Τσικλητήρας.... "6x6"!

Ένα πολύ εύκολο απόγευμα πέρασε στην έδρα του ο Τσικλητήρας Πύλου, ο οποίος νίκησε με 3-0 τον απογοητευτικό Απόλλωνα Καλαμάτας και πέτυχε την έκτη του νίκη σε ισάριθμα ματς, παραμένοντας στην κορυφή με τον Πάμισο Μεσσήνης.
Η – χωρίς Νάτση και Τσάτσο - ομάδα του Νίκου Κακαλέτρη ξεκίνησε με δοκάρι τον αγώνα και συγκεκριμένα στο 2΄ όταν ο Βασιλόπουλος πλάσαρε στο δεξί δοκάρι του Σ. Κουτίβα, μετά από ατομική προσπάθεια και πάσα του Διακουμή από αριστερά.
Στο 19΄ ο Ανταλής έβγαλε σέντρα από αριστερά, η μπάλα πέρασε απ’ όλους και ο Δούνιας που ερχόταν με φόρα σκόραρε με το στήθος, ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους.
Στο 25΄ ο Διακουμής εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά και ο Μικελάτος εντελώς ανενόχλητος στην «καρδιά» της άμυνας του Απόλλωνα πήρε την κεφαλιά και σκόραρε για το 2-0.
Η καλύτερη ευκαιρία σε όλο το ματς του Απόλλωνα ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, με τον Κλουβάτο να μην μπορεί να πιάσει την κεφαλιά προ του Μίντζηρα μετά από φάουλ του Κουπούζου.
Μόλις 2 λεπτά μετά την έναρξη του β΄ μέρους, ο Χοτζάι με απευθείας εκτέλεση φάουλ στην κλειστή γωνία του Σ. Κουτίβα (που φέρει ευθύνη καθώς δεν ήταν δυνατό φάουλ) λίγα εκατοστά εκτός περιοχής τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του!
Ο ίδιος παίκτης σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Απόλλωνα στο 62΄ μετά από όμορφη «κομπίνα» που έκανε με τον Διακουμή.
Η τελευταία καλή στιγμή άνηκε και πάλι στον Τσικλητήρα, με τον Δούνια να αστοχεί σε τετ α τετ στο 77ο λεπτό.
● Διαιτησία: Γ. Μπλάνας, Π. Σερεμέτης, Η. Ρέκκας
● Κάρτες: 11΄ Χοτζάι, 63΄ Διακουμής
ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ (Νίκος Κακαλέτρης – Κώστας Παλαμάρας): Μίντζηρας, Σίνος, Μπίζος, Χοτζάι, Ανταλής, Δ. Κουτίβας, Δούνιας (81΄ Χύσα), Γ. Παπαγεωργίου, Βασιλόπουλος (67΄ Τσώνης), Μικελάτος, Διακουμής
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Γιώργος Γρηγορόπουλος): Σ. Κουτίβας, Παυλάκος, Μιγκάκης, Πανταζής, Λάζαρης (50΄ Σκιάς), Κλουβάτος, Μάλαμας, Κορομηλάς, Δ. Τσουλάκος, Κουπούζος (56΄ Μπακλαβάς), Σ. Τσουλάκος (33΄ Στριλίγκας)