Μαθηματικά στην Α΄ τοπική την επόμενη σεζόν ο Μιλτιάδης

Και μαθηματικά ο Μιλτιάδης θα ανήκει και τη νέα χρονιά στην μεγάλη κατηγορία του μεσσηνιακού ποδοσφαίρου, καθώς εξασφάλισε από σήμερα (05/03) την παραμονή του μετά την άνετη όπως εξελίχθηκε νίκη του επί του Δωρίου με σκορ 4-1.
Τα τέρματα που πέτυχε το συγκρότημα του Κώστα Λαμπρόπουλου στο 1ο μέρος έκαναν τα πράγματα πιο απλά ωθώντας προς την επιτυχία τους Τριφύλιους, με τους Δωριείς να δείχνουν βελτιωμένοι αλλά να «πληρώνουν» κάποιες αμυντικές τους αδυναμίες.
Πιο συγκεκριμένα, στο 23΄ ο Μπαρτσελό – που ήταν και μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης σημειώνοντας χατ τρικ – πέτυχε με κοντινό πλασέ το 1-0 ενώ 5 λεπτά αργότερα, ο Ταχίρι διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να διαμαρτύρονται προς τον κ. Νικολόπουλο, υποστηρίζοντας πως ο παίκτης του Μιλτιάδης χρησιμοποίησε το χέρι για να κοντρολάρει τη μπάλα.
Η έναρξη του 2ου μέρους βρήκε το Δώριο να «ακουμπά» την μείωση του σκορ, όταν ο Ψωρομύτης εξ’ επαφής έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, κάτι που τελικά πέτυχε στο 57΄ ο ίδιος παίκτης με κεφαλιά.
Οι φιλοξενούμενοι τα έπαιξαν όλα για όλα στα τελευταία λεπτά, ζητώντας την ισοφάριση και τελικά το «πλήρωσαν» καθώς στο 71΄ ο Γεωργιόπουλος έβγαλε εξαιρετική σέντρα για τον Μπαρτσελό, με τον Ουρουγουανό επιθετικό να την εκμεταλλεύεται ιδανικά, κάνοντας με κεφαλιά από μακρινή απόσταση το 3-1.
Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 80΄, όταν ο Γεωργιόπουλος ανατράπηκε από τον Αλεξόπουλο, ο κ. Νικολόπουλος έδωσε σωστά το πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μπαρτσελό.
Διαιτητές: Η. Νικολόπουλος, Δ. Γιαννακλής, Χ. Τσοπανάκης
ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ (Λαμπρόπουλος): Καλογήρου, Δημόπουλος, Ζώτος, Σταματόπουλος, Μπάλλας, Αναστασόπουλος, Διαμαντόπουλος (87΄ Γαλάνης), Καραμπότσος, Γεωργιόπουλος, Ταχίρι (73΄ Φαράντος), Μπαρτσελό (82΄ Μπουλογεώργος)
ΔΩΡΙΟ (Αντωνόπουλος): Δήμας, Γεωργιόπουλος, Αλεξόπουλος (83΄ Λιόγας), Αθανασόπουοος (30΄ λ. τρ. Ντονάς), Γκιάτα, Γκότσης, Δεσπολάρι, Γεωργακόπουλος, Σκέντζος, Ψωρομύτης, Μαυροειδάκος