Πέρασε από το «Μπαχράμης» και ελπίζει η Κυπαρισσία! (pics)

Με μεστή εμφάνιση, σοβαρή και μετρημένη παρουσία, η ομάδα της Κυπαρισσίας πέρασε από το «αφιλόξενο» «Π. Μπαχράμης» και το πολύ σκληρό αλλά και ανεβασμένο Φαραί, κατακτώντας την νίκη με 3-0, αποτέλεσμα το οποίο την φέρνει και πάλι στην 2η θέση, να διατηρεί τις όποιες πιθανότητες για διεκδίκηση της πρωτιάς.
Οι Τριφύλιοι ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο μέρος και ευτύχησαν να προηγηθούν πολύ νωρίς, χάνοντας μάλιστα αρκετές ευκαιρίες στο διάστημα αυτό, πέφτοντας πάνω στον εξαιρετικό και εχθές, Μάρη.
Μέχρι το τελευταίο σχεδόν 10λεπτο του αγώνα το 0-1 από το γκολ του Γεωργιόπουλου παρέμενε, διατηρώντας το όποιο άγχος υπήρχε, ωστόσο το γκολ του Μοντεσάντου στο 79΄ επέφερε την ηρεμία στο συγκρότημα του Γιάννη Δανίκα.
Ας πάρουμε τα πράγματα από …την αρχή:
Η Κυπαρισσία «χτύπησε» νωρίς, καθώς μόλις στο 6΄ μετά από σέντρα του Παπαγεωργίου ο Γεωργιόπουλος έκανε την κεφαλιά στο 2ο δοκάρι, ο Μάρης απέκρουσε και μετά από αδράνεια της άμυνας ο ίδιος παίκτης πλάσαρε για το 1-0.
Ότι κατάφερε ο Γεωργιόπουλος, δεν το κατάφεραν οι Μοντεσάντος (8΄ με σουτ) και Κόλλιας (24΄ με κεφαλιά), καθώς αμφότεροι νικήθηκαν από τον Μάρη και στο 27΄ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες καθώς ο Μαυροειδάκος αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα!
Η μοναδική καλή στιγμή για το Φαραί ήταν στο 41΄ σε κεφαλιά του Καπακλή, με τον Αντωνόπουλο να διώχνει σε κόρνερ.
Στο 63ο λεπτό ο Κόλλιας άλλαξε παιχνίδι για τον Μοντεσάντο και αυτός από πλάγια αριστερά έκανε το σουτ, όμως ο Μάρης έσωσε και πάλι.
Στο 78΄ ο Πέτση εκτέλεσε το φάουλ και ο Σεριάτος έκανε την κεφαλιά στην «καρδιά» της μικρής περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Η Κυπαρισσία κατάφερε στο αμέσως επόμενο λεπτό να νικήσει τον εξαιρετικό Μάρη, όταν ο Γεωργιόπουλος έβγαλε σέντρα από δεξιά, ο Μάρης δεν μπόρεσε να απομακρύνει και ο Μοντεσάντος που καιροφυλακτούσε δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει σε κενή εστία, «κλειδώνοντας» τη νίκη.
Το μόνο που άλλαξε ήταν το σκορ, καθώς στο 88΄ με ένα ασύλληπτο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, ο Κώστας Αργυρόπουλος έστειλε τη μπάλα στο «Γ» διαμορφώνοντας το τελικό 0-3.
● Διαιτητές: Γ. Μπλάνας, Η. Ρέκκας, Ν. Γκούμας
ΦΑΡΑΙ (Γεωργακλής): Μάρης, Καπακλής, Μαυροειδάκος, Παπαδόπουλος (66΄ Δοβλέτης), Λικάι, Γκάι, Σεριάτος, Παχής, Πέτση, Σπανός (50΄ λ. τρ. Φιλανδριανός), Τσέρτος (80΄ Βαβαρούτσος)
ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑ (Δανίκας): Καπετανάκης, Ανδρουτσής, Γιαννόπουλος, Φράγκος, Γαργαρώνης, Δημητρουλόπουλος (89΄Μιτρόφ), Γεωργιόπουλος, Ντιόπ, Κόλλιας (68΄ Αργυρόπουλος), Παπαγεωργίου (85΄ Μανδραπήλιας), Μοντεσάντος