Νίκη με Θεοδωρόπουλο ο Ολυμπιακός Καλαμάτας (pics)

Σε ένα κακό παιχνίδι, με πολλά νεύρα, λίγες φάσεις, δυνατά μαρκαρίσματα και διακοπές, ο Ολυμπιακός Καλαμάτας απέσπασε το «τρίποντο» από την Ανδρούσα με 1-0 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Α΄ τοπικής κατηγορίας.
Σε γενικές γραμμές οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να πατούν καλύτερα στο ματς, είχαν την κατοχή της μπάλας όμως τα «χάλαγαν» στην τελική προσπάθεια με αποτέλεσμα να μην κάνουν πολλές ευκαιρίες.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό, ωστόσο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 17΄ με τον Θεοδωρόπουλο να κάνει το συρτό πλασέ και να στέλνει τη μπάλα στην δεξιά γωνία του Κατσίποδα, μετά από όμορφη προσπάθεια του Αλεξανδρόπουλου από αριστερά και παράλληλο «κόψιμο».
Η Ανδρούσα είχε μια καλή στιγμή στο 26΄ σε σουτ του Πατσιώτη, το οποίο πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και αυτές ήταν οι μοναδικές καλές φάσεις σε όλο το πρώτο μέρος.
Το 2ο μέρος ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 52ο λεπτό, όταν ο Αλεξανδρόπουλος έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Αναγνωστόπουλος στο 2ο δοκάρι με κεφαλιά γύρισε προς τα πίσω και ο Θεοδωρόπουλος έκανε το σουτ από 1 μέτρο εκτός μικρής περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Η Ανδρούσα ζήτησε πέναλτι στο 62΄, όταν σε σέντρα του Κρεμμύδα η μπάλα βρήκε στο χέρι του Πολυμενέα ωστόσο ο ρέφερι Νικολόπουλος άφησε το ματς να εξελιχθεί καθώς θεώρησε πως το χέρι του πολύπειρου αμυντικού ήταν κολλημένο στο σώμα.
Λίγα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για ισοφάριση. Ο Πατσιώτης εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, ο Λυμπερόπουλος φάνηκε να μπλοκάρει όμως έχασε την μπάλα και ο Κάλλας έκανε το σουτ από την μικρή περιοχή και η μπάλα πέρασε αργά βασανιστικά δίπλα από το δοκάρι, την ίδια ώρα που οι άνθρωποι της Ανδρούσας το πανηγύρισαν ως γκολ!
● Διαιτητές: Η. Νικολόπουλος, Ι. Γιαννέτσος, Μ. Μανιατέας
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Λυμπερόπουλος, Μαρούδας, Στ. Μπάλλας, Πολυμενέας, Γ. Μπάλλας, Αργάνης, Παπαδέας (50΄ Τζίφας), Τσαναλίας, Θεοδωρόπουλος, Αλεξανδρόπουλος (68΄ λ. τρ. Καρλαύτης), Αναγνωστόπουλος (57΄ Μαγουλιανιτης)
ΑΝΔΡΟΥΣΑ: Κατσίποδας, Κρεμμύδας, Κατσιβαρδέας (83΄ Αντωνίου), Γκούνης, Κατζιλιέρης, Γεωργιόπουλος, Μπαλόπουλος, Τσώνης (64΄ Βοσνάκης), Ηλιόπουλος, Πατσιώτης, Τσέλα (50΄ Κάλλας)