δωδέκατος (73΄ Δημητρίου), Ι. Γιακουμής (66΄ Παγώνης)
ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑ (Δανίκας): Καπετανάκης, Ανδρουτσής, Γιαννόπουλος, Φράγκος, Γαργαρώνης, Δημητρουλόπουλος, Αργυρόπουλος, Ντιόπ, Γεωργιόπουλος, Παπαγεωργίου (82΄ λ. τρ. Κωνσταντόπουλος), Μοντεσάντος (65΄ Κόλλιας, 86΄ Μιτρόφ)